Veselam
Netradicionāli

Gardumi un kvēpināmās nūjiņas: vērtīgākais no skujām. Labākie Reiteres un Tereško ieteikumi 16

Foto – Shutterstock

Skujās ir spēks!

Ziemā veselīgu uzmundrinājumu var gūt ne tikai no zāļu tējām un citiem vasaras vākumiem, bet arī no svaigā zaļuma – skujām, kas tagad rodamas mežā. Zaļās adatiņas dod cilvēkam labumu, atliek tikai aiziet ciemos un palūgt dāvanu no skujotā koka.

“Skujiņā ir ielikts spēks, kas uzreiz izpaužas ar spēcīgu smaržu, līdzko satver pirkstos,” saka zāļu sieva un pirtniece Līga Reitere. Viņa izstāsta vairākas receptes, kā kadiķi, priedi un egli ņemt sev palīgos, lai gūtu labumu veselībai un vairotu labsajūtu. Skuju ķīmiskajā sastāvā ir daudz bioloģiski aktīvo vielu, C vitamīns un hlorofils, tām piemīt baktericīdas un pretvīrusu īpašības.

Kadiķis

Lorem ipsum
FOTO: Leta

Vērtīgais uzlējums

Pieej pie kadiķīša, apkamp to, samīļo, tad tik ņem kādu zaru un nobrucini sīkās pazarītes, zara galu nelauz. Mazos skujotos zariņus sastampā puslitra burkā un uzlej 40o stipru alkoholu, kamēr viss nosegts. Turi deviņas dienas tumšā vietā. Tas ir labs līdzeklis locītavu veselībai, arī dezinfekcijai, brūču apkopšanai.

Ja kadiķim pieliek dievkociņu, raudeni, asinszāli, mārsilu vai deviņvīru spēku un notur šņabī, iznāk lielisks balzams, ko pa lāsītei lietot spēka gūšanai.

Gardums enerģijai

Izmanto zilās kadiķogas (klāt der arī zaļās) un skujiņas, kas trāpās, brucinot ogas. Visu samal gaļas mašīnā. Blenderis smalcināšanai neder, jo par daudz uzsilda masu un sāk izgarot ēteriskā eļļa.

Malumā iemaisi medu – uz sauju meža labuma ņem puslitru medus.

Maisījums vairo enerģiju un stiprina imunitāti. To var ēst karotēm vien, jo ir ļoti gards.

Kvēpināmā nūjiņa

Gatavo no kadiķa zariņiem. Vispirms sagādā serdeni, pamatu, kam apkārt veido smaržnūjiņu. Tam der sprīdi garš, piemēram, dievkociņa vai vērmeles kātiņš, var izmantot arī paša kadiķa zaru. Tam apkārt loki skujotus kadiķa zariņus, dažās vietās pietinot ar diegu. Pa vidu var iebirdināt pelašķa vai raudenes ziediņus, salviju vai rūgto biškrēsliņu.

Tinumu ieliec audumā, lai skujas neduras rokās, un rullē, kamēr kļūst blīvs, notin kā cigāru. Rullētājam tiek arī prieks, jo izdalās laba smarža!

Ar šādu nūjiņu izkvēpini telpas, ja gribi attīrīt no piesārņojuma, – rūgtums pret rūgtumu! To darot, paliec apakšā māla bļodiņu, lai nosprakšķot tajā sakrīt viss sadegušais.

Kvēpināmā nūjiņa var būt lieliska dāvana Ziemassvētkos, atliek tikai kātiņam apsiet sarkanu dzītiņu.

Ja kādam no ģimenes ir īpašs notikums, apkvēpini viņu, vienlaikus izsakot laba vēlējumus. Ar kvēpeklīti velc no apakšas gar vienu sānu pāri galvai un atpakaļ līdz kājām.

Telpas gaisu vari bagātināt arī pavisam vienkārši – ar kadiķa zaru sit pret durvju stenderēm un palodzēm. Skujas pamazām kļūst mīkstākas, izdalās smarža, kas uzlabo elpošanu un domāšanu. Tā der rīkoties, ja grib sākt ko jaunu, doties plašākos ceļos. Izmantotos kadiķa zarus vari ņemt līdzi, ejot vannā vai dušā, un ar mīkstajām skujām noberzt miesu, – ir ļoti patīkama sajūta.

Arī pirtī kadiķa zarus vispirms sit gar lāviņas malu, lai skujiņas kļūst mīkstākas un vari labi pērties. Tikai pēc tam noteikti ej pāri ar lapotu pirts slotiņu.

Lorem ipsum
FOTO: Leta

Priede

Ziede plaušu veselībai

Samal priežu skujas, pievieno medu un kādus rūgtenus, piemēram, pelašķa, biškrēsliņa, vērmeles vai kumelītes, ziedus. Šo maisījumu zied uz krūtīm, ja ir grūti elpot, moka klepus. Virsū uzklāj kāpostlapas, marli un vilnas šalli.

Skuju vanniņa

Savāc svaigas priežu skujas, liec vanniņā un aplej ar karstu ūdeni. Kādu brīdi nogaidi, lai skujas atdod ēterisko eļļu, visu labumu ūdenim. Liec pēdas vanniņā un labi izmīcies, izbradājies. Tas noder kāju izsildīšanai pēc ziemas pastaigas, kad pielavījies mitrums, drēgnums un esi nedaudz nosalis, kā arī vairo organisma aizsargspējas.

Priežu vanniņa vēl palīdz tiem, kuriem svīst kājas vai ikdienā nākas ilgstoši stāvēt, piemēram, lektoriem vai skolotājiem.

Sega pirtī

Ar priedes zariem noklāj pirts lāvu un droši gulies virsū. Egles zariem gan jāliek virsū paladziņš, jo skujiņas ir asākas.

Lai izveidotu tā dēvēto eža kažociņu, ar ko apsedz peramā ķermeni, savāc labi daudz jauno priežu zaru, kas bagāti ar skujām. Peramais apguļas uz vēdera. Pērējs ņem pa vienam zaram un velk no peramā pleca līdz pēdām, lai skujas noglāsta visu ķermeni, tad zaru atstāj turpat uz kājām. Tā pamazām dara ar daudziem priedes zariem, līdz ķermenis apsegts līdz pat krustiem. Pēc tam ņem vēl zarus un apklāj pārējās auguma daļas. Skatās, lai nekur nepaliek plikums, jo tur tiks klāt karstums, būs nepatīkami.

Galvu piesedz ar kuplu bērza slotu. Tad sāk mest garu un karstumu ar ozola slotu raida uz peramo. Taču skujām apsegtais lielo karstumu nejūt, jo blīvā skuju sega rada maldīgu sajūtu, nešķiet, ka pērtuvē kļuvis tik svelmējoši. Procedūra ar šādu kažociņu labi der tam, kurš baidās no karsta gara pirtī.

Skuju smarža atveseļo, bet arī reibina, tādēļ pēc procedūras peramais jāizved no pērtuves un jānogulda, lai atpūšas.

Lorem ipsum
FOTO: Leta

Egle

Svētku rota labai elpai

Egli Līga Reitere neliek vienā ierindā ar priedi un kadiķi. “Latvijā egli uztver citādi, tā saistās ar veļu laiku un kapiem. Piemēram, Kurzemē, nākot no mirušā apbērēšanas, visiem noper kājas ar egļu zariem, lai aizgājējs nepin soļus, lai klātesošie nevelk veli sev līdzi.

Ziemā skujotus egļu zarus liek uz mājas sliekšņa – ienācējs gar tiem notīra sniegotos apavus, lai neienestu mājā grūtumu un smagumu,” skaidro Līga.

Egle, kā zināms, ir Ziemassvētku laika rota. Ja grib rotāt māju, labāk vāzē likt prāvus sveķainus zarus ar čiekuriem. Vienlaikus iegūst labumu veselībai, jo telpu piepilda egles smarža, gaiss kļūst tīkamāks.

Adventa un Ziemassvētku laikā gaidām jaunu sākumu, ceram uz vieglāku gaitu, izdošanos. Skuju smarža ļauj vieglāk elpot, turklāt šis aromāts, ienākot cilvēkā caur elpceļiem un ādu, palīdz gluži fiziski sajust vieglumu.

Pēcsvētku noderīgums

Nereti dod padomus, ko pēc svētkiem iesākt ar nokaltušo skujkoku. Skujas gan nebūs izmantojamas, tām maza vērtība, taču pašu egli var pārvērst noderīgā lietā.

Ņem patievas egles galotnes daļu ar visiem zariņiem, tos apgriež, atstājot apmēram sprīdi garus, un visu nomizo. Šādu mieturi izmanto sīpolu glabāšanai – tos, sasietus pārīšos, sakarina zaros. Mieturis arī noder, lai pagatavotu kartupeļu biezputru, kā Līga saka, ar to labi putru buksēt, labi šūmējas.

No nomizotas egles vidusdaļas ar īsāk apgrieztiem zariem iegūst labu pakaramo virtuvei vai vannasistabai. To piestiprina pie sienas un pakarina dvielīšus.

Sveķu ziede

Vērts pameklēt egles sveķus – tos var ar nazi nokasīt no stumbra un lielajiem zariem. Sildot kopā ar bišu vasku, iegūst biezu masu. Šo paņēmienu Līgai iemācījis tēvs, kurš ziedi smērējis uz sasprēgājušiem papēžiem, – pēdas ātri sadzijušas, kļuvušas mīkstas. Tā labi aizvelk arī slikti dzīstošus pušumus.

 

 

Daktera Tereško veselības dzēriens

Svaigas priežu un egļu skujas ieber termosā, uzlej karstu ūdeni (ne verdošu, bet brīdi padzisušu!), aizskrūvē vāku un atstāj uz nakti. Otrā rītā bauda spēcinošo dzērienu. Tam ir īpatnēja, nedaudz skābena garša, toties vērtīguma ziņā dzēriens ir īsta veselības bumba!

 

 

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

LA.lv