Balkānu skaistule Drina kļuvusi burtiski par mēslu straumi 14

Drinas upe Balkānos plaši pazīstama ar savu skaistumu, taču nu tā jau kārtējo reizi ir kļuvusi par milzīgu, peldošu atkritumu straumi. Īpaši to veicinājuši sliktie laikapstākļi un ilgstoša, nepareiza ekoloģiskā pārvaldība, raksta portāls euronews.com.

Reklāma
Reklāma
Kāpēc ar gadiem pieaug svars? Kaloriju skaitīšana nepalīdzēs, lūk, kas tev jādara
RAKSTA REDAKTORS
“Kad sāku rādīt slaidus par Ukrainu, redzēju, ka vairāki skolēni novērsa skatienu…” Pieredzes stāsts par krievvalodīgajiem jauniešiem 7
“To bezjēdzīgo brīvdienu 1. maijā sen bija laiks izbeigt.” Sociālo tīklu lietotāju viedokļi par 1.maiju kā oficiālu brīvdienu 142
Lasīt citas ziņas

Spēcīgs lietus un neparasti silts laiks bija izraisījis plūdus plašā upes baseina teritorijā Bosnijā, Serbijā un Melnkalnē, appludinot tuvējās teritorijas un liekot daudziem cilvēkiem pamest savas mājas, applūduši arī upei tuvējie atkritumu poligoni.

Piesārņotā Balkānu upe Drina pēc plūdiem. 2023.gads
CITI ŠOBRĪD LASA

Atkritumu barjeru uzstādījusi hidroelektrostacija Bosnijā dažus kilometrus augšpus tās dambja, netālu no Višegradas.

Drinas upē Bosnijā-Hercegovinā aiz bonu barjeras norobežoti tonnām plastmasas pudeļu, tur pat ir arī sarūsējušas mucas, lietotas riepas, sadzīves tehnika, pat kāds ledusskapis, dreifējoša koksne un citi atkritumi, kas plūst cauri pakalniem. Vides aizsardzības grupa “Eko Centar Visegrad” ziņo, ka “milzīgā atkritumu pieplūde” neapstājas, neņemot vērā , ka lietusgāzes un plūdi jau norimst.

Liela daļa šo atkritumu izmesti slikti regulētos upju krastu poligonos vai pat tieši upē, kas plūst cauri trim Balkānu valstīm. Tiek lēsts, ka aiz Drinas upes atkritumu barjeras ir sakrājušies aptuveni 10 000 kubikmetru atkritumu.

Atkritumu izvešana aizņems vidēji līdz sešiem mēnešiem. Bet tas nonāk vietējā atkritumu poligonā Višegradā, kur, pēc grupas teiktā, trūkst jaudas pat pašas pilsētas atkritumu apsaimniekošanai.

Neatļautas atkritumu izgāztuves atrodas kalnos un ielejās visā reģionā, savukārt atkritumi piegružo ceļus un plastmasas maisiņi “rotā” kokus. Papildus upju piesārņojumam daudzās Rietumbalkānu valstīs ir arī citas vides problēmas. Viens no aktuālākajiem ir ārkārtīgi augstais gaisa piesārņojuma līmenis, kas ietekmē vairākas reģiona pilsētas.

Drinas upe tek 346 kilometrus no kalnainās Melnkalnes ziemeļrietumu daļas caur Serbiju un Bosniju. Daudzas tās pietekas ir pazīstamas ar smaragda krāsu un elpu aizraujošajām ainavām.

Balkānu upe Drina pēc plūdiem. 2021.gads
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.