Foto – Shutterstock

Polipi dzemdē – labdabīgi, bet ar onkoloģisku risku 0

Lielākoties dzemdes polipi dažādos veidos apgrūtina sievietes ikdienu – veicina smērējošus izdalījumus, stipru asiņošanu mēnešreižu laikā utt. Tomēr var gadīties, ka tie nekādi netraucē un sieviete par tiem pat nenojauš, līdz ārsts veidojumu pamana apskates laikā.

Reklāma
Reklāma

Simptomu var nebūt

Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 27
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
TV24
“Jāklausās, ka esam šmaukušies.” Par netaisnību un piemaksām tiem pensionāriem, kuri strādājuši padomju laikā 189
Lasīt citas ziņas

Sievietēm polipi var rasties gan dzemdes dobumā, gan dzemdes kaklā. Tiem ir atšķirīga izcelsme un attīstības riska faktori. “Pacientēm ar šiem veidojumiem pastāv daudz augstāks onkoloģiskas slimības risks, tāpēc cenšamies ikvienu pārliecināt tos noņemt,” uzsver medicīnas sabiedrības “ARS” ginekoloģe Daiga Baranovska. Tiesa, likvidējot polipus un veicot histoloģisku analīzi, ļaundabīgas izmaiņas tajos atrod reti, taču, ja sieviete tos neārstētu gadiem ilgi, vēzis varētu attīstīties daudz ātrāk nekā citām, kurām šādu jaunveidojumu nav.

Foto – Shutterstock
CITI ŠOBRĪD LASA

Dzemdes kakla gļotāda mēdz sabiezēt, infekcijas vai iekaisuma gadījumā veidojot polipus. Nereti tos novēro sievietēm, kuras izmanto kontracepcijas spirāli, jo tās “ūsiņas” kairina dzemdes gļotādu. Savukārt polipu veidošanos dzemdes dobuma gļotādā veicina hormonāli traucējumi.

Lielākā daļa sieviešu, kurām ir dzemdes polipi, sūdzas par smērējošiem izdalījumiem pirms un pēc mēnešreizēm vai jebkurā citā laikā. Pēkšņi var sākties pat ļoti stipra asiņošana, vai arī mēnešreizes ir ļoti stipras un ilgi turpinās, izraisot vājumu un reiboni. Turpretī citām nevēlamie “apakšīrnieki” ilgstoši neliek par sevi manīt, tāpēc par tiem nereti uzzina tikai profilaktiskajā apskatē, kā arī veicot ultrasonogrāfiju citu iemeslu dēļ.

Kā atklāt

Ārsts dzemdes kakla polipus parasti pamana ginekoloģiskajā apskatē, bet dzemdes dobumā tos lielākoties atklāj, veicot ultrasonogrāfiju. Šo veidojumu lielums var būt ļoti dažāds, sākot no pāris milimetriem līdz pat 10 – 15 centimetriem.

Kaut arī ultrasonogrāfija ir laba diagnostikas metode, tā ne vienmēr palīdz atšķirt polipu no citām dzemdes dobuma gļotādas izmaiņām. Dažreiz diagnozes precizēšanai jāveic histereskopija – izmeklējums, kad dzemdes dobumu apskata no iekšpuses, ievadot tajā ļoti smalku speciālu videokameru.

Lai precizētu polipa lielumu un atrašanās vietu, var izmantot arī sonohisteroskopiju, kad dzemdes dobumu aplūko ultrasonogrāfijā, redzamības uzlabošanai papildus uzpildot to ar speciālu šķidrumu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.