×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.2°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
12. novembris, 2013
Drukāt

Atzīmēs hroniskas obstruktīvas plaušu slimības (HOPS) dienu

Foto - Shutterstock.comFoto - Shutterstock.com
Atzīmējot ikgadējo Pasaules hroniskas obstruktīvas plaušu slimības (HOPS) dienu, 20. novembrī Latvijas Tuberkulozes un plaušu slimību ārstu asociācija 20.novembrī organizēs vairākus pasākumus, aģentūru LETA informēja asociācijas pārstāve Līga Rusmane.

Dienas galvenais notikums būs kinoteātrī “Splendid Palace” notiekošā konference ārstiem, kurā tiks runāts par HOPS diagnostikas un ārstēšanas aktualitātēm. Pirms ārstu konferences plkst.12 kinoteātra Velvju zālē paredzēta preses konference, kurā piedalīsies veselības ministre Ingrīda Circene.

HOPS ir lēni progresējoša elpošanas sistēmas slimība, kuru raksturo elpvadu neatgriezeniska sašaurināšanās. HOPS galvenais cēlonis 80-90% gadījumu ir smēķēšana, turklāt slimība attīstās katram otrajam smēķētājam, kurš ar šo atkarību sirgst ilgstoši. Pasaulē HOPS ir trešais biežākais nāves cēlonis.

“Sabiedrība, mediji, veselības aprūpes organizatori bieži neizprot šīs slimības cēloņus un izplatību, diagnostikas un ārstēšanas iespējas, slimnieku ciešanas. Gan pasaulē, gan Latvijā vairāk nekā 80% HOPS slimnieku šī slimība nav diagnosticēta. Tas ir paradoksāli, ņemot vērā, ka šo slimību diagnosticēt ir ļoti viegli: nepieciešams veikt samērā elementāru un lētu plaušu funkcijas izmeklējumu – spirometriju,” stāsta asociētais profesors Alvils Krams.

Šā gada HOPS dienas moto ir: “Vēl nav par vēlu!”. Arī Latvijas Tuberkulozes un plaušu slimību ārstu asociācija, atzīmējot šo dienu, vēlas uzsvērt, ka diagnosticēt HOPS un apturēt slimības strauju progresēšanu nekad nav par vēlu un tas iespējams, veicot spirometriju, pārtraucot smēķēt un sākot efektīvu medikamentozu ārstēšanu.

Patlaban speciālistus satrauc tas, ka HOPS pacienti kļūs arvien jaunāki, jo mainās smēķēšanas paradumi un 70-90% gadījumu tā tiek sākta agrīnā pusaudža vecumā, tādēļ vēlāk – pieaugušā vecumā – smēķētāji vairs nespēj pārvarēt ļoti spēcīgo atkarību. Šā iemesla dēļ Latvijas Tuberkulozes un plaušu slimību ārstu asociācija uzskata, ka HOPS ir jākļūst par veselības aprūpes prioritāti, t.i., valstī ir jārada stratēģija un taktika smēķēšanas izplatības mazināšanai, jāpanāk sabiedrības informētība par slimības riska faktoriem, simptomiem, ārstēšanu un profilaksi, jāpilnveido veselības aprūpes darbinieku prasmes atpazīt HOPS.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+