×
Mobilā versija
+10.6°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
16. oktobris, 2015
Drukāt

Sievišķās pašapziņas atjaunošana pēc krūts zaudējuma. Kādas ir krūšu rekonstrukcijas iespējas

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock
UZZIŅA

* 15. oktobrī, kad Latvijā atzīmēja Eiropas Krūts veselības dienu, onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība "Dzīvības koks" uzsāka labdarības kampaņu "Baudi un PĀRbaudi", kuras laikā 12 mākslinieki apgleznoja krūšu atlējumus ģipsī, kas tirdzniecības parkā "Alfa" Rīgā būs aplūkojami līdz 29. oktobrim. 31. oktobrī Kalnciema kvartāla zemnieku un amatnieku tirgus laikā notiks šo unikālo mākslas darbu labdarības izsole, kurā visi iegūtie līdzekļi paredzēti psihosociālās rehabilitācijas centra "Spēka avots" izveidei Dignājas muižas ēkā Dignājas pagastā.

* 20. oktobrī plkst. 11 Rīgas Stradiņa universitātes Liepājas filiālē notiks biedrības "Dzīvības koks" Liepājas nodaļas rīkotā konference "Iepazīt dzīvi no jauna – vēža izaicinājums, profesionāļu atbalsts un psihosociālā rehabilitācija".

* 20. oktobrī Jelgavas poliklīnikas konferenču zālē notiks radioloģes S. Krikunas lekcija par krūts izmeklējumiem, lai aicinātu sievietes laikus veikt izmeklējumus.

Katru gadu Latvijā vairāk nekā 1000 sievietes (pērn – 1179) uzzina, ka viņām ir krūts vēzis. Daļai pacienšu jāsamierinās ar krūts zaudējumu. Lielākajā daļā Eiropas valstu, arī Lietuvā un Igaunijā, valsts apmaksā arī krūts rekonstrukcijas operāciju, turpretī pie mums – tikai krūts ārējo protēzi.

 

Ar implantu vai pašas audiem

Mūsdienās krūts dziedzera operācijas arvien biežāk tiek veiktas saudzējoši, izgriežot ļaundabīgo audzēju un nelielu daļu veselo audu ap to. Tas bieži vien iespējams tad, ja slimība atklāta agrīni, tādēļ vien vērts regulāri veikt profilaktiskās krūšu pārbaudes (atklājot vēzi 1. stadijā, 96,7% pacientu atveseļojas, turpretī 4. stadijā šis skaits sarūk līdz 23,8%).

Daļai sieviešu tomēr nākas veikt mastektomiju jeb krūts noņemšanas operāciju, izņemot visus krūts dziedzera audus, bet, ja nepieciešams, arī paduses limfmezglus.

Mikroķirurģijas centra plastikas ķirurgs Haralds Adovičs stāsta, ka krūts dziedzera apjomu un formu var atjaunot, izmantojot implantus vai espanderus, kā arī pacientes pašas audus. Krūts implants sastāv no silikona apvalka, kas piepildīts ar fizioloģisku šķīdumu vai silikona gelu. Mazas krūts rekonstrukciju var veikt vienā piegājienā, krūšu implantu ievietojot zem krūšu muskuļa. Liela apjoma krūti nepieciešams pakāpeniski iestiept, ievietojot espanderu – silikona maisiņu, kuru vairākus mēnešus caur īpašu vārstu pamazām piepilda ar fizioloģisko sāls šķidrumu. Kad espanders piepildīts līdz vajadzīgajam apjomam, veic otru operāciju, kuras laikā to aizstāj ar īstu implantu.

“Sarežģītāks rekonstrukcijas veids ir krūts dziedzera audu aizstāšana ar pašas pacientes audiem no muguras vai vēdera priekšējās sienas,” salīdzina ārsts. Agrāk šos audus pārvietoja tikai ar rotācijas metodi: pacientes mugurā vai vēdera priekšējās sienas ādā un zemādas slānī veica elips­veida iegriezumu, atšķeļot muskuli kopā ar asinsvadiem, pēc tam to pagriežot un pārvietojot uz izoperētās krūts rajonu. Mūsdienās tos iespējams pilnībā pārstādīt.

“Krūts dziedzera formas, apjoma atjaunošana jeb rekonstrukcija, kuru var veikt vai nu uzreiz pēc mastektomijas, vai pēc vairākiem mēnešiem un pat gadiem, stipri uzlabo sievietes dzīves kvalitāti,” uzsver plastikas ķirurgs. Pēc šādas operācijas paciente ātrāk atgūstas no psihoemocionālās traumas un iekļaujas sabiedriskajā dzīvē. Daudzās Eiropas Savienības valstīs valsts apmaksātās krūts vēža ārstēšanas beigu etaps ir krūts rekonstrukcija, ja vien paciente pati no tās neatsakās vai tai nav kādu medicīnisku šķēršļu, piemēram, metastāzes vai blakus saslimšanas.

Tiesa, pirms desmit gadiem Latvijā valsts sāka apmaksāt rekonstrukcijas operācijas krūts vēža pacientēm. No 2006. līdz 2010. gadam, kad darbojās šī valsts pro­gramma, pilnīgi vai daļēji zaudētas krūts atjaunošana tika veikta 350 sievietēm.

 

Valsts apmaksā lētāko

Valsts apmaksā krūts ārējo protēzi, kuru var saņemt reizi divos gados. Jāaizpilda iesniegums un kopā ar ārstējošā ārsta atzinumu jāiesniedz Vaivaru tehnisko palīglīdzekļu centrā Rīgā, Ventspils ielā 53, vai filiālēs Kuldīgā un Rēzeknē – personīgi, nosūtot pa pastu vai elektroniski (parakstot ar elektronisko parakstu). Centra vadītāja Ligita Nelsone stāsta, ka rinda nav gara un pie protēzes var tikt mēneša laikā.

Pēc tam sievietei jāsazinās ar Protezēšanas un ortopēdijas centru Rīgā un noteiktajā dienā jāierodas pēc protēzes. Centra speciālists, ņemot vērā krūšu anatomiskās īpatnības, no 15 dažādām – ovālām, sirdsveida, asimetriskām, trīsstūrveida – protēzēm piemeklē atbilstošāko. “Ļoti svarīga ir ne tikai protēzes forma, bet arī svars, pretējā gadījumā var veidoties mugurkaula deformācija,” uzsver centra vadītājs Andris Jerkins. Elastīgās protēzes izgatavotas no silikona, tām ir matēta virsma un tās spēj pielāgoties ķermeņa temperatūrai.

Lai protēze turētos savā vietā, centrā par maksu var pasūtīt krūšturi ar speciāli iešūtu kabatiņu. Tos var iegādāties arī specializētajos veļas veikalos.

Ja sieviete nav rīdziniece, krūts protēzi var saņemt arī Liepājā un Madonā, uz kurieni Protezēšanas un ortopēdijas centra darbinieki dodas reizi mēnesī. Dažreiz šādi izbraukumi tiek rīkoti arī uz Daugavpili. Par valsts apmaksātu krūts protēzi jāmaksā vienreizējs līdzmaksājums (7,11 eiro).

“Valsts apmaksā pašas lētākās, nevis kvalitātes ziņā labākās krūts protēzes, tādēļ daļa sieviešu izvēlas tās iegādāties par savu naudu,” atzīst krūts vēža pacientu atbalsta biedrības “Vita” vadītāja Irīna Januma.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+