Mobilā versija
-1.7°C
Voldemārs, Valdemārs, Valdis
Pirmdiena, 11. decembris, 2017
12. decembris, 2014
Drukāt

Alerģiskas iesnas var būt arī ziemā

1. Parasti alerģiskas iesnas rodas augu zie

1no2
Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Rodoties alerģiskām iesnām, ieteicams pievērst uzmanību, vai mājās nav kāds jaunums, piemēram, pa ziemu istabā izritināts paklājs, kas varētu būt šīs problēmas iemesls.

Lai mājās atbilstoša vide

Visbiežāk, it īpaši bērniem, alerģisku deguna reakciju novēro pret sauso centrālapkures gaisu. Daudzi tā sauktie sausa deguna pacienti ierodas pie ārsta pēc tam, kad mājās veikta logu nomaiņa, novērojusi ārste.

Ja kādam ģimenē ir alerģiskas iesnas, būtu vēlams iegādāties higrometru, un, ja telpās mitrums ir zemāks par 50 – 60%, novietot ūdens rezervuārus pie radiatoriem, izkārt slapjus dvieļus vai iegādāties gaisa mitrinātāju.

Par sliktu ventilāciju mājās liecina arī pelējums, kas mēdz izraisīt alerģisku reakciju. Ziemā, telpas mazāk vēdinot, savairojas putekļu ērcītes, tādēļ ik dienu jāveic mitrā uzkopšana. Reizi trijos mēnešos vai pusgadā mīkstās mēbeles vēlams apstrādāt ar speciāliem līdzekļiem, kas iznīcina nevēlamo sīkbūtņu izdalītās vielas, kuras alerģizē organismu. Protams, tas nepasargās no slimības uzliesmojuma, aizbraucot ciemos uz mājām, kurās ir daudz putekļu.

Alerģisku iesnu iemesls var būt arī auk­stums, piemēram, turot kājas uz vēsas grīdas, mēdz rasties deguna tūska un tecēšana, šķaudīšana vai arī plankumi uz ādas.

Ja mājās ir mazi bērni un aizdomas, ka alerģisku reakciju izraisa telpu uzkopšanas līdzekļi, jāizvēlas pēc iespējas vienkāršāki vai arī alerģiskiem slimniekiem domāti produkti.

Reizēm iesnu un citu alerģisku izpausmju iemesls ir telpaugi. Daktere Markuse stāsta, ka kādai pacientei tās sākušās, uzliekot uz naktsskapīša vīra dāvināto orhideju. Ārste pieļauj, ka to izraisījušas vielas, ar kurām augs apstrādāts. Viņas pieredze liecina, ka dažiem alerģiskas iesnas sākas pēc jubilejas, kurā gaviļniekam dāvināti ziedi.

Alerģisko slimību izmeklēšanas un ārstēšanas centra ārste Signe Puriņa skaidro, ka parasti telpaugi neizdala putekšņus, jo dabā tos lielākoties apputeksnē kukaiņi, tomēr pastāv daži izņēmumi, piemēram, antūrija, no kuras vālītes putekšņi mēdz lidot pa gaisu. Jutīgiem cilvēkiem reakcija visbiežāk rodas pēc tiešas saskar­smes, piemēram, astmas slimniekiem kairinājumu var izraisīt gumijkoka sula. Par to liecina šķaudīšana, acu nieze, iesnas, bet uz ādas var rasties apsārtums un nieze.

Jāņem vērā, ka mitrā telpaugu augsnē var iemitināties pelējuma sēnīte, kuras sporas ir spēcīgs alergēns­, kas ar gaisa plūsmu izplatās pa visu telpu. Kairinājumu var radīt arī uz augu lapām uzkrājušies putekļi, tādēļ tās rūpīgi jātīra.

Alergologu rīcībā nav testu, ar kuriem noteikt alerģiju pret telpaugiem, jo to novēro salīdzinoši reti, visbiežāk pieskaroties. Ja radušās aizdomas, ka alerģisko iesnu iemesls varētu būt istabas augi, vislabāk tiem būtu atvēlēt atsevišķu telpu, bet dzīvojamās istabās uz palodzēm novietot tikai pa kādam podiņam. It īpaši tie nebūtu vēlami guļamistabā. Daktere Puriņa stāsta, ka kādai pacientei, kurai pie gultas bijis liels palmveidīgs augs, astma mazinājusies, aiznesot augu uz citurieni.

Tā kā alerģiski cilvēki ir jutīgi pret dažādiem aromātiem, labāk tuvumā neturēt spēcīgi smaržojošus augus.

  1. Parasti alerģiskas iesnas rodas augu zie
  2. Iesnas jāārstē "Dažs

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+