×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.5°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
30. novembris, 2015
Drukāt

Farmaceits – ne tikai zāļu pārdevējs! Ar kādām situācijām, nopietnām un komiskām, sastopas farmaceiti

Foto - LETAFoto - LETA

Mūsdienu steidzīgais dzīves temps panācis, ka par savu veselību un labsajūtu sākam domāt vien tad, kad sākam just traucējošus simptomus. Turklāt pēc palīdzības vairākumā gadījumu vēršamies nevis pie ārsta, bet gan farmaceita tuvākajā aptiekā. Kā ikdiena aptiekā izskatās no farmaceita skatpunkta, stāsta BENU aptiekas farmaceite Māra Koka.

Ar ko nodarbojas farmaceits un kas bez klientu konsultēšanas vēl ietilpst farmaceita ikdienā?

Lielākoties aptiekāra darbs ir saistīts ar cilvēku konsultēšanu. Paralēli konsultācijām izgatavojam arī individuālas receptes.

Mūsu darbs ir interesants ar to, ka mums visu laiku ir jāmācās, jāmācās un jāmācās, jo arvien parādās jauni medikamenti, informācija utt.. Tādēļ, lai iegūtu papildu pieredzi un zināšanas, bieži ejam uz apmācībām. Tās ir gana dažādas – par jaunajiem medikamentiem, kosmētiku, kā arī par sezonālajām saslimšanām, kur lekcijas lasa ārsti un ģimenes ārsti.
Vai farmaceita apmeklējums var aizvietot ārsta apmeklējumu?

Katrs klients aptiekā ir atšķirīgs un prasa individuālu pieeju. Ja vienam šķiet, ka viegla saaukstēšanās ir pasaules gals, cits pat nopietnus saslimšanas simptomus uzskata par sīkumu vien. Izvērtējam katru situāciju, un redzot nepieciešamību pēc ārsta, cilvēkam sakām, ka saviem spēkiem galā tikt neizdosies. Ja pie mums griežas, piemēram, jauni cilvēki ar paaugstinātu asinsspiedienu, tad iesakām sākumā situāciju pavērot, sekot līdzi spiedienam, ja izmaiņu nav, aicinām vērsties pie speciālista, veikt pārbaudes un lietot nopietnākas zāles.

Atšķirīgu slimību intensitāte mainās atkarībā no sezonas. Rudenī izplatītas ir saaukstēšanās un vēdera vīrusi. Visbiežāk cilvēki vēršas pie farmaceita ar sūdzībām par saaukstēšanos un tad seko tālāko simptomu noskaidrošanu. Šajā gadalaikā īpaši bieži pie mums vēršas vecāki, raizējoties par bērniem un to, kā stiprināt viņu imunitāti vīrusu laikā. Pieaugušie reti domā par sevi, pirms kaut kas atgadījies.

Kādi jautājumi jāsagatavo pirms došanās uz aptieku?

Gatavoties aptiekas apmeklējumam cilvēkam noteikti nav nepieciešams, jo visus nepieciešamos jautājumus uzdod farmaceits. Izņēmums būtu gadījumi, kad medikamenti tiek iegādāti kādam citam – uzzināt galvenos simptomus, vai jau tiek lietots kāds medikaments.

Vai ikdienā gadās arī kuriozi?

Aptiekas ikdienā, protams, gadās ne viena vien kurioza situācija. Piemēram, aptiekā ienāca tantiņa un prasīja pēc baltām, apaļām tabletītēm. Jautājām, kam un kāpēc tās nepieciešamas, bet viņa nevarēja atbildēt. Tad nu teicām, ka tiešām tādu mums aptiekā nav. Gadās arī smieklīgi nosaukumi – tad nu domājam, kas tas varētu būt.
Vēl, piemēram, atnāk sieviete, kas meklē zāles vīram pret saaukstēšanos, taču viņš saka, ka tabletes nesūkāšot, kaklu neskalos un sīrupus arī nedzeršot – mēs nosmējāmies, ka tad gan nekā nevaram palīdzēt!

Interesanti ir ar ārzemniekiem, jo viņi ir visatvērtākie un, lai paskaidrotu problēmu, nekaunas arī to demonstrēt. Reiz ārzemnieks, kurš vēlējās iegādāties pretsēnītes medikamentus, slimību demonstrējot, uz letes uzlika savas kājas. Citam pircējam uz dibena bija uzmetusies pumpa un tika novilktas bikses, lai problēmu parādītu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+