Akadiešu valdnieka Sargona I zīmoga atveids.
Akadiešu valdnieka Sargona I zīmoga atveids.
Foto: SHUTTERSTOCK

Planētas noslēpumi: Kādi ir Akadiešu civilizācijas izzušanas iemesli? 2

Dace Bumbiere, “Planētas Noslēpumi”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kura no sejām jums šķiet vispievilcīgākā? Atbildē slēpjas jūsu partnera ideāls
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosaucis 10 politiķus, kuru pieļautās kļūdas būtiski ietekmējušas Latvijas politisko un ekonomisko situāciju 160
“Tas ir beigu sākums! Melni mākoņi dosies tur, kur lec saule!” Nostradama prognoze 2025. gadam 20
Lasīt citas ziņas

Oksfordas universitātes pētnieki noskaidrojuši, ka senās akadiešu valsts, kas eksistēja pirms četrām tūkstošgadēm, bojāejas iemesls ir vērienīgs un ilgstošs sausums attiecīgajā reģionā. Tāds secinājums gūts, pētniekiem rūpīgi izanalizējot Irānas ziemeļos esošās alas Holizarda stalagmītu ķīmisko sastāvu.

Zināms, ka Akada uzplauka 24.–22. gadsimtā pirms mūsu ēras Mezopotāmijā, mūsdienu Irānas teritorijā. Tolaik tā bija viena no lielākajām un varenākajām valstīm visā ekumenē. Taču pašās 23. gadsimta p.m.ē. beigās tajā iestājās visaptverošs pagrimums. Mūsdienu klimatologi izpētīja stalagmītu sastāvu un atklāja divas būtiskas īpašības: aptuveni pirms 4260–4510 gadiem sācies magnija un kalcija savstarpējo attiecību pieaugums, vienlaikus arī palēninājies stalagmīta augšanas ātrums un sācis palielināties skābekļa–18 stabilo izotopu satura palielinājums. Zinātnieku atskaitēs uzsvērts, ka pēdējo pieaugums pārliecinoši norāda uz ieilgušu sausuma periodu, savukārt liela magnija atomu daudzuma klātbūtne – uz ārkārtīgi augstu putekļu saturu gaisā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pētnieki pauduši uzskatu, ka sausuma perioda iestāšanās bijusi pēkšņa un negaidīta, mudinot cilvēkus pamest apmetnes Mezopotāmijas ziemeļos un pārcelties uz krietni vien labvēlīgākajiem rajoniem. Var piebilst, ka nelabvēlīgais sausums saglabājies vairākus gadu simtus.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.