Foto – Shutterstock

Kas ir helikobaktērija un kā tā ietekmē organismu 2

Gastrīts un kuņģa čūla ir stresa, medikamentu lietošanas, palielināta kuņģa skābes daudzuma, neveselīga uztura un dzīvesveida sekas? Taisnība! Bet vēl jāpieskaita klāt negantā helikobaktērija!

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 27
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
TV24
“Jāklausās, ka esam šmaukušies.” Par netaisnību un piemaksām tiem pensionāriem, kuri strādājuši padomju laikā 189
Lasīt citas ziņas

Zinātnieki par helikobaktērijas (Helicobacter pylori) atklāšanu kuņģa gļotādā pirms vairāk nekā 30 gadiem saņēma Nobela prēmiju! Izrādās, ap 90% gadījumu divpadsmitpirkstu zarnas čūlu un ap 70% kuņģa čūlu izraisa šīs baktērijas aktivitāte.

– Helikobaktēriju bieži vien konstatē slimniekiem, kam ir kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas čūla, MALT (ar gļotādām saistītie limfoīdie audi) limfoma, neizmeklēta un funkcionāla dispepsija, kuņģa adenoma, gastrīts un citas zarnu trakta un kuņģa slimības. Dažiem pacientiem baktērija neizraisa pilnīgi nekādus simptomus, izņemot pamatslimības pazīmes, bet, paliekot organismā, tā ar laiku pasliktina slimnieka stāvokli un izraisa komplikācijas – asiņošanu un vēža šūnu veidošanos, – stāsta Veselības centru apvienības poliklīnikas “Elite” gastroenteroloģe Rimma Kirejeva.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja nav sūdzību par kuņģa darbību (dedzināšanas, sāpju, sliktas dūšas utt.), nav arī vajadzības veikt izmeklējumus, lai noskaidrotu helikobaktērijas esamību organismā.

Ar gadiem lielai daļai cilvēku kuņģa gļotāda kļūst plānāka, taču stress, kairinošu vielu, tostarp medikamentu, iedarbība, skābes palielināšanās u.c. faktori aktivizē baktērijas kaitniecisko darbību, un kuņģa gļotādas atrofija notiek straujāk, palielinās kuņģa vēža risks. Ja dedzināšana kuņģī kļūst bieža, ar aptiekā nopērkamiem bezrecepšu preparātiem sūdzības var mazināt tikai līdz brīdim, kad pienāk rinda vizītei pie gastroenterologa, jo ārsts ir labākais padomdevējs!

Lai noteiktu antivielas pret helikobaktēriju, vispirms veic asinsanalīzi. Dažkārt izmanto speciālu elptestu, kas izelpā var uzrādīt noteiktas vielas, kuras liecina par baktēriju. Dažkārt vajadzīgs arī endoskopiskais izmeklējums, ko dēvē par kobru. Procedūra nav patīkama, taču lieliski parāda kuņģa gļotādas stāvokli. Pēc izmeklējumiem varēs zināt, vai helikobaktērijas iznīcināšanai nepieciešams antibakteriālu līdzekļu kurss.

Helikobaktērijā iedzīvojas tāpat kā netīro roku slimībās. Apkārtējā vidē baktērija nonāk ar inficēta cilvēka izkārnījumiem. Ja nemazgā rokas, helikobaktērija no durvju rokturiem vai augļiem izplatās pie nākamā saimnieka. Turklāt šo baktēriju var nodot otram skūp­stoties – no kuņģa pa barības vadu tā nonāk arī siekalās. Spēcīga imunitāte helikobaktērijai neļauj iedzīvoties kuņģī.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.