Latvijā
"Latvijas Avīze" atmasko

NATO atkal iepērk aliņus. Vecās bildes jaunā dzīve Krievijas soctīklos3

Ekrānšāviņš no TV Zvezda

Dažādu izsmejošu komentāru pavadīta, Krievijas sociālajos tīklos maijā parādījās bilde ar karavīriem, kuri veikalā pērk alu – ar pudelēm piepildīti divi iepirkumu ratiņi. Kā nojaušams no veikala noformējuma, tā varētu būt “Maxima”, un bilde uzņemta ar veikala novērošanas kameru. “Tā NATO armija “aizsargā” Latviju no agresijas,” komentējis kāds asprātis. “Viņi kārto ieskaites normatīvus,” ironizē cits.

Izcelsme un izplatība

Nopietni šo ziņu pasniedzis Krievijas Aizsardzības ministrijas televīzijas “Zvezda” interneta portāls, kas apgalvo, ka bilde tapusi Latvijā divas nedēļas pirms NATO mācībām “Summer Shield”, kurās piedalījušies karavīri no Latvijas, Igaunijas, ASV, Kanādas, Lielbritānijas un citām valstīm. Kā bildes avotu portāls piesauc TV3 žurnālista Jāņa Zvēra “Twitter” profilu. No tā gan neizriet, ka bildei būtu kāds sakars ar mācībām Ādažos, žurnālists tikai atzīmējis: “Jaunākais pašmāju interneta hits: ārzemju karavīri LV iepērk miestiņu. Tā brangi pie tam!” Tagad šāds ieraksts J. Zvēra “Twitter” profilā vairs nav atrodams, taču tas netraucē viltus ziņu veidotājiem to turpināt izmantot saviem mērķiem. Tagad jau parādījusies jauna “leģenda” – tiek apgalvots, ka attēlā redzams Tallinas lielveikals, bet pircēji bijuši Igaunijā nupat notikušo NATO militāro mācību “Kevadtorm” dalībnieki.

Atmaskojums

Nav zināms, kur un kādos apstākļos tapis minētais attēls, taču tas pavisam noteikti nav noticis ne šogad un arī ne pagājušogad. Krievijas interneta forumos bilde parādījusies 2015. gadā, un tolaik tika ziņots, ka tā tapusi Igaunijā. Attēlu aktīvi izplatīja šajā valstī dzīvojošais žurnālists Jevgeņijs Leviks, kurš nav slēpis savu prokremlisko pozīciju. Viņš arī sūdzējies, ka savu uzskatu dēļ savulaik esot atlaists no darba Igaunijas sabiedriskajā medijā.

Var novērot, ka, tuvojoties laikam, kad Baltijā ieradīsies NATO daudznacionālie bataljoni, Krievijas propaganda pastiprināti cenšas piemeklēt ziņas, kas varētu diskreditēt ārvalstu karavīrus. Vērojami centieni dramatizēt iespējamos sadzīviskos konfliktus. Piemēram, plašu publicitāti aizvadītajā nedēļā Krievijas interneta medijos ieguva ziņa, ka kāds lauku iedzīvotājs Igaunijas Ohepalu ciemā esot draudējis NATO mācību dalībniekiem ar medību bisi.

Latvijas Aizsardzības ministrija (AM) apliecina, ka “Zvezda” portālā ievietotajā fotogrāfijā redzamie karavīri nepieder nevienai no Latvijā patlaban izvietotajām ASV vienībām.

Saistītie raksti

Runājot par alus dzeršanu militāro mācību laikā, AM komentē: “Saskaņā ar aizsardzības nozares iekšējiem noteikumiem Nacionālajos bruņotajos spēkos alkohola lietošana dienesta pienākumu pildīšanas laikā, tajā skaitā militāro mācību laikā, nav atļauta. Alkohola lietošanas ierobežojumus nosaka katra valsts, taču, piedaloties militārajās mācībās vai pildot citus dienesta pienākumus, karavīriem lietot alkoholu viennozīmīgi nav atļauts. Attiecībā uz alkohola lietošanu no dienesta brīvajā laikā dažādu valstu bruņotajos spēkos noteiktie ierobežojumi atšķiras, taču šādi ierobežojumi pastāv. Kopumā karavīriem, kas ierodas un uzturas ārvalstī, ir jāievēro uzņemošās valsts likumi un jāatturas no jebkāda veida darbībām, kas nav savietojamas ar Ziemeļatlantijas līguma organizācijas dalībvalstu līguma par to bruņoto spēku statusu (NATO SOFA) mērķiem. Ar nepieciešamo informāciju, kas jāzina sabiedroto valstu karavīriem, uzturoties Latvijā, viņus iepazīstina arī Nacionālo bruņoto spēku vienības, kas praktiski nodrošina viņu uzņemšanu Latvijā.”

Atbalsta

LA.lv
LA
LA.LV
Latvijā
“Dzeloņdrātis, kas ierobežo manu dzīvi.” Atmiņas par Baltijas ceļu un Atmodas laiku
9 stundas
Raivis Šveicars
Latvijā
FOTO: “Air Baltic” paceļ debesīs “Baltijas ceļu” 1
9 stundas
DJ
Dace Judina-Nīmane
Latvijā
Sūrs mūžs, talants un zvaigznes debesīs. Leģendārajai aktrisei Vijai Artmanei – 90
9 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

Raivis Šveicars
Ekonomika
Nākotnē maksājumi kļūs arvien ērtāki – pakustēsies, pamirkšķināsi acis… 3
9 stundas
LL
LETA, LA.lv
Sports
“Dinamo” uzkaujas un izcīna otro uzvaru “Latvijas Dzelzceļa” kausā
6 stundas
LE
LETA
Latvijā
KNAB atbrīvojis aizturēto Ogres novada mēru Helmani 1
8 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
“Dzeloņdrātis, kas ierobežo manu dzīvi.” Atmiņas par Baltijas ceļu un Atmodas laiku
9 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO: Kristiešu draudze izplata aicinājumu pērt bērnus
6 stundas