Roberts Zīle
Roberts Zīle
Foto: Edijs Pālens/LETA

Zīle: EK iniciatīvas Covid-19 radīto ekonomisko zaudējumu mazināšanai nav pietiekamas 0

Eiropas Komisijas (EK) pasākumu plāns, lai mazinātu jaunā koronavīrusa radītos ekonomiskos zaudējumus, nav pietiekams, aģentūrai LETA sacīja Eiropas Parlamenta (EP) deputāts Roberts Zīle (VL-TB/LNNK).

VIDEO. Sīriešu meitene, kas pašaizliedzīgi sargāja sava mazā brāļa galvu zem gruvešiem, tikusi izglābta 21
Uzbrukuma mēģinājums Vuhledarā beidzies ar smagu “pērienu” – likvidēts Krievijas komandieris ar visu štābu
Ukraina esot sagādājusi pārsteigumu krieviem. Kas tas varētu būt?
Lasīt citas ziņas

Politiķis pastāstīja, ka EP Budžeta komitejas vadītājs, bijušais Beļģijas finanšu ministrs Johans van Overtvelds un komitejas koordinatori izplatīja ziņu, ka atbalsta EK iniciatīvas, bet tas nav pietiekami, “jo tur nav jaunas naudas”.

“Šie ir pašreizējā finanšu gada, daudzgadu budžeta pēdējā gada, nosacīti grozījumi, kas ļauj valstīm tām tāpat pienākošos naudu izmantot ātrāk un elastīgāk, taču tas arī viss,” teica Zīle.

CITI ŠOBRĪD LASA

Latvijai 118 miljoni

Politiķis uzsvēra, ka tā ir nauda, kuru jau ir paredzēts novirzīt dalībvalstīm caur Eiropas Sociālo fonu, Eiropas Reģionālo attīstības fondu un citiem. “Tur ir Briseles pagājušogad avansētie līdzekļi, un neizmantotā daļa ir astoņi miljardi eiro, kurus normālā situācijā līdz jūnijam vajadzētu atmaksāt atpakaļ Briselei.

Tagad saka, ka varēs neatmaksāt, kohēzijas fondu naudu valstis varēs paturēt savā kasē,” skaidroja EP deputāts, norādot, ka, vadoties no viņam pieejamās informācijas, Latvijai šādi tiktu 118 miljoni eiro.

Politiķis uzsvēra, ka arī EK Budžeta komisijas nostāja ir tāda, ka ar šādām iniciatīvām nepietiek.

Vienlaikus esot atzinīgi vērtējams, ka ir iedarbināti automātiskie elastības kritēriji, ko nosaka Eiropas likumdošana, proti, ja ir krīze, var neievērot budžeta deficītu, viņš teica.

“Saistībā ar šo krīzi tie ir izdevumi, kas saistīti gan ar veselības aprūpes sistēmas nostiprināšanu, gan ar uzņēmēju atbalstu sistēmām, gan arī ar atbalstu darba spēkam – to visu neieskaitīs budžeta deficīta griestos. Tomēr ir noteikti arī zināmi ierobežojumi,” skaidroja politiķis.

Kopumā gan EK pasākumu plānu viņš vērtē kā vāju. EP Budžeta komisijas nostāja ir tāda, ka EK nepieciešamas jaunas ambīcijas, jo pašlaik piedāvāto var pielīdzināt budžeta grozījumiem, norādīja Zīle.

“Lai labāk būtu saprotams, tas būtu tas pats, ja Latvijas atbilde krīzei būtu veikt tehniskus grozījumus Latvijas 2020.gada valsts budžetā, kas ļautu pārdalīt finanšu līdzekļus no vienas uz otru pozīciju, un tas arī viss”, sacīja Zīle.

Ir iespējami citi mehānismi

Politiķis turpināja, uzsverot – jau tagad ir zināms, ka Latvijas valdība izmantos vismaz vienu miljardu eiro, bet Zviedrija un Itālija, pat īsti nesagaidot EK pozīciju, izmantos gandrīz 30 miljardus eiro katra, savukārt Polijas valdība – 50 miljardus eiro. Viņaprāt, uz šī fona kopīgā EK atbilde ar savu pasākumu plānu izskatās vāji.

Pēc viņa sacītā, ir iespējami mehānismi, kas ļautu šīs krīzes izmaksas segt solidāri visā eirozonā, nevis uzlikt visu šo nastu uz dalībvalstu pleciem.

Piemēram, 2012.gadā eirozona nodibināja Eiropas Stabilitātes mehānismu (ESM) ar 500 miljardiem eiro – kredītlīnijas atlikums pēc Grieķijas glābšanas ir 410 miljardi eiro, taču dalībvalstu līderi šonedēļ videokonferencē par šī mehānisma izmantošanu nevienojās. Vācijas un Nīderlandes pozīcija esot noteikusi, ka vēl ir pāragri šo mehānismu iedarbināt, jo finanšu investori šādu soli uztvertu kā norādi uz problēmām.

“Taču finanšu tirgi lieliski zina, ka Vācijas vērtspapīriem likme ir negatīva, bet Itālijai strauji aug. Tāpat iespēja, ka beidzot Eiropas solidaritātes vārdā varētu vienoties par kopīgu eirozonas vērtspapīru izdošanu krīzes pārvarēšanai arī nevirzās,” sacīja Zīle.

Nav tehniski atrisināta neklātienes balsošana

Politiķis pauda pārliecību, ka patlaban politiskā līmenī EP piedāvāto pasākumu plānu jaunā koronavīrusa radīto ekonomisko zaudējumu mazināšanai neapšaubāms vairākums atbalstīs, tomēr šobrīd ir jāatrisina pats balsošanas process.

Kā skaidroja eiroparlamentārietis, pašlaik EP nespēj pieņemt nekādus lēmumus tāpēc, ka tehniski nav atrisināta tālvadības lēmumu pieņemšanas sistēma.

Zīle pastāstīja, ka nupat kā Transporta komitejas koordinators savas politiskās grupas vārdā nosūtīja piekrišanu, ka pieņem izmaiņas aviācijas sektorā paātrinātā kārtībā bez ziņojuma un labojumiem EK iesniegtajā projektā, atbilstoši 163.pantam EP darba reglamentā.

“Tas dotu iespēju vienoties ar Transporta ministru Padomi un ļautu šiem grozījumiem stāties [spēkā] ļoti ātri – līdz mēneša beigām. Taču tas, kas notiks ar nākamās nedēļas plānoto EP plenārsēdi, kas joprojām tiek uzturēta, zinot, ka tikai neliela daļa deputātu fiziski varēs piedalīties Briselē (..), vēl nav skaidrs,” stāstīja politiķis.

Viņš uzsvēra, ka šajā situācijā EP deputāti juridiskās pilnvaras dos ļoti ātrā tempā, ja vien tehniski atrisinās, kā to var izdarīt. “Tā nebūs klasiskā deputātu priekšlikumu apspriešana. Šis nav laiks, kad tas jādara. Var tikai politiskā veidā “spiest” uz tiem virzieniem, kas EK būtu jādara, piemēram, jau minētā ESM iedarbināšana vai kopīgs eiro aizņēmums eirozonas valstu vārdā Covid-19 krīzes pārvarēšanai,” uzstāja Zīle.

Priekšlikumus apstiprinās, bet ar to ir par maz

Politiķis vēlreiz prognozēja, ka EK priekšlikumus apstiprinās, tomēr jāsaprot, ka ar šo naudu ir par maz. “Es atkārtoju, ka tā ir 2020.gada līdzekļu pārdale, piemēram, ir Eiropas Globalizācijas fonds, kurā palikuši neizmantoti 113,117 miljoni eiro uz visu ES. Tas nav nopietni! Vai arī Eiropas Solidaritātes fons, kurā palikuši neizmantoti astoņi simti miljoni eiro. Nekāds brīnums nenotiks, jo jaunas naudas šajos pasākumos nav,” sacīja Zīle.

Viņš skaidroja, ka šādā veidā smagums tiek atstāts uz ES dalībvalstu pleciem, ļaujot tādām valstīm kā Latvijai un citām tērēt un neskatīties pār plecu, vai kāds no Briseles pakratīs ar pirkstu par naudas tērēšanu vai nē. “Skaidrs, ka nepakratīs. Itāļi bija izdomājuši, ka viņi aizņemsies un pārkāps visus budžeta noteikumus par 28 miljardiem eiro, ko viņi darītu neatkarīgi no tā, ko teiktu Briselē. Viņiem šī nauda vienkārši ir vajadzīga,” teica Zīle.

Viņš minēja, ka gluži tāpat esot noticis ar medicīnisko ekipējumu, kuru pirms dažām nedēļām ES partneriem lūdza itāļi. Situācija izkustējās no vietas ar kopīgiem ES iepirkumiem tikai pēc tam, kad itāļiem palīdzēja ķīnieši, skaidroja politiķis.

SAISTĪTIE RAKSTI

Pēc intervijas ar Zīli Eiropas Centrālā banka pieņēma “Pandemic Emrgency Purchase Programme”. Sazinoties ar deputātu, viņš norādīja, ka programmas būtība ir līdz šī gada beigām valdību un korporatīvo parādu uzpirkšanai lietot 750 miljardus eiro.

“Tas kopā ar iepriekš pieņemtajiem ECB lēmumiem faktiski veido vienu triljonu eiro resursu šiem mērķiem. Faktiski Kristīnes Lagardas vadītā banka izdarīja to pašu būtisko soli, ko 2012.gadā izdarīja viņas priekštecis Mario Dragi un kas izglāba eiro un ļāva eirozonas ekonomikai pēdējos gados izaugt,” rezumēja eiroparlamentārietis.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. Sīriešu meitene, kas pašaizliedzīgi sargāja sava mazā brāļa galvu zem gruvešiem, tikusi izglābta 21
Uzbrukuma mēģinājums Vuhledarā beidzies ar smagu “pērienu” – likvidēts Krievijas komandieris ar visu štābu
Ukraina esot sagādājusi pārsteigumu krieviem. Kas tas varētu būt?
“Es neticu tādiem negadījumiem…” Slaidiņš par to, vai ugunsgrēks bezpilotu lidaparātu ražotnē bija negadījums vai sabotāža 53
VIDEO. 10 lietas ikkatra mājās, kas var izraisīt ilgstošas veselības problēmas un dažāda rakstura saslimšanas 17
Lasīt citas ziņas
No “Rail Baltica” īstenošanai piešķirtās naudas izlietoti jau 42%. Kas ir paveikts?
VIDEO. Vairāk nekā 750 000 iedzīvotāju visā Francijā protestē pret pensiju reformu
Uzbrukuma mēģinājums Vuhledarā beidzies ar smagu “pērienu” – likvidēts Krievijas komandieris ar visu štābu
Izmeklētāji: Ir “stingras norādes”, ka Putins apstiprināja raķetes piegādi, ar kuru tika notriekta Malaizijas lidmašīna
1923. gada 8. februāris avīzēs. Par kuģu reģistrēšanu un Latvijas flagas ­patentes izdošanu
23:20
Pārsona vizītes pievienotā vērtība. Latvijā vizītē ieradies Starptautiskās paralimpiskās komitejas prezidents
22:12
Uzbrukuma mēģinājums Vuhledarā beidzies ar smagu “pērienu” – likvidēts Krievijas komandieris ar visu štābu
21:32
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. Britu tanki Ukrainā tiks izvietoti jau nākammēnes, sola britu premjers
FOTO. Ar alpīnistu palīdzību Siguldā nojaukts 80 metrus augsts tornis – augstākais demontētais objekts beidzamajos gados Latvijā
VIDEO. Sīriešu meitene, kas pašaizliedzīgi sargāja sava mazā brāļa galvu zem gruvešiem, tikusi izglābta 21
“Es neticu tādiem negadījumiem…” Slaidiņš par to, vai ugunsgrēks bezpilotu lidaparātu ražotnē bija negadījums vai sabotāža 53
Pēc 31 gada dienestā izdienas pensijā nolēmis doties VUGD priekšnieks Āboliņš 12
Jaunzeme atklāj, kāpēc nepieņēma darbu, kuru viņai piedāvāja, bet atgriezās VID ģenerāldirektores amatā
“Nacionāļi saudzē savu ietekmīgo biedru,” neizsakās par Helmaņa tikšanos ar ES sankcijām pakļauto krievu oligarhu Avenu
“Mūs jau sadzird Ramšteinā!” Egila Līcīša sauna ar Aizsardzības ministri Ināru Mūrnieci
Nepietiekamā finansējuma dēļ onkoloģijas pacienti var nesaņemt adekvātu pretvēža terapiju 37
Nav zināms, vai ugunsgrēks dronu ražotnē ietekmēs piegādes Latvijas armijai, bet darbs ir atsākts
VIDEO. 10 lietas ikkatra mājās, kas var izraisīt ilgstošas veselības problēmas un dažāda rakstura saslimšanas 17
Kerli Vares: Spēja pielāgoties ietekmēs tālāko attīstību. “Euribor” celšana ir zāles pret augsto inflāciju
Dzīvokļu īpašniekiem jāpasūta padziļinātā tehniskā apsekošana visām mājām, kas celtas pirms 50 un vairāk gadiem
Policistam par 200 eiro kukuļa izspiešanu no šofera piespriež 4,5 gadu cietumsodu
VIDEO. Sirsnīgs stāsts – no automašīnu riepu diskiem lietuviešu brīvprātīgie ražo krāsniņas ukraiņiem
VIDEO. Iesprostots zem zemestrīces gruvešiem, zēns ieraksta sirdi plosošu ziņu 1
VIDEO. “Esam kļuvuši par vilku izšaušanas lielvalsti, tas ir kauns!” Dzīvnieku aizstāvji cenšas panākt medību kvotu samazināšanu
“Ēdiens vīrietim uz 3 dienām? Un tas ir viss? ” Fotogrāfa Aleksandra Sokolova ēdienkarte daudziem rada patiesu izbrīnu
VIDEO. “Man vairāk patīk tas temperaments!” Estrādes zvaigzne Žoržs Siksna atklāj, kāpēc ir precējies ar krievu tautības sievieti
VIDEO. “Alus vēderiņi, neglīti džemperi – ne skata, ne stājas!” Sabiedrības dāma Elita Drāke skarbi izsakās par pašmāju vīriešiem 113
Aizsardzības ministrija pārdomā un no jauna paziņo, kurus jauniešus iesauks valsts aizsardzības dienestā 4
VIDEO. NBS majoram Slaidiņam rokaspulkstenis vienmēr rāda nepareizu laiku, un tā nav nejaušība 12
Kā pareizi sagatavot augsni dārzeņu audzēšanai? Iesaka agronome
Februāra mēnesis būs izšķirošs: uzbrukuma smailē varētu atrasties Krievijas armijas elites vienības