
Arizonā stājas spēkā štata imigrācijas likums 0
Arizonā stājies spēkā pretrunīgi vērtētais štata imigrācijas likums, kas dod tiesības policijai izjautāt aizdomās turamos par viņu uzturēšanās statusu ASV.
2010. gadā pieņemtais likums stājies spēkā pēc tam, kad apgabala tiesa atstājusi spēkā tā visvairāk apstrīdētās normas. Aptuveni trešdaļa no 6,6 miljonus lielā pavalsts iedzīvotāju kopskaita ir dzimusi ārpus ASV, un tiek lēsts, ka štatā uzturas 460 tūkstoši nelegālo imigrantu. Arizonas Senāta 1070. likums (SB 1070) – Tiesībsargāšanas iestāžu un drošu dzīvesvietu atbalsta akts – štata un vietējās policijas amatpersonām dod tiesības noskaidrot, kādā statusā “uz pamatotām aizdomām” aizturētās personas uzturas ASV. “Es nekad neesmu apgalvojusi, ka SB 1070 atrisinās nelegālās imigrācijas problēmas Arizonā,” paziņojot par likuma stāšanos spēkā, norādījusi štata gubernatore Džeina Brīvere. “SB 1070 ir tikai vēl viens instruments, kuru mūsu policisti var izmantot sadarbībā ar federālajām varasiestādēm, lai samazinātu noziedzību un citas ar nelegālo imigrāciju saistītās sekas mūsu kopienās.”
ASV Augstākā tiesa jūnijā lielāko daļu likuma normu atzina par antikonstitucionālām, taču atļāva štata tiesībsargāšanas iestāžu pārstāvjiem pieprasīt identifikācijas dokumentus personām, kuras tiek turētas aizdomās par nelikumīgu ieceļošanu valstī. Savukārt septembrī ASV apgabala tiesnese Sjūzana Boltone atzina, ka policistiem ir tiesības noskaidrot to personu statusu, kas aizturētas aizdomās par citiem nodarījumiem. Likums arī paredzēja, ka nelegālo imigrantu pārvadāšana un izmitināšana turpmāk atzīstama par krimināli sodāmu nodarījumu.
Arizonas likums rosināja arī citu štatu likumdevēju sapulces pieņemt līdzīgus normatīvos aktus. Pilsoņtiesību aizstāvju organizācijas apgalvo, ka piemērojot normu, kas paredz personas uzturēšanās statusa noskaidrošanu, policija vadīšoties no izplatītajiem stereotipiem, piemēram, personas ārējā izskata. Taču Boltone atzina, ka minētā likuma norma pati par sevi neesot pretrunā ar pilsoņtiesībām un ka jautājums, iespējams, atkārtoti jāizvērtē nākotnē, ja tiks iegūti pierādījumi, ka tā tiek piemērota diskriminējoši.