Vieni peldas Somu jūras līcī pie Helsinkiem, daži slido, citi pastaigājas, bet nolemts uz pašvaldību vēlēšanām 18. aprīlī visiem reizē neiet. Tās pārceltas uz 13. jūniju.
Vieni peldas Somu jūras līcī pie Helsinkiem, daži slido, citi pastaigājas, bet nolemts uz pašvaldību vēlēšanām 18. aprīlī visiem reizē neiet. Tās pārceltas uz 13. jūniju.
Foto: Jussi Nukari/LEHTIKUVA/REUTERS/SCANPIX/LETA

Valdis Krastiņš: Jau vairākus gadus visapmierinātākie ar savu dzīvi ir Somijas iedzīvotāji 0

Valdis Krastiņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 174
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā
“Krievi mūs burtiski aprīs!” Ukraiņu komandieris skaidro iespējamās kara pauzes briesmas
Lasīt citas ziņas

Starptautiska gudrinieku komanda ņēmusies noskaidrot, kuras valsts iedzīvotāji ir visapmierinātākie ar savu dzīvi. Jau vairākus gadus priekšgalā ir Somija.

Par šo faktu jādomā, jo pētniecības darbs bijis nopietns. Komandas locekļi iztaujājuši somus par apmierinātības cēloņiem un saņēmuši atbildi, ka pamatā ir savstarpējā uzticēšanās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai cik dažādi arī būtu uzskati, cilvēciskā ziņā somi ir gatavi viens otru balstīt, palīdzēt.

Esmu Somijā pavadījis tīri prāvu gadu skaitu un no saviem vērojumiem varu tikai to apstiprināt. Domāju, ka šī savstarpējā solidaritāte sakņojas skarbajā dabā un ne mazāk skarbajā klimatā.

Ar tiem var cīnīties arī vienatnē, bet, ja pienāk kāda neveiksme, tas somu vientuļniekam gadu simtiem draudēja ar nāvi.

Pagājušā gadsimtā somu solidaritātes sajūtu lielā mērā cēla garais, smagais Ziemeļu karš ar PSRS. To sekmīgi vadīja un kara beigās no tā izvadīja gudri valstsvīri, it īpaši maršals Mannerheims.

Karu beidzot, bija jāsakož zobi daudzu grūtu lēmumu priekšā, bet galvenais bija sasniegts – robeža ar PSRS eksistēja, pa Somijas zemi nedrasēja imigrantu pūļi. Somiem izdevās saglabāt savu nacionālo homogenitāti.

Ko tas nozīmē realitātē, to redzam mūsu zemē, kur eksistē pamatā divas iedzīvotāju grupas ar atšķirīgiem uzskatiem par mūsu valsts tagadni un nākotni.

Dzīvojot Somijā un vērojot, kā dažādu uzskatu somi spēj nolikt malā personīgo un apvienoties kopēju mērķu sasniegšanai, bija jādomā par senu enciklopēdiju, kur latvieši raksturoti kā “maza, kašķīga tautiņa”.

Nu neesam mēs mazi, mums ir lieli sasniegumi, bet kašķīgi gan esam pārlieku. Pietiek palasīt presi vai internetu, lai par to pārliecinātos. Kas nostiprinājis mūsos šo īpašību?

Reklāma
Reklāma

Te būs arī ģenētiskas saites, par kurām neņemos spriest, bet, manuprāt, galvenais ir izglītības trūkums. Tas latviešus padara skaudīgus un mantkārīgus – vienas monētas divas puses.

Būs mums vēl jābrien pa brikšņiem, bet būtu laimīgs redzēt, ka mūsējie māk pacelt galvu un paskatīties pāri brikšņiem uz nākotnes sauli. Somiem šajā ziņā paveicies – viņu izglītības sistēma novērtēta kā viena no labākajām pasaulē.

Paraugs tātad dzīvs, tepat kaimiņos; atliek izpētīt un “pievilkties”. Tad varbūt arī mēs varēsim pretendēt uz labu vietu apmierinātības rangu tabulā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.