×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.6°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
17. novembris, 2014
Drukāt

Septiņas svarīgas lietas, kas jāzina par antibiotikām

zales9

Atzīmējot Eiropas antibiotiku dienu, Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca (RAKUS) atgādina par vairākiem pamatprincipiem, kas katram būtu jāatceras pirms šo medikamentu lietošanas.

“Galvenais iemesls, kāpēc rodas pamats satraukumam, ir nepamatota un nepareiza antibiotiku lietošana, kas veicina rezistentu jeb noturīgu mikroorganismu veidošanos, kas ir potenciāls risks turpmākai neefektīvai ārstēšanai. Atbildība par to ir jāuzņemas ne tikai ārstiem, bet arī katram pašam, pārdomājot to, vai vienmēr pilnībā ievēroju ārsta noteikto kursu – nepārtraucu to ātrāk un nesamazinu noteiktās devas,” norāda RAKUS Infekciju uzraudzības dienesta vadītājs infektologs Māris Liepiņš.

RAKUS ir apkopojusi vairākas svarīgas lietas, kas katram būtu jāzina par antibiotikām:
1. Antibiotikas nenogalina vīrusus;
2. Antibiotikas nelieto saaukstēšanās, gripas vai rota vīrusa ārstēšanā;
3. Antibiotikas iznīcina cilvēka organismam nelabvēlīgās baktērijas;
4. Antibiotiku lietošanu vienmēr nozīmē ārsts, nepieņem lēmumu pats, bet konsultējies ar speciālistu, un neuzspied savu viedokli par antibiotiku nepieciešamību;
5. Vienmēr lieto antibiotikas tā, kā noteicis ārsts, jo ārstēšanās kursa pārtraukšana var veicināt zāļu efektivitātes mazināšanos nākamajās saslimšanas reizēs;
6. Antibiotiku nepamatota lietošana veicina rezistentu mikroorganismu veidošanos, kas var ietekmēt ārstēšanas efektivitāti turpmāk;
7. Nekad nelieto kādam citam izrakstītas antibiotikas.

Infektologs atgādina arī, ka piesardzīga antibiotiku lietošana var palīdzēt aizkavēt rezistentu mikroorganismu attīstību un palīdzēt saglabāt antimikrobiālo līdzekļu efektīvas lietošanas iespējas nākotnē.

Eiropas Antibiotiku diena ir ikgadēja Eiropas sabiedrības veselības iniciatīva, kas notiek 18. novembrī. Šo aktivitāšu mērķis ir palielināt informētību par saprātīgu un piesardzīgu antimikrobiālo līdzekļu lietošanu un draudiem sabiedrības veselībai, ņemot vērā antimikrobiālo rezistenci.

Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra (ECDC) jaunākie dati (http://www.ecdc.europa.eu) apstiprina, ka visā Eiropas Savienībā pieaug pacientu skaits, kuri ir inficēti ar rezistentiem mikroorganismiem.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+