Kultūra
Kultūrpolitika

Cirks ar resnīšiem: TV3 šovs “Īstie veči” nežēlīgs, bet smieklīgs 16

Publicitātes foto. Skaties.lv

Vīrišķo resnīšu mocīšana

TV3 tievēšanas raidījums “Īstie veči” ir šausmīgi nežēlīgs un vienlaikus ļoti smieklīgs realitātes šovs. Kā cirks ar cilvēkiem, kas padarīts par pūļa izklaidi. Formāts rada ilūziju, ka, skatoties citu cīņā ar lieko svaru, prieku notievēt iegūs arī skatītāji. Saldi tā cerēt, bet tik maldinoši!

Jautrie vīri, kas smej par visu

Galvenais, par ko var uzslavēt šova veidotājus no producentu grupas “Brīvdienas”, ir prasme atrast dalībniekus. Visi “veči” ir interesantas personības. Patīkami šos cilvēkus iepazīt.

Aizraujoši vērot, cik drosmīgi viņi ļaujas šova scenāristu sagatavotajām mocībām. Cieņu raisa pašironija un spēja atzīt sava dzīvesveida kļūdas, kas novedušas pie prāvajiem vēderiem un trīsciparu skaitļa svaru lodziņā. Kilometriem garus pārgājienus, spēka treniņus un citas mocības večiem palīdz pārvarēt nepārtraukta apcelšanās un joki.

Kāpēc viss notiekošais tiek padarīts par smieklu virkni? Lai gan jautājums ir pavisam nopietns, piespiest vīriešus ieskatīties sevī, izvērtēt savus ēšanas, kustību paradumus, drosmīgi uzzināt patiesību par veselību un novecošanās pakāpi ir ļoti sarežģīti. Vienīgais risinājums – stāstīt to visu caur jokiem un smiekliem, pievienojot tā saukto zēniskuma, puiciskuma devu, iespēju nejusties pieaugušiem, nopietniem…

Šo vīriešiem adresēto mediju fenomenu pētījumos atklājuši dažādi zinātnieki, bet nozīmīgākās grāmatas un rakstus radījuši Pīters Džeksons, Niks Stīvensons un Keita Brūksa jau 20. gs. 90. gados. Laiki un mediju formāti mainās, taču nemainās skarbā patiesība, ka vīriešus ir grūti piespiest ieklausīties veselības, dzīvesveida vai attiecību jautājumu izvērtējumā. Svarīgākā sarunā par nopietno ir nenopietnība, iespēja justies priecīgi un mazliet neprātīgi. Ja vēlaties par to lasīt plašāk, iesaku sameklēt grāmatu “Making Sense of Mens Magazines”, kuras autori ir minētie pētnieki. Tajā vīriešiem adresētā “zēniskuma kultūra” aprakstīta visai pamatīgi, ieskaitot īpašo valodu, kādā uzrunāt, un nenopietno noskaņojumu, kas piesaista vīriešus un ļauj ar viņiem runāt par problēmām, kas izklausās pēc visrūgtākās nāves.

Skarbi, vēl skarbāki joki

Pavērojiet šovu uzmanīgi! Tajā nepieaugšana kā dzīves uztvere, zēniskums kā sarunas veids un nemitīga ālēšanās plus āzēšana ir visa pamatā. Te vīri krīt, sasitas, svīst un dara neprātīgas muļķības tieši tāpat kā cilvēki dažādu neveiksmju un neveiklību video šovos vai šo video kontu pagarinājumos sociālajos medijos, tādos kā, piemēram, “LADbible”.

Lai cik bīstami un grūti ir tievēšanas uzdevumi, vīriem šovā patīk jokot. Joki ir labvēlīgi un draudzīgi, un tie ir nežēlīgi izsmejoši, kas otru iedzen zemē. Joki ļoti bieži ir arī parupji, jo dzīve puišu grupā labāka izskatās caur smiekliem, vai ne? Labāk smieties un smīdināt citus, nekā apvainoties par uzdevumiem un to, cik nožēlojami brīžiem izskatās krietni aptaukojušies, fiziski diezgan nevarīgie dalībnieki!

Viņi smej par kaušanos un iespējamo savainošanos, ja nu “čurās sarkanu pāris dienas…”. Kā liels joks un patiesībā panākums šovā pasniegta īsa bezsamaņa regbija spēles laikā – “pametu šo pasauli uz dažām minūtēm”. Mazliet jāiesmej arī par savu ilūziju, ka sieviete trenere fitnesa zālē būs maiguma pārņemta, nevis izdzīs līdz pēdējam. Jautri un vienlaikus nežēlīgi, cīnoties ar šova veidotāju sagatavotajām grūtībām, visi grimst purvā un vārtās pa dubļiem stipro skrējienā. Te negadījumu, neveiklības un pašu nevarēšanas pierādījumu sērija ir pašu un citu izklaidei. Nešaubos, ka dabiskā jautrība uzrunā arī citus skatītājus. Sociālajos medijos pamanīju skatītāju atzinīgus izteikumus par pirmajām “Īsto veču” sērijām.

Tievēšana jūsu izklaidei

Lai gan, vērtējot pēc realitātes šovu tipa, šis ir izaugsmes šovs, kurā jānotiek pārmaiņām dalībnieku prātos un ķermeņos, vēlāk arī dzīvē, tomēr, tomēr… Pārsvarā tā ir izklaide. Iespēja redzēt, kā īsti cilvēki ar lielu lieko svaru dara to, ko nevar pat tievie un stiprie.

Atceros kādreiz redzētās fotogrāfijas par senā cirka izrādēm, kur piesaista milzīgus, pārāk mazus vai kroplīgus cilvēkus, ko vadā apkārt izrādīšanai, un te tas viss ir. Dzīvu un īstu cilvēku cirks. Scenārijs paredz ļoti nelielu izglītojoša satura procentu, jo katrs solis, sākot ar nūjošanu, kur sirmgalvji iedzen resnuļus, beidzot ar astoņkāja gatavošanu veselīgai maltītei, paredzēts mūsu smīdināšanai un izklaidei. Nevar noliegt, ka vīri cenšas. Bet man brīžiem liekas, ka petīcijas jāraksta ne vien pret dzīvnieku, bet arī pret cilvēku izmantošanu modernajā cirkā, par kuru padarīti mūsdienu realitātes šovi.

Arī citi dalībnieki, kas redzami šovā, jo lielākoties viņu zināšanas par sportu, ēst gatavošanu un citiem jautājumiem pieder pie sadaļas ar brīdinājumu “produktu izvietošana”, rūpējas par izklaidi. Trenere no sporta kluba ar dzelzs raksturu, cietiem muskuļiem un nepielūdzami metālisko balss tembru uzvedas kā īsta dresētāja. Lai dzītu uz priekšu dresējamos “dzīvniekus”, nežēlība izturēšanās manierē nav sliktāka par jutīgu vietu bakstīšanu ar metāla spieķi īstajā cirkā.

Es ļoti šaubos, vai šovs spēj skatītājiem dot ko vairāk par jautrību un regulāru ierēkšanu, skatoties uz svīstošajiem, tusnījošajiem un neveiklajiem līdzcilvēkiem. Tas viss drīzāk liek justies labāk un ticēt, ka neesam vienīgie, kas arī no malas izskatās neveselīgi.

Informācijas, kas palīdzētu pārvarēt milzīgu porciju regulāru ēšanu, atkarību no neveselīga ēdiena, mazkustīgumu, šovā ir ļoti maz. Skaidra saruna nevis par tievumu, bet aptaukošanās problēmu nenotiek. Par tādu nevar saukt pārmēru bieži atkārtotās frāzes “viss ir galvā!”. Brīžiem ir pat nedaudz bail, kāpēc neviens ārsts neuzrauga šo cilvēku mocīšanu. To neatsver daži uztura speciālistes padomi un vecais joks par cukura īpatsvaru saldinātajos dzērienos. Šovā redzamais rāda, ka viss ir jautri, bet īsta tievēšana nav smieklīga. Svara zaudēšana nav vienkārša un viegla, bet īstās grūtības un patiesība par svara kušanas mocībām vai zinātniski pierādītiem mehānismiem paliek aizkadrā.

Tā vīri planē šova pieteikuma kadros, pusmetru virs batuta gaisā vibrējot lielajiem vēderiem. Tas liek skatīties tālāk, bet nepalīdz tikt pāri nepareiza dzīvesveida slazdiem. Patiesībā šovs nepalīdz tievēt, tas ļauj palikt katram sava esošā dzīvesveida komfortā, vēl klāt pievienojot jautrību par citu mokām ap liekajiem kilogramu desmitiem.

Neskatieties, labāk klusībā vingrojiet, skrieniet vai dariet to, kas jūs padara veselākus un priecīgākus bez laiskošanās pie ekrāna!

Galerijas nosaukums

LA.lv