Antarktīdas krasts.
Antarktīdas krasts.
Foto: AFP

Antarktīdā atšķeļas leduskalns 1

Globālā klimata sasilšana iedragājusi vienu no lielākajiem Antarktīdas ledājiem.

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti un dzērieni, kas veicina grumbu veidošanos un paātrina novecošanos
Krievu murgs Turcijā: turki Krievijas pilsoņus izsēdina no lidmašīnām un neļauj lidot uz citām valstīm
TV24
Ojārs Rubenis: “Tikai debilu cilvēku apziņā var būt tāda sajūta, ka mēs varam braukt pa tādiem ceļiem un tādām Rīgas ielām…”
Lasīt citas ziņas

Sadaloties šelfa ledājam “Larsen C” okeānā nonākuši jau vairāki leduskalni. Pēc vairākus gadus veidojušās plaisas 12. jūlijā no šelfa ledāja atšķēlās milzīgs ledus gabals gandrīz 6000 kvadrātkilometru platībā. Zinātnieki uzskata, ka ledāja “Larsen C”, kas ir ceturtais lielākais Antarktīdā, pilnīga sairšana ir tikai laika jautājums.

Milzīgā ledāja atšelšanās nenozīmē tūlītēju ūdens līmeņa paaugstināšanos, jo ledus šelfs jau tāpat atrodas okeānā. Taču tas nozīmē, ka uz sauszemes esošajiem ledājiem vairs nebūs šķēršļa, lai virzītos uz okeānu, kas savukārt novedīs pie Pasaules okeāna līmeņa celšanās, skaidro zinātnieki. Pētnieku dati liecina, ka ledus šelfa sabrukšana varētu paātrināties, jo globālās klimata izmaiņas veicina sasilšanu Antarktīdā, kur ledāju virskārtā aizvien biežāk veidojas lielāki vai mazāki ezeriņi vai dīķi. Grenlandes pieredze liecina, ka tas ir nepārprotams ledāju sabrukšanas un kušanas priekšvēstnesis, secina eksperti.

CITI ŠOBRĪD LASA
Avots : Projekts “Midas”. @”Graphic News”
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.