Ekonomika
Bizness

Zviedru milzis iegūst aprises Latvijā: noskatīta vieta “IKEA” būvniecībai8


Veikals “IKEA” varētu atrasties uz zemes gabala labajā pusē.
Veikals “IKEA” varētu atrasties uz zemes gabala labajā pusē.
Foto – Timurs Subhankulovs

Iespējams, pēc diviem gadiem – 2018. gada nogalē – Latvijas iedzīvotāji slavenā zviedru mēbeļu tirdzniecības tīkla “IKEA” preces varēs iegādāties tepat Pierīgā un nebūs jābrauc uz Lietuvu vai Poliju, turklāt Latvijas “IKEA” veikals būtu lielāks nekā Viļņā.

Par veikala būvi Latvijā runā jau kopš 2014. gada, bet pēdējos mēnešos tās jau kļuvušas par intensīvākām darījumu sarunām – tīkla pārstāvji mēģina vienoties ar īpašniekiem Stopiņu novadā par zemes iegādi, ar Rīgas domi – par pievedceļu būvi. Kā informēja Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta pārstāve Laura Frinberga-Tuklere, šodien ir kārtējā spriešana pašvaldībā – Pilsētas attīstības komitejas sēdē izskatīs lēmuma projektu par sadarbības līguma slēgšanu ar SIA “Verus Praedium” par “IKEA” darbības nodrošināšanai nepieciešamajiem transporta infrastruktūras pārkārtojumiem.

Latvijā jau gadu darbojas SIA “Verus Praedium”, kurš uzsācis “IKEA” būvniecības kūrēšanu un par veikala būvniecības vietu izvēlējies Stopiņu novadu pie pašām Rīgas robežām. Kā vēsta Stopiņu novada domes sēžu protokoli šā gada vasarā, domes sēdē pabijis gan uzņēmuma valdes priekšsēdētājs islandietis Einars Sveins Halfdanarsons, gan arī nekustamo īpašumu konsultantu biroja “Colliers International Latvija” direktors Ēriks Bergmans, kurš uzņēmies “Verus Praedium” konsultēšanu un interešu aizstāvību. “LA” ar “Verus Praedium” pārstāvjiem neizdevās sazināties, arī advokātu birojs, kas pārstāv tā intereses, pagaidām no komentāriem atturas.

Noskatīti vairāki zemes gabali

Pēc Stopiņu novada domes sēdēs izskanējušās informācijas var secināt, ka uzņēmums noslēdzis opcijas līgumu par zemes gabalu iegādi aptuveni 20 hektāru platībā, kur plānots būvēt lielveikalu. Opcijas līgums nozīmē to, ka darījums līdz galam vēl nav noticis, taču tas stāsies spēkā, līdzko notiks vēl cita “Verus Praedium” noskatītā zemesgabala iegāde. “Latvijas Avīzes” rīcībā nonākusi informācija, ka zeme nolūkota Stopiņu novadā pie Biķernieku apļa pašā Rīgas nomalē, kur pāri ielai jau atrodas veikals “Rimi Biķernieku”.

Stopiņu novada attīstības un plānošanas speciāliste Linda Čakše uz jautājumu, vai “IKEA” būs Biķernieku apļa tuvumā, atbildēja, ka “rajons ir pareizais”.

Viens no zemesgabaliem – 0,6 hektāri – pieder luterāņu baznīcai. Netālu slejas arī Rīgas Sv. Katrīnas Biķeru baznīca. Biķeru draudzes mācītājs Aleksandrs Bite norādīja, ka darījums vēl nav noticis, taču process virzoties.

Ilgāku laiku prasījušas pārrunas par 18 hektārus lielo īpašumu “Biķeri”, kas uzņēmumam nepieciešams papildu ēku būvniecībai. Par šo zemesgabalu Stopiņu novada pašvaldībai bijusi vairākus gadus ilga tiesvedība ar nu jau maksātnespējīgo uzņēmumu “Biķerciems” par nekustamā īpašuma nodokļa parādu u.c.

Kā lasāms domes šā gada augusta sēdes protokolā, investors par šo zemesgabalu piedāvājis 641 tūkstoti eiro. Savukārt viens no deputātiem nosaucis citu summu – 2,5 miljonus eiro –, kurā iekļauta hipotēkas vērtība, pašvaldības zaudējumi par ilgstošo tiesvedības procesu un nesamaksātais nekustamā īpašuma nodoklis.

Ē. Bergmans uzskatījis, ka šāds skaitlis neatbilst tirgus situācijai un šādas prasības gadījumā investors varētu atteikties no darījuma un meklēt citu vietu vai pat valsti, kur realizēt projektu. Vēlāk Stopiņu novada deputāti jau kļuvuši pielaidīgāki, citstarp arī uzsverot, ka augstu vērtē arī investora vēlmi uzlabot ceļu infrastruktūru. Galu galā dome piekritusi investoru nosauktajai cenai.

E. S. Halfdanarsons sēdē norādījis, ka “Biķeru” zemesgabala iegāde ir ļoti svarīga ne tikai pašam uzņēmumam, bet arī Stopiņu pašvaldībai, jo papildu ēku izbūve uz “Biķeru” zemesgabala krietni palielinātu novada nodokļu ieņēmumus. “Verus Praedium” aprēķinājuši, ka papildu ēku kopējā platība būtu 60 000 – 80 000 kvadrātmetri, neskaitot paša veikala 32 000 kvadrātmetru platību. Pašvaldība arī kārdināta ar aprēķiniem par gaidāmajiem ienākumiem pašvaldības budžetā un pienesumu valstij kopumā, piemēram, ka “veikala “IKEA” atvēršana Latvijas budžetā ienestu aptuveni 1,5 miljonus eiro no pievienotās vērtības nodokļa gadā”.

Ar baznīcu nekaulējas

Tā kā sēdē vasarā izskanējis deputātu arguments, ka citus zemesgabalus investors pērkot par lielāku cenu, atbildei sekojis arī šāds “Verus Praedium” valdes priekšsēdētāja skaidrojums: “Līdz šim visdārgākais projekta vajadzībām potenciāli iegādājamais zemesgabals ir zemesgabals, kuru plānots iegādāties no luterāņu baznīcas, un tad tas tiks pirkts par augstu cenu. Salīdzinoši augstā cena ir skaidrojama ar to, ka luterāņu baznīcai piederošais zemes gabals ir pēdējais trūkstošais īpašums, kas tiešā veidā nepieciešams projektam, un tā ir pirmā reize, kad luterāņu baznīca jebkad pārdod savā īpašumā esošu zemi. Luterāņu baznīcas pozīcijas darījuma sarunās stiprināja arī fakts, ka pircējs ļoti respektē baznīcu un nebija gatavs kaulēties sarunās ar baznīcu. Līdz ar to loģiski, ka pārējie pieci apkārtnē esošie zemes gabali, pat ja tie nepieciešami projektam, tiks iegādāti tikai par saprātīgu un tirgus situācijai atbilstošu cenu, bez jebkāda uzcenojuma.”

“IKEA” Latvijā

LA.lv
IB
Indulis Burka
Ekonomika
Moderns apgaismojums – iespēja ietaupīt birojā, ražošanas uzņēmumā un ielu apgaismē
8 stundas
LP
LDz preses dienests
Ekonomika
Latvijas transporta dienās Zviedrijā prezentēja tranzīta koridora priekšrocības
8 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ekonomika
Olafs Zvejnieks: Vai ES fondu “neizpļekarēšana” ļauj sasniegt Latvijas stratēģiskos mērķus
8 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
“Vienmēr esmu bijusi politiska”. Saruna ar Alīdi Ausmu Forstmani no Kanādas
Intervija 2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Bordāns noliedz savu ietekmi uz ASV lēmumu vērst sankcijas pret Lembergu 1
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Darbam Ventspils brīvostas pārvaldes valdē ārkārtas sēdē nolemj iecelt Boltmani
4 stundas
LE
LETA
Latvijā
Valsts pārņems Rīgas un Ventspils ostas
7 stundas
LE
LETA
Latvijā
Burovs: Plāns pārņemt Rīgas ostu valsts pārziņā ir “tālu no saprāta robežām” 1
2 stundas