×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.7°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
6. marts, 2018
Drukāt

Jāpamet darbs, jo ar pacientiem runā valsts valodā: Veselības centru nesodīs (39)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Ārste Dita Danosa apgalvo, ka gan veselības centra administrācijas, gan pacientu attieksmes dēļ darba vidē un darba attiecībās vairs nejūtas droša, tāpēc pagājšnedēļ lūdza lauzt darba līgumu. Nesaprašanās radusies Valsts valodas likuma ievērošanas dēļ. "Man tika aizrādīts, ka runāju ar pacientiem latviešu (valsts!) valodā," iesniegumā Valsts valodas centram raksta D. Danosa.

Valsts valodas centrā (VVC) vakar tika izvērtēts gadījums, kad “MFD Veselības centra “Dziedniecība”” traumatoloģe ortopēde Dita Danosa bija spiesta uzrakstīt atlūgumu, jo bija saņēmusi aizrādījumus no iestādes vadības par to, ka ar pacientiem runājusi valsts valodā.

Daudzprofilu veselības aprūpes iestāde atrodas Rīgā, Ķengaragā, kur dzīvo daudz krievvalodīgo. Par šo pretrunīgo situāciju varēja izlasīt “Latvijas Avīzē” 27. februārī publikācijā “Ja nerunāsiet krieviski, mēs šķirsimies!“. Daktere bija vērsusies ar sūdzību arī VVC, kā arī pauda savu viedokli sociālajos tīklos.

VVC pārstāvis Viesturs Razumovskis pastāstīja, ka uz viņa pārstāvēto iestādi bija uzaicināta ārstniecības iestādes valdes priekšsēdētāja Natālija Točiļenko un valdes locekle Gaļina Muračkovska. Saruna esot ritējusi konstruktīvi, taču, izvērtējot dakteres Danosas un iestādes vadības viedokli, VVC kā vidutājam radies pretrunīgs viedoklis. V. Razumovskis: “Uzklausot abas ārstniecības iestādes vadošās personas, radās iespaids, ka, ņemot vērā traumatologu ortopēdu deficītu, darba devējs nav ieinteresēts tikt vaļā no šīs jomas speciālista, kurš iestādē ir nostrādājis gandrīz desmit gadus. Šajā laikā daktere Danosa pieņēmusi daudzus pacientus, kuriem latviešu valoda nav dzimtā valoda un kuri ar viņu sazinājušies svešvalodā, galvenokārt krieviski. Problēmas ar pacientiem esot radušās pēdējā pusgada laikā, kad pacienti sākuši sūdzēties, ka daktere ar viņiem vairs nevēlas runāt krievu valodā.

Viens no valdes priekšlikumiem bijis, ja pacients nesaprot valsts valodu, tad pirmajā vizītē ārsts ar viņu sazinās viņam saprotamā valodā, brīdinot, lai nākamās vizītes laikā viņš izmanto kā starpnieku tulku vai arī lai ņem līdzi vārdnīcu. Diemžēl vadība nepaspēja dakterei Danosai izklāstīt šo priekšlikumu, jo viņa pēkšņi uzrakstījusi atlūgumu.”

VVC pārstāvis sacīja, ka ārstniecības iestādes vadības rīcību nevarot uzskatīt par pārkāpumu un ka vadība netikšot sodīta, jo, analizējot šo gadījumu ar abām veselības centra amatpersonām, nav radušās šaubas, ka abas sarunā iesaistītās puses – gan Valsts valodas centra speciālisti, gan veselības aprūpes iestādes vadība – runātu par atšķirīgām vērtībām. Analizējot šo gadījumu, secināts, ka ir jānodrošina mierīga, pacientiem saprotama pāreja uz to, ka turpmāk saziņā ar ārstu ir jālieto valsts valoda.

“Ja slimnieks daudzus gadus ar ārstu ir sazinājies krievu valodā un pēkšņi ārsts atsakās to darīt, tad rodas neskaidrības un pārpratumi. Iestādes vadītājas apsolīja, ka par šo jautājumu runāšot arī darbinieku sanāksmēs,” sacīja V. Razumovskis.

D. Danosa gan bija minējusi tādus piemērus, ka krieviski ar viņu vēlas komunicēt cilvēki, kuri valsts valodu prot. “Ir, protams, izņēmumi, kad cilvēks patiešām nesaprot latviešu valodu, bet liela daļa ir tādu pacientu, kuri spēj runāt un saprast latviski, tomēr spiež mani sazināties krieviski. Jāteic, ka tieši vecākā gadagājuma pacienti cenšas komunicēt valsts valodā pretstatā pusmūža cilvēkiem, kuri, kaut gan pārvalda valsts valodu, tomēr uzstāj, lai ārsts sazinātos ar viņiem krievu valodā. Piemēram, galvenā ārste man aizrādīja, ka neesmu runājusi krieviski ar kādu ierēdni, kura strādā valsts pārvaldē, tātad prot valsts valodu. Būtībā Ķengaragā ir izveidojusies diezgan baisa situācija – pēc cilvēku uzvedības var nojaust, ka daudzi cer uz krievu valodu kā otru valsts valodu,” teica daktere.

Pievienot komentāru

Komentāri (39)

 1. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;)))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C_E_N_Z_Ū_R_A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.” 😉

  =======

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks grib, lai “stukačiem”,
  No “skapja” gļēvi smirdošiem,
  Tiek “cieņa” ZOMBĒTA un “gods”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – pelnīts sods)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas VERGOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans(et)inbox. lv .

 2. ĀRSTNIECĪBAS IESTĀDE IR J Ā S O D A PĒC VISAS LIKUMA BARDZĪBAS UN SKAIDRI J Ā B R Ī D I N A ARĪ CITAS MEDICĪNAS IESTĀDES PAR TO,KAS TĀS VAR SAGAIDĪT,JA IGNORĒS VALSTS V A L O D A S LIETOŠANAS PRASĪBAS ! KRIEVVALODĪGO ELEMENTU NEKAUNĪBA UN NECIEŅA PRET V A L S T S VALODU LATVIJĀ KĻŪST PATOLOĢISKA ! LATVIEŠU ĀRSTEI APBALVOJUMU – ATZINĪBAS KRUSTU PAR ILGGADĪGU GODPRĀTĪGU DARBU UN ARĪDZAN ADEKVĀTU PATRIOTISKU RĪCĪBU LR 1 0 0. GADĀ !

  • To : Anonymous.
   Gandriz viss Jusu komentara atbilsts pasreizejai situacijai ES un NATO Valsti Latvija.Bet visu problemu,vai noziegumu,galveno iemeslu Jus esat piemirsis.Okupantu un kremla cekistu “investoru” noziegumi pret Latvijas Valsti un pilsoniem var notikt tikai tada gadijuma,ja Valsts valdiba un atbildigas institucijas ignore LV likumus.Jebkura Tiesiska valsti sada valdiba tiktu nodota tiesa par noziehumu un noziedzinieku atbalstisanu.Valsts nodeviba.

 3. Модераторы – козлы! Идите на йух!!! Латышский халифат! Atbildēt

  !!!

 4. I express a resolute and categorical protest to the moderators of this website for conducting an open political censorship!!! Gentlemen moderators, you cynically violate the constitution of your own country! In accordance with the Constitution, in Latvia – freedom of speech and censorship is prohibited (art. 100)!!!

 5. Prekrati vorovatj chuzije niki, suka! Ne ustanu povtorjatj! You’re a thief! Stop stealing other people’s nicknames, bitch! I will not let you descend! Everyone will get what they deserve!
  Povtorno, posle udalenija cenzorami! Nu i dge deklarijujemaja svoboda slova?!!!

 6. Te viens vates kušķis jau galīgi aptracis,sķārdās siekalas šķiezdams,atlikušos 2 zobus klabinādams!

 7. Jānis J. Dimants, Jr., M.D. Atbildēt

  Ko tik mēs nesadomajam un nesasrādajam ? Trakums. Gudri jau neesam ! Izbeigsim sevi smīdināt pasaules priekšā.

 8. Vai VVC prasīja Natālijai Točiļenko un Gaļinai Muračkovskai pierādījumus, par teikto piedāvājumu par tulku?

 9. VINJI VEEL AIZVIEN DOMAA ,KA TE IR PRIVILEGJEETIE UUN ,KA TE TR PSRS,BET JAIESAKA VINJIEM ,KA PRIVILEEGJIJAS BEIGSHAAS UN ,KA JASAPROT ,KA TAGAD VINJI DZIIVO AARZEMEES .LATVIJAA .

 10. Kāpēc krievi sēž latviešiem uz kakla,bet nebrauc uz savu dzimteni,kur ar katru gadu čurku un dzelteno skaits kļūst aizvien lielāks?

  • Ещё неизвестно, кто у кого на шее сидит! Может быть это именно ты!!! Atbildēt

   nado ze, kakoj vidumshik!

 11. Sākumā sāk iznīkt valoda,tad tauta! Un Krievijas lielajās pilsētās un pie Ķīnas robežas krievu skaits strauji samazinās.Maskavā vairāk kā 35% jau ir imigranti.

 12. Likums ir likums,bet dzīve paliek dzīve.
  Kas jums ir primārais?
  Var saukt krievu valodu par svešvalodu,bet tā kā bija lietojama,tā būs:)

  • Zināma iecietība varēti būt pret vecajiem ļaudīm, kas tā arī nav iemācījušies latviešu valodu, bet…
   pilnīgi piekrītu dakterei – pakļauties jauno – Latvijā dzimušo krievu- Krievijas fanu bezkaunībai – tas ir zem jebkur cilvēka goda. Šādi jaunieši ir jāsoda ar izraidīšanu no Latvijas!!!!

  • Piekrit Jums ka likkums ir likkums un dzive ir dzive.
   Sha arste nav vismazaka veida kadam dzivu apdraudejus. Bet Jus tagad apdraudejiet vinas ekonomiskas dzive jo zaudejus darbu jo diemzel ir iedzivotaji kam trukst ciena prieksh tautu kura vini ir apmetushies.
   Un ja dzive pavad Latvija jacien Latvijas likkumus un jamak runat Latvisk.
   Savadak Latvija nevares izdzivot. Latvijai ari ir tiesibas dzivot. Lai dzivo Latvija!

  • Likums ir likums un tapec vinus ir jacien.
   Arste nav nevienam dzivu apdraudejus — tikai paleedzejus pacientiem.
   Bet kaa par arstes veselibu/ Ka vina ir spiest runat krievu valodu Latvija? Vina ir pelnijus kautko labak!
   Un ja, dzive ir dzive. Un Latvijai ar ir tiesiba dzivot! Un ari Latviesh valoda ir tiesiba dzivot.

 13. represijas pret latvieshiem paraugs pilnigaa Latvijas atbrivoshanas kustibaa?9. maija krievu fashistu ordas tiks dekolonizetas ar fantastisku speku,ar visiem vinu”investoriem”,”bankieriem”,sagrabto ipashumu bagatibu “ipashniekiem”/”akcionariiem”, visiem visiem utainajiem banditiem tiks dotas 24 st laika izvakties??

 14. driz krievijai savas lopuordas bus jaizvac rekordtempos,chekistu mafijas dzemdetajai 4. maija perversijai pzd,Latvijas atbrivoshana ir neizbegama?

 15. Kāpēc jau otrais raksts par šo nelaipno dakteri? Nevienā valodā viņa neizturas korekti.

  • Anjkai ( 11:27) Vagoni…..vagoni……vagoni……daudz vagonu…..vagonu ir daudz…..lopu vagoni….uz austrumiem brauc …… uz austrumiem…….atpakal nebrauks ……nebrauks atpakal……nekad…..nekad….
   Nekavejoties izpildit Starptautiskos likumus par okupacijas seku likvidesanu,ieskaitot kompensacijas piedzisanu par nodaritajiem zaudejumiem.Likumu nepildisana no atbildigajam institucijam un atseviskam personam ir Valsts nodeviba.

 16. Bet varbut varetu ari tā ka čangalerijā tikai čangaliski ari atbildet un ja ne-tad prom no darba

  • Vecais(Старый) Atbildēt

   No kuras suņabūdas “knope”izlīdusi,ka sāk vaukškēt par kaut kādu čangalieni un čangalvalodu7VAI TIK NAV linder-girsu-hesinu pakalpiņa,..?TIKAI VIENĀ VIETĀ Latvijā ir piemineklis MĀRAI ar devīzi”VIENOTI LATVIJAI”!

 17. Nu tad kura no tam okupantu valodam butu vispareizākā- vai taa pirmaa,vai otrā vai tā trešā visistākā nu butu

 18. Nu ja apkalpojošie personali butu tik aprobežoti-ka tikai savu piena pupu valodu vien zinatu-tad laikam diez ko priecigi ari nebutu ja kads kaut kur dažu desmitu vai simttukstošu kilometru kvadraturā tikai ar savu valodu vien lielitos -bet tadas domas un secinajumi laikam ne visiem ir un iespejams ka vairak par četram programmam ari televiziju neredz-bet tā jau laikam pašu izvele

 19. Latvijas pilsonis krievs Atbildēt

  Latviešiem jābūt agresīvākiem. Kaut latvieši “izēstu” no visiem darbiem okupantus, kolonistus, šovinistus, putinsosus, latviskuma nīdējus un latviešu valodas nelietotājus! Ārste Danosa labi cīnījās – paldies viņai par to! Latviešiem nav jāpazemojas runājot krievu okupācijas varas valodā!

  • Не называй себя русским, ублюдок! Ты унылое гавно, жертва ассимиляции! Atbildēt

   Povtorno!!!

 20. Es un NATO Valsts Latvijas galvaspilsetu parvalda kremla cekistu “Rigas dome”.Par veselibu “rupejajas” tadas apvienibas ka ka SIA “Dziednieciba”( ar ierobezotu vai bez atbildibas).Ipasnieki Natalija Tocilenko 71,32 % ,Galina Muracovska 22,48 % un 6,29% Aleksandr Tocilenko.Darbinieki kuri runa Valsts valoda
  tiek no darba izmesti.Ko par to doma vai dara Latvijas Valsts atbildigas institucijas un atseviskas personas? Valsts likumu nepildisana no atbildigajam institucijam un atseviskam personam ir nozieguma un noziedzinieku atbalstisana.Valsts nodeviba.

 21. iespejams tikal latvija

 22. Pirms pusgada sāka cilāt pāreju uz valsts valodu krievu skolās. Kad pāreja patiešām būs notikusi, tad ar latviešiem krievi jo vairāk runās krieviski. Jo krievs no lat pārdevēja var aiziet pie krievu pārdevēja, tas pats arī ar ārstiem utt. Demokratija un brīvais tirgus. Ulmaņlaika diktatūra bija daudz labāka.

 23. Tas ir izsmiekls,ka ārstam jāpamet darbs,jo viņš runā valsts valodā!Gan jau Ditu pieņems darbā kāds cits latvisks medicīnas centrs,jo traumatologi-ortopēdi ir ļoti pieprasīti.

Draugiem Facebook Twitter Google+