Foto: SHUTTERSTOCK

“Atsevišķos gadījumos laulība ir veids, kā cilvēki var izvairīties no atbildības par seksu ar nepilngadīgo.” Vai vajadzētu aizliegt nepilngadīgo laulības? 76

Lai gan pēdējo pāris gadu laikā Lietuvā ir samazinājies nepilngadīgo laulību skaits, ko galvenokārt izraisījusi grūtniecība, ANO uzskata, ka tādām nevajadzētu būt vispār. Lietuvā laulāties var no 18 gadu vecuma, taču Civilkodekss ļauj tiesai pazemināt laulības vecumu gadījumos, kad, piemēram, nepilngadīgas personas gaida bērnu. Saskaņā ar Datu valsts aģentūras datiem 2022. gadā laulībā stājās 21 nepilngadīgs pāris.

Reklāma
Reklāma
Mūsdienās daudzi pat nav dzirdējuši par šiem PSRS laiku mācību priekšmetiem: 7 aizmirstas “disciplīnas” 52
Kokteilis
Koka čūskas gads tuvojas. Ko tas nesīs katrai zodiaka zīmei 2025. gadā
Pēteris Apinis: Jānim Domburam* un viņa līdzjutējām par neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu
Lasīt citas ziņas

Bērnu tiesību ombude Edīte Žiobiene norāda, ka Lietuva ir saņēmusi ANO notu, ka šādām nepilngadīgo laulībām nevajadzētu pastāvēt. “Mēs saņēmām piezīmi, ka nedrīkst būt laulības, kurās ir bērni, kas jaunāki par 18 gadiem. Likums to atļauj, tāpēc ANO ierosina pārskatīt likumu, jo tām nevajadzētu būt,” LRT RADIO stāsta Žiobiene.

Nepilngadīgie nevar dot piekrišanu
Tam piekrīt arī Mikola Romera universitātes (MRU) Juridiskās fakultātes profesore Inga Kudinavičiūtė-Michailovienė. Pēc advokātes domām, pirms 14 gadiem pārskatītajā Civilkodeksā nav noteikts minimālais vecums laulībām.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Mazi bērni, atstāti bez uzraudzības, ātri kļūst par jauniem vecākiem. Ir jābūt kaut kādām regulējuma izmaiņām, kas atbilst krimināllikumam,” viņa skaidro, piebilstot, ka atsevišķos gadījumos laulība ir veids, kā cilvēki var izvairīties no atbildības par seksu ar nepilngadīgo.

Socioloģijas institūta pētniece Vaida Tretjakova piekrīt, ka nedrīkst pieļaut nepilngadīgo laulības, jo nepilngadīgie nevar dot piekrišanu.

“Ir valstis, kurās ir stingri aizliegts precēties ar personu, kas jaunāka par 18 gadiem, jo

​​bērns nevar dot piekrišanu. Ja viņi nevar dot piekrišanu un tomēr apprecas, tā ir piespiedu laulība.

Lielākajā daļā gadījumu nepilngadīgām meitenēm ir bērni ar daudz vecākiem vīriešiem. Ir varbūt tikai pieci procenti gadījumu, kad septiņpadsmitgadīgam bērnam ir bērns ar pusaudzi,” domās dalās socioloģe.

Izmaiņas neatrisinātu problēmu?

Krīzes grūtniecības centra direktore Zita Tomiliniene stāsta, ka katru gadu centrā vēršas aptuveni 15 grūtnieces. Tomēr ļoti maz no viņām apsver laulības iespējas, ne tikai tāpēc, ka tēvi nevēlas uzņemties atbildību par bērnu. “Ja ir vīrieši, kuri uzņemas atbildību un vēlas veidot ģimeni, viņi ir jāapsveic, nevis jāaizliedz to darīt. […] Manuprāt, aizliegt pārim legalizēt savas attiecības nav pareizi,” saka Tomilinienė.

Kā informēja Valsts bērnu tiesību aizsardzības un adopcijas dienesta direktore Ilma Skuodiene, Lietuvā 2017.gadā bija 217 grūtnieces, bet pērn – 62. Trīs no grūtniecēm bija jaunākas par 15 gadiem.

Pēc Skuodienes teiktā, ANO novērojumi par nepilngadīgo laulībām ir pamudinājums stiprināt nevēlamas grūtniecības profilaksi. Tomēr uzmanība jāpievērš arī tam, kas motivē nepilngadīgās mātes uzsākt agrīnas attiecības.

“Aptaujas un pētījumi liecina, ka daļa pusaudžu māmiņu nesaņēma vajadzīgo uzmanību ģimenē, tāpēc vēlējās izveidot savu ģimeni.

Es domāju, ka nepilngadīgo laulību aizliegšana neatrisinās problēmu,” viņa piebilst.

Tomiliniene skaidro, ka vecākiem vajadzētu pavadīt vairāk laika ar saviem augošajiem bērniem un veidot uzticības pilnas attiecības.
“Bērni, kas atnāk uz centru, saka: mamma mani nogalinās, tētis izdzīs no mājas. Vecākiem ir jābūt cilvēkiem, kuriem pusaudzis var uzticēties, pat ja viņi jūtas neērti un vīlušies. Šādu attiecību veidošana ir izaicinājums gan vecākiem, gan bērniem. Īpaši jāizglīto zēni, kuriem atbildīgi jāizturas pret jaunas dzīves uzsākšanu,” viņa saka.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.