Stīvs Hofmans: “Kāpēc tad vajag 5G? Šī tehnoloģija ir daudz elastīgāka pārmaiņām un attīstībai, ar to var saslēgt daudz vairāk ierīču, ir daudz mazāks latentums.”
Stīvs Hofmans: “Kāpēc tad vajag 5G? Šī tehnoloģija ir daudz elastīgāka pārmaiņām un attīstībai, ar to var saslēgt daudz vairāk ierīču, ir daudz mazāks latentums.”
Publicitātes foto

5G pavērs jaunas iespējas vairākām nozarēm. Ārvalstu ekspertu prognozes 0

Gudro pilsētu, e-mobilitātes un ceturtās industriālās revolūcijas zīmē Latvijā aizvadīts otrais 5G ekosistēmas forums “5G Techritory”, kurā dažādu nozaru speciālisti no visas pasaules diskutēja par nozarē šobrīd sasniegto, sastaptajām problēmām un nākotnes vīziju, kura tiks būvēta un realizēta, izmantojot jauno 5G tehnoloģiju.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 65
Lasīt citas ziņas

Kā forumu atklājot teica premjers Krišjānis Kariņš, “5G šobrīd pasaulē ir apmēram tas, kas straumēšanas pakalpojumi bija televīzijai, taču kaut kas daudz ievērojamāks un labāks, jo 5G palīdzēs attīstīt un pavērs jaunas iespējas vairākām nozarēm.” Premjers uzsvēra, ka Baltijas valstis var būt šīs tehnoloģijas ieviešanas un izmantošanas priekšgalā, taču, to darot, nedrīkst aizmirst par datu drošības un privātuma nodrošināšanas sekmēšanu, ar ko pasaulē esot lielas problēmas.

5G jāsamazina nabadzība

Forumā uzstājās arī Starptautiskās telekomunikāciju savienības (ITU) ģenerālsekretārs Malkolms Džonsons, kura pārstāvētā institūcija ir atbildīga par 5G attīstību pasaulē, piemēram, par 5G frekvenču spektru harmonisku izmantošanu, lai frekvences viena otrai netraucētu.

CITI ŠOBRĪD LASA

ITU strādā pie tā, lai tehnoloģija ir droša, stabila, efektīva, uzticama un cilvēka veselībai nekaitīga. Džonsons uzsvēra, ka 5G savienos cilvēkus, datus, pilsētas, transporta sistēmas u. c. vienumus, tāpat arī izveidosies pavisam jauna ekosistēma ar dažādiem jauniem pielietojumiem un iespējām – radīsies attālināti medicīnas pakalpojumi, arvien izplatītāka kļūs papildinātā realitāte, mašīnu savstarpēja komunikācija un daudz kas cits, par ko šobrīd vēl nemaz nezinām.

“Ir pilnīgi skaidrs, ka 5G būs vitāli svarīgs jauniem tehnoloģiskiem sasniegumiem, tas kalpos kā visu procesu paātrinātājs, taču visām iesaistītajām pusēm jāsadarbojas, lai 5G būtu plaši izmantota tehnoloģija, tostarp vietās, kur šobrīd ar tīkla izplatību ir problēmas,” sacīja Džonsons. Viņš uzsvēra, ka ir svarīgi, lai 5G tehnoloģija kalpotu nevis kā jauns tīkls bagātības vairošanai, bet gan kā līdzeklis nabadzības samazināšanai.

Savukārt ziemeļvalstu Ministru padomes ģenerālsekretāre Paula Lehtomaki norādīja, ka ir svarīgi, lai Baltijas valstis un ziemeļvalstis izmantotu visu 5G potenciālu tādas pasaules vīzijas realizēšanai, kuras priekšplānā vienmēr būtu cilvēks.

Platforma jaunās paaudzes internetam

Plašāku ieskatu nozarēs, kuras ietekmēs 5G tīkls, un iespējās, kuras tas pavērs, forumā veica pasaulē pazīstamā biznesa inkubatora un akseleratora “Founders Space” vadītājs Stīvs Hofmans.

“Lielāko daļu no lietu internetam, lielajiem datiem, dažādiem sensoriem, blokķēdei, robotikai, mākslīgajam intelektam u. c. lietām nepieciešamo jau nodrošina 4G. Kāpēc tad vajag 5G? Šī tehnoloģija ir daudz elastīgāka pārmaiņām un attīstībai, ar to var saslēgt daudz vairāk ierīču, ir daudz mazāks latentums, kā arī samazināsies šo ierīču darbināšanai nepieciešamās elektrības daudzums. Taču pats galvenais – tā ir platforma, uz kuras tiks būvēts nākamās paaudzes internets. Iepriekš nosaukto faktoru dēļ tā kļūs par pavisam jaunu pieredzi, kas atvērs daudz jaunu durvju,” uzsvēra Hofmans.

Arī viņš, līdzīgi kā Džonsons, uzsvēra, ka tehnoloģijas un ierīces vienas pašas nebūs varenas, taču, tās savienojot, liekot tām darboties komandā, sagaidīsim gaidīto lēcienu nākotnē. “2025. gadā mums būs 40 miljoni lietu interneta ierīču, kuras ģenerēs 80 zetabaitus datu. Es nemaz nevaru iztēloties, cik daudz tas ir. Bez 5G tas nebūs iespējams,” pārliecināts akseleratora dibinātājs.

Reklāma
Reklāma

Singapūrā izmest izsmēķi vairs nevar

Viņš minēja arī vairākus pasaules piemērus, kā valstis un pilsētas iecerējušas izmantot 5G savas dzīves un vides uzlabošanai. Piemēram, Pekinas vadība šobrīd īpaši fokusējusies piesārņojuma samazināšanas virzienā, kas dažbrīd ir tik nepanesams, ka cilvēkiem ieteikts nepamest mājas.

“Viņi uzstāda gudrās lampas ar īpašiem sensoriem, kas spēs noteikt piesārņojuma līmeni un veidu, kas ļaus labāk izprast tā izcelsmi. ASV pilsētā Portlendā aktīvi strādā pie gudrajiem risinājumiem, kas ietekmēs satiksmes intensitāti pilsētas centrā. Citā ASV lielpilsētā Sandjego strādā pie gudrās “parkošanās” risinājumiem. Dienvidkorejas galvaspilsētā Seulā sabiedriskajā transportā darbojas 4K izšķirtspējas ekrāni, kuros pārraida aktuālo informāciju, bet Singapūrā cilvēki ir apsēsti ar tīrību – uz ielām tiek uzstādītas kameras, kuras spēj atpazīt sejas. Tas ļauj uzraudzīt kārtību ielās. Ja kāds piesārņo, kameras viņu spēj identificēt un tiešsaistē nosūtīt sodu. Visbeidzot Barselonā aktīvi domā par cita piesārņojuma – trokšņa – samazināšanu. Tiek uzstādīti trokšņa monitorēšanas sensori, kas palīdz saprast, kad un kurās pilsētas vietās tiek pārsniegtas trokšņu normas,” pastāstīja Hofmans.

Mikroroboti pārbaudīs dzinējus

Vēl citas tendences – roboti, droni, dažādas mājas ierīces funkcionēs bez cilvēku iesaistes, tām sazinoties savā starpā. “Google Home”, “Amazon Alexa” u. c. gudrie asistenti kļūs par mājas un biroju centrālo mezglu visā kopējā sistēmā.

Jau šobrīd ir vairāki autonomās piegādes piemēri, bet nākotnē nozare būs pavisam automatizēta, ņemot vērā, ka jau šobrīd trūkst sagādnieku un kurjeru. Tāpat Hofmans sacīja, ka radīsies pavisam jauna nozare, kurā par pakalpojumu kļūs ierīču īstermiņa īre, piemēram, uz privātmāju autonomi atceļos zāles pļāvējs, paveiks savu darbu un dosies prom.

Uzņēmumi sāks arvien vairāk izmantot dažādus mikro izmēra robotus. Hofmans minēja autobūves milža “Rolls Royce” piemēru. Uzņēmums izstrādājis mazus vabolēm līdzīgus robotus, kuru uzdevums ir ielidot kompānijas ražotajos lidmašīnu dzinējos un tos diagnosticēt. Tādā veidā uzņēmums izvairās no ilglaicīgā, dārgā un sarežģītā dzinēju izjaukšanas procesa.

Runājot par drošību, Hofmans pastāstīja par kādu ASV jaunuzņēmumu, kas spēj atpazīt pusaudžu izturēšanos, prognozējot iespējamu pašnāvību vai uzbrukumu skolai, universitātei vai kādam citam objektam. Latvijā tas varētu likties dīvaini, bet ASV tā ir milzīga problēma. Hofmana minētais jaunuzņēmums varētu preventīvi palīdzēt apsardzes uzņēmumiem un tiesībsargājošajām iestādēm traģēdiju novēršanai. Hofmans tic, ka nākotnē mācības notiks individualizēti. Katrs bērns varēs mācīties savā tempā, skolotāja esot vairāk organizatoram un mentoram, bet mazāk – tradicionālam mācībspēkam.

5G palīdzēs arī nozarei, kas ir īpaši nozīmīga Latvijā, – lauksaimniecībai. Līdz ar gaisa temperatūras paaugstināšanos kļūst arvien grūtāk nodrošināt atbilstošus apstākļus lauksaimniecībai. Nākotnē klasisko lauksaimniecību aizvietos kultūraugu audzēšana zem jumta, kurā dažādas gudrās ierīces nodrošinās kultūraugiem perfektus apstākļus, kas izslēgs tādu apšaubāmu lietu kā pesticīdu izmantošana.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.