×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
5. augusts, 2014
Drukāt

C hepatīts piezogas nemanāmi. Nedrīkst vilcināties ar ārstēšanu! (7)

Foto-Shutterstock.comFoto-Shutterstock.com

Nepievēršot uzmanību pat niecīgām pārmaiņām asinsanalīzēs, kas varētu liecināt par aknu iespējamo bojājumu, C hepatīta vīruss attīstās, un katrs novilcināts brīdis ārstēšanu padara sarežģītāku.

Vairākus gadus paaugstinātie rādītāji analīzēs var liecināt par iespējamiem aknu bojājumiem, tostarp par C vīrushepatītu, taču laba pašsajūta šos rādītājus ļauj ignorēt. Diemžēl C vīrushepatīts ir viltīga slimība, kas norit bez īpašām pazīmēm, tāpēc to tautā dēvē par kluso slepkavu. Latvijas Infektoloģijas centra virsārste Velga Ķūse uzsver, ka tikai 15% gadījumu parādās dzelte un cilvēks nonāk ārstu redzeslokā. Pirmās sūdzības ir par nogurumu, kaut gan cilvēki atrod citu attaisnojumu un tajā vaino ikdienas stresu. Šā iemesla dēļ C hepatīts ir bīstamākais no visiem hepatīta veidiem.

Citi iespējamie simptomi ir apetītes un svara zudums, muskuļu vājums, nenoteiktas sāpes vēderā, spiedošas sāpes labajā paribē, sāpes muskuļos un locītavās, ādas un acu gļotādas dzelte, palielinātas aknas un liesa, vemšana, caureja.

Ar vīrusu inficētie cilvēki ar šo kaiti parasti sadzīvo 10–50 gadu, bet tā izraisa aknu bojājumus un potenciāli var beigties ar aknu vēzi vai aknu zaudējumu. Slimība ir izārstējama, un svarīgi ir atklāt infekcijas avotu, lai mazinātu iespēju saslimt citiem. Dekompensētas aknu cirozes gadījumā var palīdzēt vienīgi šā orgāna transplantācija.

Pret C hepatītu vakcīnas nav, un primārais medikamentozās terapijas mērķis ir nodrošināties, lai asinīs nebūtu vīrusa pazīmju sešus mēnešus pēc ārstēšanas beigām. Atkarībā no C hepatīta veida ārstēšana ir sekmīga 52–90% gadījumu. Valsts C hepatīta ārstēšanai nepieciešamos medikamentus kompensē 75% apmērā, taču patlaban kompensējamo zāļu sarakstā nav iekļauti jaunākās paaudzes medikamenti. Tādēļ, lai izvairītos no saslimšanas ar C hepatītu, jāzina inficēšanās riski.

Slimība izplatās ar inficētām asinīm. Tātad pastāv risks, veicot injekcijas, tetovēšanu, pīrsingu, manikīru u.c. darbības ar nesteriliem instrumentiem. Inficēšanās iespējama arī dzimumkontakta laikā ar hepatīta slimnieku, ja neizmanto prezervatīvu. Grūtniecības laikā inficēta māte var nodot infekciju savam bērnam.

Slimības simptomi var parādīties no divām nedēļām līdz sešiem mēnešiem pēc inficēšanās. C hepatītu diagnosticē, izdarot asinsanalīzi. Testu var veikt Slimību profilakses un kontroles centra HIV profilakses punktos un Latvijas Sarkanā Krusta veselības istabās. Šis tests ir anonīms un brīvprātīgs. Par analīzes veikšanu konsultē arī ģimenes ārsti.

Latvijā augstākā saslimstība ar akūtu C hepatītu ir Rīgas reģionā, vismazākā – Vidzemē. Arī hroniskais C hepatīts visvairāk ir izplatīts Rīgas reģionā.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

  1. Tā ir Latvijas valsts nolaidība tā es uzskatu
    Jo cilvēkam kam atklāj hepatītu c vīrusu ar niecīgām aknu un liesas izmaiņām un neatmaksājas 100% tikai tad kad jau tuvu ir aknu cerozei. Tad rodas jautājums vai sākt ārstēt tad kā ir tikai mazas izmaiņas ar maziem izdevumiem vai kad cilvēka aknas ir tādā stāvoklī kad vairs nevar palīdzēt. Tad sāk glāpt ko var un izmaksas ir100 reizes lielākas nekā sākumā ar nicīgām pazīmēm Tā ir tikai valsts neatbilstība uz nodokļu maksātāja. Valsts brēc ka nemaksā nodokļu ja pilsonim kurš maksā nodokļus un viņam valsts atsaka palīdzību. Lai valsts neprasa no tautas palīdzību

    • Tā diemžēl ir patiesība, ka – ja vēlies izveseļoties, tad viss ir uz paša pleciem! Pasūtīju pats zāles no Indijas caur wwwatbalstscom, izmaksas ap 600USD, tūliņ beigšu ārstniecības kursu, ceru, ka būšu uzvarējis cīņu.

  2. Lūdzu atsaukties cietušos kuri inficējušies ar hepatītu c vīrusu 2011.gadā janvārī Rīgas Austrumu klīnisko Universitātes slimnīcā.Lūdzu zvanīt 26288365

  3. jā manam ģimenes ārstam derētu ļoti dadz mācīties,kad es pie viņas aizgāju un radiju ka nedaudz dzelte uz plaukstam un acis viņa pateica gan jau kkur nosmērējies,bet uz to ka sāp muskuļi rokas,galva teica ai tās jau tev no muguras un iedomas kkādas ..un nu lūk pateicoties sonoskopijas dakterei ,kas man katru gadu lika izmeklēties un diagnoz;e rakstija,lai tiktu pārbauditi hepatii beidzot pēc 5 g ari ģimenes ārtse aizsutija uz asins analīzem,,jā ļoti slikti ka ģimednes ārsti neieklausās savu pacientu novērojumos,bet tikai sēž un raksta papīru,priekš pACIENTA VIŅIEM SEN VAIRS NAV LAIKA

  4. C hepatīta pacienti Latvijā tiek ārstēti beigu stadijās, kad varbūt par vēlu, kad iestājušās komplikācijas, tāda ir LV medicīna realitātē, nevis ko muld żurnālisti ka nu visus te ārstē pilnīgs BLEFS!!

  5. Sveicinat .es atklaju ka man ira c un b hepatits vai tas ira iespejams abi but b.c????ka rikoties tada sivuacija????

  6. Infektologtijas centrs varētu mazāk pļāpāt, pet paši pievērst uzmanību pacientu analīzēm. Vīrs tur ārstējās pirms kādiem 10 gadiem no pavisam citas slimības. Tagad skatos tā laika analīzes- tur jau aknu rādītāji ir ārpus visām normām. Bet tam netika pievērsta pat vismazākā uzmanība. Nesen, pateicoties ģimenes ārstei atklāja c hepatītu. Diemžēl jau stipri ielaistu, ciroze ar visām sekām.

Draugiem Facebook Twitter Google+