×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.1°C
Hermīne, Estere
Svētdiena, 15. jūlijs, 2018
12. novembris, 2015
Drukāt

Līdz pat 80% diabēta gadījumu iespējams novērst. 14. novembrī atzīmēs Pasaules Diabēta dienu

Foto - Shutterstock.comFoto - Shutterstock.com
Uzziņai:

 Cukura diabēts ir hroniska slimība, kuras pamatpazīme ir paaugstināts cukura (glikozes) daudzums asinīs. Glikoze ir organisma enerģijas avots – šūnas to izmanto enerģijas iegūšanai.

 Pirmās pazīmes: bieža urinācija, svara zudums, enerģijas trūkums, nepārvaramas slāpes.

 Diabētam ir divas galvenās formas - 1. un 2. tipa diabēti. Ar 1. tipa diabētu saslimst galvenokārt bērni un pieaugušie vecumā līdz 40 gadiem. Vienīgā izdzīvošanas iespēja ir regulāras insulīna injekcijas. Ar 2. tipa diabētu saslimst pēc 40 gadu vecuma. To ārstē ar veselīgu uzturu, tabletēm un/vai insulīnu.

Jaunākie Starptautiskās Diabēta federācijas dati atklāj satraucošu realitāti – 1 no 12 pasaules iedzīvotājiem slimo ar cukura diabētu, bet katras 7 sekundes 1 cilvēks pasaulē mirst no šīs slimības (gadā: 4 miljoni). Tādēļ, atzīmējot Pasaules Diabēta Dienu, 14. novembrī, Latvijas Diabēta federācija (LDF) Kalnciema Kvartāla tirdziņā dalīs bezmaksas kuponus, ar kuriem ikviens interesents līdz šī gada beigām varēs Diabēta centrā (Riepnieku ielā 2, Rīgā) bez maksas pārbaudīt cukura līmeni asinīs. Līdzās kuponiem varēs nobaudīt īpašu tēju, kā arī uzklausīt uztura speciālista konsultācijas par veselīgām brokastīm.

Saslimstība ar cukurslimību katru gadu pieaug. Pašlaik pasaulē ir aptuveni 387 miljoni diabēta slimnieku, bet tiek prognozēts, ka līdz 2035. gadam, pieaugot cilvēku skaitam un urbanizācijai, tas palielināsies līdz 592 miljoniem.

Svarīgi ir apzināties, ka ar cukura diabētu nepiedzimst, bet gan saslimst dzīves laikā. Tāpat maldīgs ir uzskats, ka cukurslimību nevar aizkavēt un novērst – līdz pat 80% diabēta gadījumu iespējams novērst ar diētas maiņu, fiziskajām aktivitātēm un dzīves kvalitātes uzlabošanu. Tādēļ ļoti svarīgs faktors diabēta profilaksē un ārstēšanā ir tā savlaicīga diagnostika. Starptautiskās Diabēta federācijas dati rāda, ka pasaulē 1 no katriem 2 cilvēkiem nezina par savu diabētu.

„Uz šī gada 1. janvāri Latvijā ir reģistrēti 84 683 cukura diabēta pacientu, bet pasaules līmenī mirstības ziņā diabēts konkurē ar HIV/AIDS. Diabēts ir globāls slepkava, kas izplatīts dažādos vecumos gan vīriešiem, gan sievietēm visos sociālajos slāņos. Realitāte ir pārāk drūma, lai to ignorētu. Tādēļ šonedēļ Veselības ministram Guntim Belēvičam iesniedzām priekšlikumus diabēta pacientu aprūpes uzlabošanai, kā arī aicinām ikvienu būt fiziski aktīvam, ēst veselīgi, reizi gadā pārbaudīt cukura līmeni asinīs un atcerēties, ka veselīgs uzturs sākas tieši ar brokastīm,” uzsver LDF prezidente M.D., Ph. D. Indra Štelmane.

Cukura līmeni asinīs būtiski ietekmē uzturs. Par pareizu ēdienkarti ir jādomā ne tikai diabēta slimniekiem, bet arī ikvienam, kurš nevēlas ar to saslimt. Tādēļ LDF iesaka savu brokastu pagatavošanā būt radošākiem, tostarp arī izmēģināt kādu no uztura speciālistes Lienes Sondores veselīgajām receptēm, piemēram:

Tomāti ar pikanto biezpienu
Nepieciešamās sastāvdaļas 2 porcijām:
 200 g biezpiena
 5-6 tomāti
 2 ķiploka daiviņas
 šķipsniņa malta čili
 1 tējkarote smalki sakapātas dilles
 2 ēdamkarotes skābā krējuma 12%
 sāls
 4 šķēles rupjmaizes
Pagatavošana:
Ķiploka daiviņas notīra un izspiež caur ķiploku spiedi. Biezpienam pievieno krējumu, ķiplokus, šķipsniņu sāls, čili un dilles. Tomātus noskalo, nogriež „micīti” un izņem mīkstumu. Mīkstumu un nogriezto tomātu šķēli smalki sagriež un pievieno biezpienam, samaisa. Masu pilda tomātos. Pildītos tomātus pasniedz ar šķēli rudzu maizes.

Citas interesantas un veselīgas uztura speciālistes Lienes Sondores receptes brokastīm, pusdienām un vakariņām lasāmas www.msdpacientiem.lv sadaļā „Diabēts”.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+