Veselības ministrs Guntis Belēvičs.
Veselības ministrs Guntis Belēvičs.
Foto-LETA

Belēvičs: dabūt veselības aprūpei vēl vairāk naudas nav iespējams 0

Panākt, lai nākamā gada valsts budžetā veselības aprūpei atvēlētu vēl lielāku papildu finansējumu, nav iespējams, otrdien intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam “Rīta Panorāma” sacīja veselības ministrs Guntis Belēvičs.

Reklāma
Reklāma
“Ko var iemācīt šādi ģērbušās lektores?” Dzejniece un lektore publiski šausminās un ņirgājas par pasniedzēju apģērbu 124
Ēdam katru dienu! Kuros pārtikas produktos ir visvairāk plastmasas?
Seni un spēcīgi ticējumi: šīs lietas nekad nedrīkst ne aizņemties, ne aizdot 9
Lasīt citas ziņas

Viņš atgādināja, ka, salīdzinot ar 2015.gadu, veselības aprūpei nākamgad atvēlēts par 10 miljoniem eiro vairāk, un šobrīd ir izstrādāti pieci iespējamie varianti, kā šo naudu sadalīt.

Vienlaikus ministrs atzina, ka veselības aprūpē algu palielināšanai par 10%, kā to prasa Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA), ir nepieciešami papildu 22 miljoni eiro.

CITI ŠOBRĪD LASA

Prasību tik lielā mērā palielināt finansējumu veselības aprūpei Belēvičs nodēvēja par absurdu, atzīstot, ka tas nav iespējams.

Aģentūra BNS ziņoja, ka LVSADA izvirzījusi Veselības ministrijai četras pirmsstreika prasības.

Arodbiedrība prasa paaugstināt vidējo darba samaksu veselības nozares darbiniekiem par 10% no 2016.gada 1.janvāra. Tā prasa saglabāt nosacījumu, ka vidējā ārstniecības personāla vidējā mēneša darba samaksa ir 60% no ārstu darba samaksas, bet jaunākā personāla vidējā mēneša darba samaksa ir 40% no ārstu darba samaksas. Starp arodbiedrības prasībām ir noteikums savlaicīgi sagatavot un pieņemt nepieciešamos grozījumus valdības noteikumos par zemāko mēnešalgu un speciālo piemaksu ārstniecības personām un noteikumos par veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtību.

Ja nepieciešams, savlaicīgi sagatavot un pieņemt grozījumus noteikumos par valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku darba samaksu un tās noteikšanas kārtību, pausts paziņojumā.

LVSADA līderis Valdis Keris aģentūrai BNS skaidroja, ka pēdējās prasības izriet no nepieciešamības nozarē paaugstināt algas par 10%, “lai nauda cilvēkus reāli sasniegtu”.

“Lai cilvēki saņemtu 10% algu pielikumu, ir jābūt shēmai [MK noteikumu grozījumiem], un nepietiek tikai ar politisku lēmumu,” skaidro ardbiedrības vadītājs.

Reklāma
Reklāma

Prasības ir nosūtītas Veselības ministrijai un trīs dienu laikā ir jāizveido izlīgšanas komisija. Arodbiedrība piedāvā tajā iekļaut no katras puses piecus pārstāvjus.

LVSADA ir viena no mediķu darbinieku organizācijām, kas apvieno ap 10 tūkstošiem nozarē strādājošo.

17.novembrī arodbiedrība aicināja Veselības ministriju veidot izlīgšanas komisiju, kas ir pirmais solis streika pieteikšanas procedūrā. Arodbiedrība ar ministriju ir gatava diskutēt līdz 30.novembrim, kad Saeima lems par nākamā gada valsts budžetu galīgajā lasījumā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.