×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
2. oktobris, 2015
Drukāt

Ātri likvidē akmeņus urīnceļos

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Distances litotripsija ir mūsdienīga un saudzīga ārstēšanas metode.

UZZIŅA

* Rīgas Austrumu slimnīcas Uroloģijas klīnika tika izveidota 2009. gadā, reorganizējot un apvienojot četru slimnīcu uroloģijas nodaļas.

* Litotripsijas kabinets klīnikā izveidots 2014. gadā. Gada laikā tajā veiktas vairāk nekā 300 distances jeb ekstrakorporālā triecienviļņu litotripsijas procedūras.

* Klīnikā ik gadu pēc palīdzības vēršas apmēram 1200 pacienti ar akmeņiem urīnceļos, apmēram pusei no viņiem tiek veikta distances vai lāzera litotripsija, pārējie ārstējas ambulatori.

* Urīnceļu akmeņu skaldīšanu ar lāzera litotripsijas metodi Latvijā pirms desmit gadiem ieviesa Uroloģijas klīnikas virsārsts Rolands Dāle.

* Ķirurģisku urīnceļu akmeņu izņemšanu mūsdienās veic tikai retos gadījumos.

Viens no Rīgas Austrumu slimnīcas Uroloģijas klīnikas darbības virzieniem ir urīnceļu akmeņu slimības moderna un efektīva ārstēšana.

“Mūsdienās nierakmeņu veidošanās ir viena no izplatītākajām uroloģiskajām saslimšanām. Slimība ir ļoti nepatīkama, ar pēkšņām, asām, ļoti stiprām sāpēm sānos, mugurā. Mēdz teikt, ka tas, kas piedzīvojis nierakmeņu lēkmi, to atcerēsies visu mūžu. Šādā situācijā nepieciešama ātra un efektīva palīdzība,” norāda klīnikas vadītājs, asociētais profesors Vilnis Lietuvietis. Akmeņi nierēs, urīnvados un urīnpūslī veidojas, kad urīns ir pārsātināts ar dažādiem sāļiem, kas izgulsnējas un veido kristālus, bet pēc tam arī dažāda lieluma akmeņus. To mēdz dēvēt par dzīvesveida slimību, jo akmeņu veidošanos veicina pastiprināta kalcija un olbaltumvielām bagātu uztura produktu, piemēram, piena, siera, gaļas, lietošana uzturā.

Slimnīcas Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikā katru gadu vēršas pāri par tūkstoš pacientiem, kas cieš no urīnceļu akmeņu slimības saasinājuma. Pacienta stāvokli vispirms izvērtē dežurējošais urologs. Pēc tam dažās stundās tiek veikti visi nepieciešamie izmeklējumi, tajā skaitā kompjūtertomogrāfija, kas ārstam ļauj precīzi noteikt akmeņu lielumu un atrašanās vietu. “Ja tie ir mazāki par četriem milimetriem, pacients var doties mājās un ārstēties ambulatori. Lietojot medikamentus, nelieli akmeņi parasti izdalās paši,” skaidro Vilnis Lietuvietis.

Ja urīnceļu akmeņi ir lielāki par četriem milimetriem, Uroloģijas klīnikā tos iespējams likvidēt ar modernām, mazinvazīvām metodēm gan slimnīcas apstākļos, gan dienas stacionārā. Viena no tām ir distances jeb ekstrakorporālā triecienviļņu litotripsija. Procedūras laikā, kas notiek vispārējā anestēzijā, uz akmeņiem tiek raidīti augstas intensitātes triecienviļņi, kuri iet cauri mīkstajiem audiem, neizraisot bojājumus, taču, sasnieguši cietu objektu, piemēram, nierakmeni, rada tajā plaisas, sašķeļot smalkās daļiņās.

“Lielākais ieguvums ir tas, ka pacients visu laiku atrodas viena un tā paša ārsta uzraudzībā. Pēc divām trim slimnīcā pavadītām dienām pacients var atgriezties ikdienas dzīves ritmā. Arī tad, ja rodas sarežģījumi, viņš var vērsties pie sava ārstējošā ārsta, kas tos ātri novērsīs, jo viņa rīcībā ir iepriekš veiktie izmeklējumi un pacienta slimības vēsture,” saka klīnikas vadītājs.

Ja akmeņi ir ļoti cieti un nepadodas skaldīšanai ar triecienviļņiem, pacientam tiek veikta lāzera litotripsija. Ar īpašu iekārtu caur pacienta urīnizvades kanālu tiek ievadīts lokans endoskops, kas ļauj notēmēt lāzera staru uz akmeni ļoti precīzi un to sašķelt, nebojājot apkārtējos audus. Ķirurģisku urīnceļu akmeņu izņemšanu mūsdienās veic tikai retos gadījumos. Jāpiezīmē, ka gan distances, gan lāzera litotripsija šobrīd ietilpst valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu sarakstā.

 

Raksts tapis sadarbībā ar Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas atbalsta fondu

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+