Mobilā versija
Brīdinājums +3.4°C
Beāte, Beatrise
Otrdiena, 25. oktobris, 2016
9. jūlijs, 2015
Drukāt

Izmēģini piecas Tibetas pērles kopā ar Natāliju Smirnovu (1)

Foto - Marta PurmaleFoto - Marta Purmale

Natālija Smirnova

Svarīgi

* Mērķis ir atkārtot katru vingrojumu 21 reizi. Vairāk nav nepieciešams, jo šis ir optimāls skaits maksimālam rezultātam. Lai būtu iedarbība, jāatkārto vismaz 12 reižu.

* Ja, izpildot vingrojumu, parādās nepatīkamas sajūtas, kļūst nelabi vai stipri reibst galva, apstājies, mirkli atpūties pirms nākamās kustības. Ar laiku pieradīsi un atkārtojumu skaitu varēsi pakāpeniski palielināt.

Daudziem šķiet, ka joga domāta tikai cilvēkiem ar ļoti lokanu un vingru augumu. Patiesībā tai ir vairākas sarežģītības pakāpes, un, ja sāk ar vienkāršāko, elastīgs var kļūt ikviens. Turklāt tas nebūs vienīgais ieguvums! Kā saprast, vai joga ir piemērota? Vajag izmēģināt! Iepazīšanos var sākt ar vienkāršu, taču ļoti jaudīgu vingrojumu kompleksu, ko dēvē par pieciem tibetiešiem. Aicinājām jogas nodarbībā piedalīties jauno un daudzsološo Rīgas Krievu teātra aktrisi Natāliju Smirnovu, kura patlaban atveido galveno lomu izrādē Kņaze Meri.

“Pieci tibetieši jeb piecas Tibetas pērles ir ļoti labs vingrojumu komplekss, jo ir īss un paliek atmiņā. Tā izpilde aizņem vien 10–15 minūšu dienā, taču īsajā laika sprīdī tiek izvingrināts viss ķermenis – ik muskulītis, saite un locītava – un līdzsvarota enerģijas plūsma caur visām septiņām čakrām,” stāsta jogas pasniedzēja Viktorija Darakova. “Katru tibetieti sāk no atšķirīga stāvokļa: stāvus, guļus uz muguras, stāvus uz ceļiem, sēdus un guļus uz vēdera. Lai rezultāts būtu maksimāls, ļoti svarīga ir pareiza elpošana. Pati kādreiz veicu šo kompleksu katru dienu gada garumā, un manā ķermenī notika daudz pozitīvu pārmaiņu. Ievērojami uzlabojās lokanība, palielinājās muskuļu spēks, un parādījās vairāk enerģijas. Locītavas kļuva stingrākas, taču vienlaikus pieauga to kustību amplitūda.”

Leģenda vēsta, ka šos vingrojumus uz Eiropu 20. gadsimta sākumā atvedis atvaļināts britu armijas virsnieks, kurš tos bija iemācījies no tibetiešu lamām kādā klosterī Himalaju kalnos. Mūki tos izmantojuši, lai stiprinātu ķermeni, vairotu enerģiju, saglabātu veselību, uzturētu prāta možumu un aizkavētu novecošanu.

“Joga nav tikai vingrojumi fiziskās formas uzlabošanai. Sakārtojot fizisko ķermeni, tas ir ceļš uz iekšēju harmoniju. Izmantojot asanas jeb jogas vingrojumus, tiek līdzsvarota čakru darbība un enerģijas aprite ķermenī.

Ir dažādas grūtību pakāpes nodarbības, arī joga iesācējiem. Līdztekus vingrošanai katrā nodarbībā stāstu teoriju, piemēram, kā vairot dzīvības enerģiju un piesaistīt mīlestības enerģiju.

Nevajag uzreiz steigties pie sarežģītākajām asanām. Jogas skaistums slēpjas tajā, ka pat visvienkāršākie vingrojumi uzlabo veselību un dzīves kvalitāti. Pie grūtāk izpildāmām pozām cilvēks ķeras, kad vienkāršās sāk garlaikot. Protams, jo tālāk ej, jo interesantāk kļūst un vairāk paplašinās ķermeņa iespējas.”

Asana tulkojumā no sanskrita nozīmē – ērta poza. Ja, ieņemot kādu stāvokli, nav ērti, tas liecina par problēmu ķermenī. Pamazām apgūstot asanu, zudīs arī problēma.

Lielu daļu jogas asanu cilvēks ar pirmo piegājienu nevar izpildīt, tāpēc nepieciešama sagatavošanās, izmantojot vienkāršākus vingrojumus.

“Man bieži jautā, kāpēc vērts pievērsties jogai. Sapratīsi, kad pats ar to sāksi nodarboties! Sākumā bieži vien ir grūti, kaut kas neizdodas, tāpēc daudzi nobīstas. Taču, ja cilvēks pārvar sevi un turpina nodarbības, drīz vien redz rezultātu un tad pat aiz ausīm nav izvelkams no jogas klases.

Labāka fiziskā forma ir tikai viens no ieguvumiem. Cilvēks piedzīvo milzīgu enerģijas pieplūdumu, vakarā vairs nejūtas noguris. Pamana, ka garastāvoklis biežāk ir labs, nevis slikts un pēc tam gandrīz visu laiku labs. Kad visapkārt slimo, viņš ir vesels, iet uz darbu un strādā visu pārējo vietā,” smejoties saka Viktorija Darakova.

EKSPRESINTERVIJA AR NATĀLIJU SMIRNOVU

Kādi ir pirmie iespaidi pēc nodarbības?

Atzīšos, šī man nebija pirmā sastapšanās ar jogu. Ar to regulāri nodarbojos jau gandrīz gadu un esmu ļoti iemīlējusi, tāpēc ar prieku piekritu žurnāla 36,6 °C uzaicinājumam iesaistīties un dalīties iespaidos. Joga pie pasniedzējas Viktorijas Darakovas man ļoti patika. Atnācu ne pārāk labā noskaņojumā, jo bija grūta, noslogota diena, turklāt bija neliels konflikts. Taču pusotrā stundā viss negatīvais pagaisa no prāta un pārņēma laba sajūta. Tagad visu laiku gribas smaidīt. (Natālija tiešām staro.)

Nodarbībā valdīja ļoti draudzīga, labestīga un silta gaisotne. Kaut gan centru Shakti apmeklēju pirmoreiz, ne mirkli nejutos sveša vai neiederīga. Šķita, ka esmu starp savējiem. Noteikti gribētu šeit atgriezties.

Kas tevi jogā valdzina visvairāk?

Ar to nodarbojoties, iespējams pilnveidot ne tikai fizisko ķermeni, bet arī iekšējo pasauli. Piemēram, joga spēcīgi attīsta spēju koncentrēties, kas man kā aktrisei ir ļoti svarīga, lai pirms izrādes noskaņotos iznācienam uz skatuves un ieietu lomā. Jogā pastiprināta uzmanība tiek pievērsta pareizai elpošanai, kas arī ir būtiska skatuves cilvēkam, lai balss labi skanētu, valoda būtu raita, nesaraustīta un plūstoša. Uzskatu, ka joga man ir ideāli piemērota.

Vai kaut kas arī nepatika?

Nekā tāda nebija. Vēl ļoti patika pasniedzējas stāstījums par to, ko ar katru vingrojumu iespējams panākt un kā tas ietekmē veselību. Ja ir skaidrs, kā labā pūlies, motivācija censties, protams, ir lielāka. Šajā nodarbībā uzsvars bija likts uz sirds čakras attīrīšanu un darbības uzlabošanu. Guvu daudz vērtīgu atziņu, piemēram, ka mīlestību vajag pēc iespējas vairāk dot, jo tad tā noteikti pie tevis atgriezīsies. Daudzi tikai gaida mīlestību no citiem, taču, lai to saņemtu, vispirms ir jādod.

Vai juti arī muskuļus?

Tika izvingrināts katrs muskulītis. Arī veicot tikai piecus tibetiešus, tika nodarbināts viss ķermenis.

1. Griežamies kā spoles

a) Nostājamies taisni ar sānis paceltām rokam, kājas novietojam gurnu platumā. Griežamies pulksteņrādītāja virzienā. Ikreiz veicot pilnu apgriezienu, klusībā skaitām, kura reize tā ir. Lai skaits nesajuktu, vajag izraudzīties kādu atskaites punktu, piemēram, pulksteni pie sienas, kuru ieraugot ir skaidrs, ka apgrieziens ir veikts. “Enerģētiskā līmenī esam saistīti ar daudziem neredzamiem pavedieniem. Caur tiem kā kanāliem aizplūst mūsu enerģija. Veicot šo vingrojumu, kā liela spole uztinam šos pavedienus uz sevis un pārraujam. Tādējādi simboliski atdalāmies no pasaules un kaut uz mirkli atdodam sevi sev pašiem,” skaidro Viktorija Darakova.

b) Sākumā, izpildot šo vingrojumu, visticamāk, apreibs galva. Tāpēc apstājušies novietojam plaukstas uz gurniem ar īkšķiem priekšpusē, dziļi ieelpojam caur degunu un gari izpūšam gaisu caur O formā savilktām lūpām. Trīs izelpas, un galva pārstās reibt. Vingrojums trenē vestibulāro aparātu un uzlabo līdzsvara izjūtu.

2. Sakļaujamies pumpurā

a) Apguļamies uz paklājiņa, rokas novietojam gar sāniem.

b) Ieelpojot vienlaikus paceļam taisnas kājas mazliet vairāk nekā 90 grādu leņķī pret ķermeni un galvu, piespiežot zodu kakla bedrītei. Izelpojot galvu un kājas nolaižam lejā. Jo lēnāk to dara, jo spēcīgāka iedarbība. Ceļot kājas, muguras jostas daļai jābūt piespiestai pie grīdas un vēderam sasprindzinātam. Ja grūti pacelt taisnas kājas, tās var saliekt ceļos. Vēdera presei nostiprinoties, vingrojums būs pa spēkam ar taisnām kājām.

Vingrojums vērsts uz vēdera preses nostiprināšanu, kā arī enerģijas koncentrēšanu saules pinuma čakrā, kas atrodas nabas rajonā un atbild par gribasspēku, mērķtiecību, pašpārliecinātību, spēju pieņemt lēmumus un rīkoties. Ja cilvēkam vēdera prese ir vāja, parasti viņš dzīvē ir kūtrs, stumdāms, bīdāms un nepārliecināts par sevi.

Nobeigumā dažas minūtes aizvērtām acīm guļam uz paklājiņa un, mierīgi elpojot, atslābināmies.

3. Atveram sirdi mīlestībai

a) Nostājamies uz ceļiem, kājas novietojam gurnu platumā, pēdas atbalstām pret grīdu uz pirkstu spilventiņiem. Ar plaukstām satveram sēžamvietu. Ieelpojot atveram krūškurvi, maksimāli tuvinot lāpstiņas, un skatienu lēnām vēršam uz griestiem. Jāievēro, ka galvu nedrīkst strauji atmest atpakaļ, bet jāstiepj uz augšu zods.

b) Izelpojot lāpstiņas virzām atpakaļ, bet zodu tuvinām kakla bedrītei.

c) Nobeigumā apsēžamies uz papēžiem, rokas brīvi novietojam uz augšstilbiem un aizveram acis. Brīdi ieklausāmies, kā mainījušās sajūtas krūšu kurvja centrā. Visbiežāk šķiet, it kā smagums novēlies no sirds, kļuvis brīvāk un priecīgāk.

Vingrojums vērsts uz sirds čakras attīrīšanu. Ja tā ir bloķēta, nespēj piesaistīt mīlestības, laimes un prieka enerģiju. Par traucētu enerģijas plūsmu caur sirds čakru liecina grūtības dot un saņemt mīlestību, nespēja atvērties apkārtējiem, vientulības un atstumtības sajūta. “Ja uz sirds gulstas aizvainojums, tā noslēdzas gluži kā zem akmeņu grēdas. Kad sirdi atveram, pāridarījumi, nepiepildītas gaidas un citi akmeņi noveļas, cilvēkam kļūst ļoti viegli un priecīgi,” skaidro jogas pasniedzēja. Turklāt, galvai darbojoties gluži kā pumpim, izlīdzinās smadzeņu šķidruma spiediens galvaskausā un mugurkaula kanālā. Paaugstināts spiediens bieži ir cēlonis muguras vai galvas sāpēm.

4. Transformējamies par galdu

a) Apsēžamies, plaukstas noliekam uz grīdas tieši zem pleciem, taisnas kājas novietojam gurnu platumā. Nostiepjam kāju pirkstgalus uz savu pusi.

b) Ieelpas laikā, pamazām liecot kājas ceļos un novietojot uz grīdas pilnas pēdas, virzām gurnus uz augšu un skatāmies uz savu nabu. Beigās ķermenim no pleciem līdz ceļgaliem jāveido taisna līnija, kas paralēla grīdai. Izelpojot atgriežamies sākumstāvoklī.

c) Ja gribas lielāku slodzi, sākumstāvoklī plaukstas var novietot uz grīdas iepretī stilba vidusdaļai.

d) Vingrojumu izpilda tāpat, taču, no galda pozas laižot sēžamvietu lejup, to nevis novieto uz grīdas, bet atstāj karājamies nelielu gabalu virs tās. Nobeigumā dažas minūtes atslābināmies, guļot uz paklājiņa ar aizvērtām acīm. Vingrojums efektīvi stiprina sēžas, augšstilbu, vēdera, muguras, roku un plecu joslas muskuļus.

5. Veidojam trīsstūri

a) Apguļamies uz vēdera, novietotajam kājas plecu platumā un atbalstām uz pirkstu spilventiņiem. Noliekam plaukstas blakus krūtīm un paceļam ķermeņa augšdaļu izstieptās rokās.

b) Ieelpojot saliecam kājas ceļos un virzām sēžamvietu uz augšu,…

c) …līdz ķermenis veido trīsstūri.

d) Izelpojot ceļamies uz pirkstgaliem, izliecot muguru kūkumā,…

e) …un plūdeni izliecamies ar krūšu daļu uz priekšu, atgriežoties sākumpozīcijā. Paceļam galvu, virzot skatienu uz priekšu. Šis ir atvieglots vingrojuma variants. Ja tas izdodas bez īpašas piepūles, var mēģināt piecelties trīsstūrī, neliecot kājas ceļos, un, atgriežoties sākumstāvoklī, censties ar kājām nepieskarties grīdai, proti, balstīties tikai uz plaukstām un kāju pirkstu spilventiņiem. Šis ir visjaudīgākais spēka vingrojums no piecnieka, kas efektīvi stiprina visu ķermeni, labvēlīgi iedarbojas uz mugurkaulu, attīsta lokanību.

**Kad visi vingrojumi izpildīti, apguļamies uz muguras un dažas minūtes atslābināmies. Elpojam lēni un mierīgi. Ieklausāmies, vai ķermenī nav parādījušās kādas nebijušas sajūtas.

 

36,6°C konsultante VIKTORIJA DARAKOVA, pasniedzēja jogas un ājurvēdas centrā Shakti

366_C_logo1

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Šīs piecas rituālās darbības, jeb Tibetes pērles kā tās nosauktas rakstā 1.nedēļa katru darbību jāizpilda trīs reizes 1 reizi dienā, 2.nedēļā piecas reizes 1 reizi dienā, 3.nedēļā septiņas reizes 1 reizi dienā 4.nedēļā deviņas reizes vienu reizi dienā, utt.palielinot ik pa divi, līdz sasniegta 21 reize. Var sadalīt šīs darbības pa dažādiem laikiem, piem.rīts, pusdiena, vakars, bet katrā reizē jāietilpst visām piecām darbībām stingri atbilstošā kārtībā. Ta ir pareizi, ne jau uzreiz 21 reizi, maldinoša informācija.

Draugiem Facebook Twitter Google+