Agloniešus interesēja, vai pēc pakalpojumiem nevajadzēs braukt uz Preiļiem, uz ko ministrs Juris Pūce atbildēja, ka gluži pretēji: pakalpojumiem jānāk tuvāk iedzīvotājiem.
Agloniešus interesēja, vai pēc pakalpojumiem nevajadzēs braukt uz Preiļiem, uz ko ministrs Juris Pūce atbildēja, ka gluži pretēji: pakalpojumiem jānāk tuvāk iedzīvotājiem.
Foto: Karīna Miezāja

Dalīt mantu nebūs viegli. Aglonieši par reformu, bet grib veco rajonu robežu 0

Trešdien vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce viesojās Aglonas novadā, kur tikās ar iedzīvotajiem, lai diskutētu par gaidāmo novadu reformu, kas paredz Aglonas novada pievienošanu Preiļu novadam.

Dalīt mantu nebūs viegli

LA
LA.LV
Ziņas
“Ir prātam neiedomājas lietas, kas notiek!” Lato Lapsa par Indriķa Latvieša jaunāko grāmatu “Nāve” 66
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķi Lauri Reiniku, piedraudot ar apsardzi, izdzen no vēsturiskas vietas par nepiemērotu apģērbu 25
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 izplatība Latvijā: kur visvairāk sasirgušo? 8
7 stundas
Lasīt citas ziņas

Jau pavasarī, kad notika pirmās sarunas par gaidāmo novadu reformu, Aglonas novada iedzīvotāju domas par to dalījušās. Aglonas pagasta iedzīvotāji neiebilst pret to pievienošanu Preiļiem, taču novadā ietilpstošie trīs pagastu – Kastuļinas, Grāveru un Šķeltovas – iedzīvotāji labprātāk atdalītos no Aglonas un reformas gaitā pievienotos Krāslavas novadam, skaidrojot ar to, ka šie pagasti agrāk bijuši kādreizējā Krāslavas rajona sastāvā.

To arī apliecināja improvizētais balsojums pirms diskusijas sākuma – neviens no zālē esošajiem nebalsoja pret reformu, divas trešdaļas cēla roku par tās nepieciešamību, atlikusī trešdaļa nezināja, kam labāk pievienoties. Taču lielākā daļa agloniešu vēlas, lai novads tiktu sadalīts un apvienots ar divām citām pašvaldībām.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Es zinu, ka Aglonas novadā ir bijusi diskusija par reformu. Aglonas novads ir viens no pieciem novadiem Latvijā, kas 2009. gadā tika izveidots pāri vecajām rajonu robežām. Tādas valstī ir tikai piecas vietas. Un tagad, aplūkojot datus, mēs redzam, ka veco rajonu “vilkme” joprojām ir saglabājusies.

Mēs, savu piedāvājumu veidojot, esam centušies 2008. gada nogalē izveidotās novadu robežas nemainīt. Ir tikai viens gadījums, kur tas darīts, lai netiktu pārkāpts likums (Olaine un Ķekava).

Pēc smagām diskusijām esam nonākuši līdz vēl vienam sadalīšanās gadījumam Inčukalna novadā, kas tiek dalīts divās daļās – Inčukalna pagastā un Vangažu pilsētā,” agloniešiem stāstīja Juris Pūce.

Viņš arī atzina, ka ir iespēja novadu neaplūkot kā veselu vienību, bet izteica kategorisku nē zemes dalīšanai vēl pagasta robežās. Pagastus nodalīt no juridiskā viedokļa varot salīdzinoši viegli.

Grūtāk esot ar mantu, parādiem un cilvēkiem. Situāciju ministrs skaidroja ar salīdzinājumu – kas ir šķīruši laulību, zina, ka tas ir komplicēts process, kur bez emocionālās puses nāk klāt arī mantas dalīšana. Īpaši grūti, ja vēl nākas dalīt kredītu.

“Līdzko ir dalīšana – tā ir jādala manta, saistības, parādi. Mēs kā ministrija esam atvērti priekšlikumiem un, ja ir stingra novada vadības un iedzīvotāju pozīcija, ka labāk būtu citādi, neesam iecirtīgi,” atzina ministrs. Viņš arī pastāstīja par grūtībām, ar ko nāktos saskarties, ja tiešām Aglonas novads tiktu sadalīts un pievienots atsevišķi.

Tas nozīmētu, ka vēl pēc vēlēšanām kādu laiku turpinātos mantas dalīšana, būtu ierobežojumi veikt ieguldījumus. Piemēram, ja 2021. gadā sāktu strādāt jaunās pašvaldības jaunajās teritorijās, tad līdz 2022. gada beigām ir jārēķinās, ka ieguldījumus nevarēs veikt, jo turpināsies mantu un kredītu sadale.

Agloniete Mihalīna Cakule vietējo senioru vārdā izteica atbalstu Preiļu novadam: “Mēs esam patrioti un ilgstoši dzīvojām Preiļu rajonā. Un Preiļi vienmēr un arī pašreiz ar cieņu izturas pret mūsu novadu un cilvēkiem. Preiļos ir laba kultūras dzīve, un tur ir cilvēki, ar kuriem esam uz viena viļņa. Mēs esam priecīgi, ka atkal būsim Preiļu novadā. Iepriekšējā reforma bija vilšanās, kuru dēļ cilvēki aizbrauca. Tagad Aglonai paveras ceļš uz normālu attīstību un sadarbību.”

Savukārt Grāveru pagasta iedzīvotāju pārstāve Svetlana Makovska visa pagasta vārdā ministram izteica vēlmi pievienoties Krāslavas novadam. Viens no argumentiem – tuvāk gan pilsētas centrs, gan slimnīca. Tā kā pagastā arvien vairāk vecu cilvēku, tieši šie aspekti viņiem šķiet svarīgākie.

VARAM pārstāvji tiekas ar iedzīvotājiem Aglonā

Ministrs gan mierināja, ka neviens Grāveru iedzīvotājus nekavēs braukt uz Krāslavu. Un, ja ir uzskats, ka tur ir kaut kas labāks, to droši varēs izmantot arī turpmāk. “Tagad viss ir jūsu pašu rokās – atbildīgā Saeimas komisija ir lūgusi visām pašvaldībām atsūtīt savus domes lēmumus līdz 18. decembrim. Tad Saeimas komisija to visu izvērtēs un pieņems savus lēmumus,” par iespējām vēl kaut ko mainīt skaidroja ministrs.

Aglonas domes priekšsēdētājs Juris Butēvics arī apliecināja, ka izmanto šo iespēju un Saeimai iedzīvotāju viedokli darīs zināmu: “Tautas griba ir jānodod tālāk, jo viņi mani ir ievēlējuši, lai es izteiktu viņu vēlmes. Tad jau redzēsim, ko Saeima lems,” teica Butēvics.

Cik naudas paliks attīstībai?

Viens no jautājumiem, kas interesēja klātesošos, – cik daudz līdzekļu pēc reformas īstenošanas atliks attīstībai un jaunu darba vietu radīšanai. Ministrs norādīja, ka šis jautājums ir pilnībā pašvaldības pārziņā, jo tās pašas lemj par līdzekļu izlietojumu un papildu līdzekļu piesaisti.

Viņš pastāstīja, ka reģionālo attīstību redz sadarbībā, kad valsts piedāvās pieejamību Eiropas fondu projektiem darba vietu veidošanai un uzņēmējdarbības attīstībai. Līdz ar to arī pašvaldības būs motivētas savus ieguldījumus veikt šajā jomā.

Kā piemēru ministrs minēja to, ka iepriekšējā periodā, kad bijis lūgums pašvaldībām iesniegt ideju priekšlikumus, ko viņi vēlētos realizēt, atbalstot uzņēmējdarbību, no 89 pašvaldībām 30 novadi pat neiesniedza idejas un nestartēja konkursos, lai piesaistītu naudu. Tas nozīmē, ka trešdaļa novadu neizmanto šādas iespējas, un tas rāda novadu dažādās spējas.

Vai cilvēki pārvāksies uz Preiļiem?

Iedzīvotājus uztrauca arī reformas blaknes – cik pašvaldības darbinieku paliks bez darba un vai tiem nebūs jāpārceļas uz novada centru, kur varēs atrast jaunu darbu. Ministrs pastāstīja, ka arī šo jautājumu – kādas iestādes kur atradīsies un kuri darbinieki tiks atlaisti, lems tikai novada vadība. Bet pakalpojumu pieejamība būs jāno­drošina visā tā teritorijā un pagasta pārvaldei arī būs jābūt katrā pagastā.

Juris Pūce atzīmēja, ka valdības uzdevums ir veidot jaunu vietējo pašvaldību likumu un, kopā ar pašvaldībām vienojoties, nodefinēt, kas ir tas funkciju apjoms, kas pagasta pārvaldē tiek nodrošināts. Tagad tas likumā noteikts nav.

“Redzam, ka vislabāk strādā tās vietas, kur pagasta pārvaldē ir saglabāta klientu apkalpošanas funkcija, spēja sazināties ar pašvaldību, sociālās palīdzības pieejamība un saimnieciskā funkcija. Lielākām pašvaldībām nevajadzēs tik daudz iepirkumu speciālistu, sabiedrisko attiecību speciālistu, grāmatvežu un juristu. Kāda būs pašvaldību iestāde Aglonā – to gan lems jaunā novada vadība.

Bet mums ir jāsamazina nodarbināto skaits pašvaldībās un valsts iestādēs. Un šādu plānu arī vajadzēs pašvaldībās, jo ir plāns samazināt darbinieku skaitu par 8%. Būs jomas, kur darbinieku vajadzēs vairāk, piemēram sociālajā jomā, jo sabiedrība noveco un vajadzība pēc šiem pakalpojumiem pieaug. Bet būs vietas, kur būs jāmazina cilvēki, un provizoriski tie ir 8000 darbinieku desmit gadu laikā, atzina Pūce.

 

Publiskās apspriešanas rezultāti Aglonas novadā

Aglonas novadā no 17. septembra līdz 11. oktobrim tika veikta publiskā apspriešana, jautājot: “Vai jūs atbalstāt Aglonas novada sadalīšanu, atdalot Aglonas pagastu un pievienojot Preiļu novadam un Kastuļinas, Grāveru un Šķeltovas pagastus atdalot un pievienojot Krāslavas novadam?”

Sabiedriskajā apspriešanā kopā aptaujas anketas aizpildīja 711 novada iedzīvotāji, kas veido 24,15%. Aglonas novada pilngadību sasniegušo iedzīvotāju skaits ir 2944.

SAISTĪTIE RAKSTI

Mazākā atsaucība bija no Aglonas pagasta iedzīvotājiem, jo Aglonas pagasts jebkurā gadījumā tiek pievienots Preiļu novadam ar pārējiem trim novada pagastiem vai bez tiem. Savukārt saņemtās balsis no Kastuļinas pagasta bija 251, no Grāveru pagasta – 247, no Šķeltovas pagasta – 187 (kopējais balsstiesīgo iedzīvotāju skaits trijos pagastos – 1462). Tas nozīmē, ka triju pagastu iedzīvotāju piedalīšanās sabiedriskajā apspriešanā veido aptuveni 47% no balsstiesīgajiem iedzīvotājiem trijos pagastos. Apspriešanas rezultāti: vairākums (694) atbalsta novada sadalīšanu, 12 – neatbalsta, 5 – piedāvā citu variantu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Ir prātam neiedomājas lietas, kas notiek!” Lato Lapsa par Indriķa Latvieša jaunāko grāmatu “Nāve” 66
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķi Lauri Reiniku, piedraudot ar apsardzi, izdzen no vēsturiskas vietas par nepiemērotu apģērbu 25
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 izplatība Latvijā: kur visvairāk sasirgušo? 8
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Esmu apbēdināta, ka mani tik viegli nodeva…”: dziedātāja Alise Haijima beidzot komentējusi internetā nopludināto video, kurā viņa un citi niekojas ar “balto pulverīti” 48
3 dienas
UG
Uldis Graudiņš

Laukos
Noskaidrots, kam pieder lielākās Latvijas pļavas 12
16 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
“Valsts nemāk pieņemt dāvanas!” “Apturi Covid” aplikācijas izstrādātāji vīlušies par sava darba likteni 18
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
Kur pazuda 30 miljoni no bankrotējušās “PNB bankas” – izlocīšanās no atbildības vai arī nē? 7
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Konkurences padome izmeklē arī iespējamu ceļu būvnieku karteli. Piecās kompānijās veiktas kratīšanas 4
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 izplatība Latvijā: kur visvairāk sasirgušo? 8
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Sākotnējie rezultāti: Bundestāga vēlēšanās vadībā izvirzījušies sociāldemokrāti 1
22:58
LA
LA.LV
Ziņas
“Valsts nemāk pieņemt dāvanas!” “Apturi Covid” aplikācijas izstrādātāji vīlušies par sava darba likteni 18
22:30
JA
Jānis Aizbalts*
Ziņas
Jānis Aizbalts: Iepakojuma apsaimniekošanā jāievēro likums
21:59
Inita Šteinberga
Ziņas
Šogad medus raža bijusi laba, bet kā zināt, vai tas ir labs?
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rudenī ceļa tuvumā biežāk uzturas meža dzīvnieki. Kas jāievēro autovadītājiem? 25
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ir prātam neiedomājas lietas, kas notiek!” Lato Lapsa par Indriķa Latvieša jaunāko grāmatu “Nāve” 66
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Paziņo, kādu vietu Eiropas klubu kausa izcīņā šahā ieguvusi Reizniece-Ozola ar komandu
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Šveicieši referendumā atbalstījuši viendzimuma laulību legalizāciju 51
8 stundas
LR
Linda Rumka
Ziņas
“Iebarikādējāmies bunkurā un pārziemojām.” Pie skatītājiem nonākusi vēsturiskā daudzsēriju filma par Emīliju Benjamiņu
9 stundas
DE
Dace Ezera
Laukos
“Ieejas maksas nav. Visi vienmēr mīļi gaidīti!” Ko redzēt un sajust Cīravas plašajā Mežaparkā?
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Naktī daudzviet veidosies migla. Laika prognoze pirmdienai 2
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mašīna bija apgāzusies grūti pārredzamā vietā. Avārijā Sakas pagastā bojā gājusi sieviete 4
5 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Olafs Zvejnieks: Kā izrauties un pārvarēt vēsturiski izveidojušos infrastruktūras atpalicību?
5 stundas
AJ
Atis Jansons
Ziņas
“Auto pasaulē dzīvo arī tāds monstrs.” Kuram auto ir vislielākā jauda pasaulē?
6 stundas
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
Māris Antonevičs: Kāpēc Putinam vispār vajadzīgs šis farss ar vēlēšanām, kuru iznākumam tāpat ārpus Krievijas neviens netic?
6 stundas
UG
Uldis Graudiņš

Laukos
Noskaidrots, kam pieder lielākās Latvijas pļavas 12
16 stundas
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Ko lai filmēju – par Līgo svinēšanu, lēkšanu pār ugunskuriem?” Saruna ar režisoru Vitāliju Manski 6
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kovids nezina, ka viņam ir jāapstājas pie diviem metriem.” Eksperts par divu metru distanci no zinātniskā viedokļa 66
14 stundas
TA
Tavs Auto TV
Ziņas
“Praktisks, simpātisks un teju par velti!” Roberto Meloni par patriotismu, ēdienu un itāļu automobiļiem 14
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķi Lauri Reiniku, piedraudot ar apsardzi, izdzen no vēsturiskas vietas par nepiemērotu apģērbu 25
15 stundas
GN
Gints Narogs
Stāsti
“Citiem smejot saku, ka man nav 91, bet 16.” Vecākais Vienības brauciena dalībnieks Edgars izvirzījis ambiciozu mēŗki 8
16 stundas
GP
Guntars Pļavinskis
Stāsti
Pētniekiem izdevies atminēt Himalaju Skeletu ezera noslēpumu. Kas bija šie cilvēki, kuru mirstīgās atliekas atrodas ezerā?
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Gundars, Kurts un Knuts 1
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Man gribējās piecelties un teikt – ej tak tu!”: Igors Linga atklāj, kurš pašmāju mūziķis ir bijis visneciešamākais 10
1 diena
DT
Dace Terzena
Ziņas
Dace Terzena: Nekad nebūtu varējusi iedomāties, ka mūs tik ļoti varēs sašķelt jautājums par potēšanos pret nāvējošo vīrusu 54
1 diena
AT
Arnis Terzens
Stāsti
“Laika gaitā šī Angelas fobija tikai pieņēmusies spēkā.” No kā paniski bail Angelai Merkelei? 19
1 diena
LA
Latvijas Avīze
Kokteilis
Gaidāms labvēlīgs laiks svarīgu lēmumu pieņemšanai! Horoskopi no 27. septembra līdz 3.oktobrim 1
15 stundas