
Liepājai šogad īpašs gads – tā svin 400.jubileju! Tam par godu tiks arī papildināta Liepājā esošā Latvijas mūziķu slavas aleja ar septiņām jaunām atzinības zīmēm Liepājas mūziķiem un grupām. Viņu vidū būs arī Guntara Rača plaukstu izlējums. Bet pēc kādiem kritērijiem tiek izvērtēts, un kā tas tiek izlemts, kuru slavenu mūziķu plaukstu nospiedumi rotās slavas aleju?
25.maijā pie koncertestrādes “Pūt, vējiņi!” notiks akustiskais koncerts, atzīmējot Latvijas mūziķu slavas alejas papildināšanu. Koncertā piedalīsies Rita Trence, Guntars Račs, Jānis Strazds, bijušie orķestra “Neptūns” mūziķi – Jēkabs Ozoliņš, Ingus Šplīts, Jānis Polis, Jānis Narkevics, Ivo Fomins, Māris Vītols un grupu “The Hobos”, “Tumsa” un “K.R.E.D.O.” dalībnieki.
Liepājas iedzīvotāji un pilsētas viesi slavas alejā tagad – blakus jau esošajām atzinībām – varēs aplūkot vēl septiņas jaunas.
Tās būs veltītas tādiem Liepājas mūziķiem un grupām kā estrādes orķestrim “Neptūns”, grupai “Tumsa”, grupai “The Hobos”, Jānim Strazdam, Ritai Trencei, Guntaram Račam un Valdim Skujiņam.
Zināms, ka šis lēmums tika pieņemts jau 2023.gada 15.oktobrī. To klātienes un attālinātā kopsapulcē veica žūrija, kuras sastāvā bija: radio žurnāliste Daiga Mazvērsīte, mūzikas žurnālists Sandris Vanzovičs, mūziķi Aivars Hermanis, Igo, Guntars Račs, Māris Žigats, Valdis Skujiņš un producents, Latvijas mūziķu slavas alejas idejas autors, Raivo Mediņš.
Slavas aleju atklāja nu jau pirms 19 gadiem, 2006. gada 12.maijā. Tās idejas autors un Latvijas Bāru asociācijas valdes loceklis, “Latvijas 1. rokkafejnīcas” un restorāna “St.Black” valdes loceklis Raivo Mediņš sarunā ar LA.LV atklāja detalizētāk, kā notiek lēmuma pieņemšana.
“Toreiz, pirms 19 gadiem, es kopā ar Liepājas domi, Valdi Skujiņu un Guntaru Raču izveidojām tādu kā izvērtēšanas grupu. Savā ziņā tā ir tāda subjektīva lieta, bet mēs cenšamies pēc iespējas objektīvāk izvērtēt mūziķus, kas ir zināmi un mūzikas jomā darbojušies jau labu laika periodu. Izvirzīti tiek vairāki mūziķi un tad ar balsojuma palīdzību spriežam, kuri papildinās mūziķu aleju. Tā ir sanācis, ka tas notiek apmēram reizi septiņos gados,” skaidro Mediņš.
Šogad ņemts vērā, ka Liepāja svin 400.jubileju, tāpēc šoreiz slavas aleja tiks papildināta ar mūziķiem, kas ir tieši saistīti ar Liepāju.
“Bet jebkurā gadījumā visi mūziķi un grupas ir pelnījuši tur būt, tas nav tikai tāpēc, ka viņi būtu ar Liepāju saistīti. Slavas aleju šogad papildinās vārdi, kas, mūsuprāt, ir Latvijas mūzikas dzīvē un vēsturē paliekoši. Lēmuma pieņemšana bija demokrātisks process,” stāsta Mediņš.
Viņš piebilst, ka nedz žūrijas loceklis Valdis Skujiņš, nedz žūrijas loceklis Guntars Račs, kuru plaukstu nospiedumi papildinās Liepājas slavas aleju šogad, balsojumā par sevi nepiedalījās. “Būtu negodīgi, ka tikai tāpēc, ka viņi ir šajā radošajā komandā, nenokļūtu slavas alejā. Viņi noteikti nav tie, kas tur būtu rāvušies paši, lai viņus tur ieliek, viņi ir pelnījuši būt slavas alejā.”
“Man ir liels prieks, ka šis projekts ir izdevies. Prieks skatīties, ka cilvēki iet uz slavas aleju. Kā jau mēs zinām, ir mūziķi, kuriem ir sarežģīts dzīvesstāsts, ne viss ir tik skaisti, kā tajā mirklī, kad mūziķis ir uz skatuves, tāpēc, manuprāt, tā atzinība, ka viņi ir uzņemti slavas alejā, viņiem ir ļoti vērtīga.
Tā ir paliekoša lieta. Var redzēt, ka tad, kad kādam mūziķim ir dzimšanas diena bijusi, tad cilvēki tur noliek ziedus, vai mūziķiem, kuru vairs nav šajā saulē, tiem arī puķes tiek noliktas. Tas nav gluži piemineklis, bet tā tomēr ir paliekoša piemiņas zīme. Un cik ilgi būs Liepāja, tik ilgi dzīvos arī slavas aleja. Tā vienmēr tiks papildināta, jo Latvijā ir un būs daudzi mūziķi un grupas, kas būs pelnījuši tur atrasties,” nosaka slavas alejas idejas autors Mediņš.