Ramatietes Aigas Zaķes (otrā no kreisās) ģimene – meita Līva Līga Zaķe un ģimenes galva Sandris Zaķis – savu dzīvi nevar iedomāties bez kultūras.
Ramatietes Aigas Zaķes (otrā no kreisās) ģimene – meita Līva Līga Zaķe un ģimenes galva Sandris Zaķis – savu dzīvi nevar iedomāties bez kultūras.
Foto – Timurs Subhankulovs

ROBEŽTELPA: Sievietes lasa “Latvietes karmu” 0

Mazsalacas novada Ramatas pagasta kultūras centra vadītāja AIGA ZAĶE ir dzimusi, augusi ramatiete. Un, cik vien atceras, viņas mamma, tētis, tēta māsa un brālis piedalījušies vietējā kultūras dzīvē. Mamma spēlējusi teātri, abi ar vīru dziedājuši korī, Aigas tētis vēl spēlējis savulaik slavenajā Ramatas deju orķestrī trompeti. Kaut nekad nav mācījies mūzikas skolā un notis nepazīst, Tenis Kūla spēlējis arī klavieres, cītaru, akordeonu. Ar muzikālo dzirdi apveltītajam vīram drīz būs astoņdesmit, bet viņš vēl šad tad uzspēlē akordeonu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 63
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi
Lasīt citas ziņas

Aigas Zaķes dzīvesbiedra Sandra Zaķa vecāki cēlušies no Vēršu gala, pats dzimis, audzis Ipiķos, bet Ramatā ieprecējies. Sandris strādā Ramatas sākumskolā par kurinātāju, bet pieprot dažādus darbus. Vecākā meita Linda Zaķe apguvusi kosmetoloģiju. Jaunākajai – Līvai Līgai Zaķei – sapnis kļūt par sporta skolotāju. Arī viņa nu jau trīs gadus spēlē “Ramatā”.

Sandris Zaķis, nebūdams īpaši runīgs, saka īsi: “Lielpilsēta nevilina.” Aiga ir līdzīgās domās – ja vien cilvēks grib, laukos var dzīvot radoši un piesātināti. Protams, arī ārzemēs mūsu ģimene ir “pārstāvēta”, ar tikko jaušamu ironiju teic Aiga. Viņas māsa Ramatā mācījusi angļu valodu, tad – skolās Mazsalacā un Valmierā, bet tagad tulko un privāti māca pa kādam mazulim Anglijā…

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja agrāk Juridiskajā koledžā personālvadību apguvušajai Aigai teiktu, ka viņa strādās kultūras jomā, spontānā atbilde būtu – nekad! Bet, kad, izveidojoties Mazsalacas novadam, saņēma piedāvājumu, domājusi: divdesmit sešus gadus esmu dziedājusi Mazsalacas korī, divdesmit gadus spēlēju teātri, meitas kopš triju gadu vecuma vestas uz deju pulciņu Mazsalacā… Kāpēc nepiekrist? Kad 2010. gadā viņa uzsāka šo darbu, kultūras budžets Ramatas pagastā bija 600 latu gadā un Aiga sāka ar 0,25 slodzēm. Ko varēja iesākt par atvēlēto naudiņu? “Ja visu laiku esi strādājis privātā biznesā, iemācies godprātīgi un pragmatiski rēķināt naudu,” stāsta Aiga, “un tu allaž domā – kas patiktu un kas būtu vajadzīgs tieši ramatiešiem?” Nupat lielu atsaucību guva tikšanās ar pērn visvairāk pirktās grāmatas “Latvietes karma” autori Intu Blūmu. Pieteikušās ne vien vietējās, bet arī sievietes no visai attālā Beverīnas novada, Naukšēniem, Rūjienas… Aiga allaž pūlas panākt, lai visos gadskārtu svētkos pagastā būtu sirsnīgi sarīkojumi. Nupat uz Lieldienām, piemēram, ieradušies Sēļu muižas muzikanti ar latviskiem dančiem, dziesmām, dejām, turpat pie kultūras centra krāsotas un vārītas olas. Viena no skaistākajām vietām sarīkojumiem vasarās ir Raimonda Paula mūzikas centrs “Līču skola”. “Tā mūsu pagastam ir ļoti nozīmīga vieta,” saka Aiga Zaķe, “savā laikā te tiešām bija skola, te mācījās arī mani vecāki, un līdz 1949. gadam, pirms lielās izvešanas, klasē sēdēja 25 bērni.”

Aiga Zaķe neslēpj, ka viena ar kultūras centra vadītājas darbu var tikt galā tikai tādēļ, ka palīdz visa ģimene. Ja vienlaikus jāvāra kafija, jārunā ar klausītājiem, jādomā par mūzikas apskaņošanu, tas laikam nebūtu iespējams. Tāpēc talkā nāk gan jaunākā meita Līva Līga, gan dzīvesbiedrs Sandris.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.