×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
16. janvāris, 2015
Drukāt

Atkal aukstumpumpa! Lai neļautu aktivizēties herpes vīrusam, jāstiprina imunitāte (2)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock
Uzziņa

Padoms

RAKUS Infekciju uzraudzības dienesta vadītājs, ārsts infektologs Māris Liepiņš: "Lai neļautu uzplaukt herpes infekcijai, ieteicams stiprināt imunitāti – pilnvērtīgi ēst, uzturēties svaigā gaisā un ik dienu atrast laiku fiziskām aktivitātēm, vismaz – pastaigai."

Ar 1. tipa herpes vīrusu ir inficēti vismaz 80% Eiropas iedzīvotāju.

No tā izraisītās infekcijas uzliesmojuma atkārtošanās cieš trešdaļa no visiem inficētajiem.

lenitālā herpe, ko izraisa 2. tipa vīruss, izplatīta ap 9% cilvēku.

Aukstumpumpas mēdz uzmesties visnepiemērotākajā brīdī, kad ir svarīgi labi izskatīties. Vai tās bojā tikai skaistumu vai arī liecina par kādu nopietnu vainu? Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Infekciju uzraudzības dienesta vadītājs, ārsts infektologs Māris Liepiņš atzīst, ka lielākajā daļā gadījumu tā ir tikai kosmētiska problēma. Ja organismam ir pietiekamas pretestības spējas, herpes vīruss, kas izraisa aukstumpumpas, izpaužas minimāli, taču, ja tās rodas bieži, piemēram, divreiz mēnesī vai sešreiz gada laikā, būtu jādodas pie ārsta, jāveic asins analīzes un citi nepieciešamie izmeklējumi, lai noskaidrotu, kāpēc tā notiek.

Visu mūžu ar vīrusu

Parasti herpes vīruss organisma nervu šūnās iekļūst jau bērnībā, mazuli bučojot. Tas izplatās ar siekalām un inficēšanās notiek caur gļotādu. Īpaši neaizsargāti pret to ir zīdaiņi līdz 28. dzīves dienai, kamēr nav attīstījusies imunitāte. Bērniem herpes infekcija var izpausties ar paaugstinātu temperatūru un pirmajā reizē ar mutes dobuma gļotādas iekaisumu.

Aukstumpumpu rašanos provocē imunitātes vājināšanās, onkoloģiskas, reimatoloģiskas un asins saslimšanas, HIV infekcija. Dažkārt tās mēdz būt plaušu karsoņa priekšvēstneses. Infekcijai noritot uz smagas slimības fona, var rasties bīstama komplikācija herpētiskais encefalīts jeb smadzeņu iekaisums.

Herpes vīrusa uzliesmojumu var izraisīt stress un organismam nelabvēlīgi apstākļi, piemēram, traumas, nosalšana vai pārkaršana, bieža saaukstēšanās, steroīdu grupas medikamentu lietošana, vēža slimniekiem apstarošana. Sievietēm aukstumpumpas nereti uzmetas mēnešreižu laikā un menopauzes periodā, kad hormonālās svārstības vājina imunitāti. To veidošanos veicina saules ietekme un solārija apmeklēšana, taču dažkārt tieši otrādi – ultravioletie stari palīdz dziedēt bojāto ādu.

Pirmā tipa herpes vīrusa aktivitāte izpaužas pārsvarā uz sejas, bet 2. tipa, ko iemanto seksuālu attiecību laikā, uz dzimumorgāniem. Šajā gadījumā aukstumpumpām līdzīgie izsitumi ir daudz sāpīgāki, jo šie orgāni ir labi apasiņoti un caurvīti nerviem. Tad zāles parasti jālieto iekšķīgi abiem partneriem, bet ne vienmēr vīruss viegli padodas medikamentu iedarbībai.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Pārbaudīts – propolisu spirtā, ja vēl uztrāpa pašā sākumā – ātri pazūd aukstuma pumpa 🙂

  2. Pretlīdzeklis aukstumpumpai no senču pūralādes.
    No auss jāpaņem sērs, kas tur regulēri izdalās, jāuzliek uz aukstumpumpas. palīdzēs, pārbaudīts praksē vairākās paudzēs.

Draugiem Facebook Twitter Google+