Pirms 110 gadiem mēģinājums novērst Pirmo pasaules karu. Izniekotas miera sarunas 0

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
“Baisi izkāmējusi, pārgurusi, nošņurkusi nelaimes čupiņa!” mammas dalās pieredzē, kādā stāvoklī bērni atbraukuši no Dziesmu svētkiem 163
Kokteilis
Burvīgi pēc dabas! Tie, kas dzimuši šajos datumos, viegli iegūst to, ko vēlas
Veselam
Centies zaudēt svaru, bet nesanāk? Iespējams, tavam organismam trūkst šo 6 vitamīnu, kas var būtiski ietekmēt vielmaiņas darbību
Lasīt citas ziņas

Pirms 110 gadiem Krievijas impērijas ostā Baltišportā, kā tolaik sauca Igaunijas Paldiskus, tikās Krievijas cars Nikolajs II un Vācijas ķeizars Vilhelms II. Abus valdniekus, kas bija brālēni, pavadīja ģimenes un augsta ranga Krievijas un Vācijas valdības amatpersonas.

Cars Baltišportā atbrauca ar savu jahtu “Štandart”, bet ķeizars ar savējo “Hohenzollern”. Tikšanās mērķis bija nogludināt abu ambiciozo lielvaru briestošās ārpolitiskās domstarpības.

CITI ŠOBRĪD LASA

Praktiski, tas bija pēdējais mēģinājums novērst Pirmo pasaules karu, par kura tuvošanos varēja vien nojaust, bet kura iespējamībai neviens lāgā neticēja. Tā bija arī pēdējā Nikolaja II un Vilhelma II tikšanās. Baltišportas sarunas ritēja draudzīgā garā un noslēdzās bez rezultātiem, jo monarhi lielākoties tērēja laiku, pieņemot parādes, ejot viens uz otra jahtām izklaidēties un stāstot viens otram pie galda anekdotes.

Bet ārlietu resori pēc tam izplatīja presei domātus paziņojumus, ka Baltišportas tikšanās “atkal apstiprinājusi tradicionālo draudzību un radniecīgo tuvību starp abiem valdošajiem namiem”, taču abas impērijas saglabājušas savu skatījumu uz “miera un politiskā līdzsvara saglabāšanu Eiropā”. Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Sazonovs atmiņās vēlāk rakstīja, ka kuluāros diplomātiskais darbs tomēr ritējis.

Vācija vēlējusies, lai Krievija lielāku ārpolitisko uzmanību velta Tālo Austrumu virzienam, kur auga Japānas ietekme, un atstāj mierā Balkānus. Krievija tādā orientācijas maiņā nebija ieinteresēta.

SAISTĪTIE RAKSTI