
Bumbieru komercdārzi – to problēmas un iespējas 0
Vai Latvijā ir intensīva tipa bumbieru dārzi? Ja ir, lūdzu, pastāstiet par šķirnēm, potcelmiem, starppotēm, skeleta veidotājiem, cik koku aug hektārā! JĀNIS
Perspektīvi potcelmi
Latvijā patlaban nav neviena intensīva tipa bumbieru dārza, ir tikai pusintensīvi. Lielākais komercdārzs 11 ha platībā atrodas zemnieku saimniecībā “Lejas Danči” Durbes novadā, tur bumbieres audzē, izmantojot integrētās augu aizsardzības principus.
Latvijas Valsts augļkopības institūta pētniece Baiba Lāce stāsta, ka mūsu valstī intensīvā tipa augļu dārzus neierīko, jo nav pieejami maza auguma potcelmi. Labi rezultāti gan koku izdzīvošanas, gan koku veselīguma ziņā ir puspundura auguma potcelmiem no Pyrus communis grupas – ‘Pyrodwarf’ un ‘Old Home’ x ‘Farmingdale Nr 333’ (saīsināti OH x F333), bet Latvijā tos nepavairo un stādiem neaudzē, jo potcelmi ir licencēti (aizsargāti). Mūsu stādaudzētāji šos puspundura auguma potcelmus var iegādāties vienīgi Vācijas kokaudzētavās, piemēram, “Lodder-Unterlagen”. Bumbierei ‘Suvenīrs’ ar tiem ir laba saderība, koki aug veselīgi, pārbaudes izmēģinājumos pārziemoja apmierinoši (ievērojami sala bojājumi līdz šim nav konstatēti). Intensīvos bumbieru stādījumos kokus uz potcelmiem ‘Pyrodwarf’ un OH x F333 stāda blīvi, 1,5–2 m attālumā citu no cita. Izvietot bumbieres retāk nav jēgas, jo tad zemes platība ir nelietderīgi izmantota. Protams, šāda komercdārza ierīkošana izmaksā ļoti dārgi.
– Izmēģinājumos izbrāķējām visus pundurauguma potcelmus, jo potējumi vai nu nosala, vai bija potes un potcelma nesaderība, – skaidro Pūres Dārzkopības pētījumu centra pētniece Inese Drudze. Piemēram, Pūrē izmantoja pundurauguma potcelmus no cidoniju grupas (Cydonia oblonga) – BA 29, QA un QC. Uz tiem konstatēja ļoti lielu bojāgājušo koku skaitu. Nelīdzēja arī saderības starppotes izmantošana.
Stumbra veidotāji gleznām šķirnēm
Dārzniekiem, kuri vēlas ierīkot puspundura auguma bumbieru dārzu, augļkopes iesaka kokaudzētavās iegādāties šķirnes ‘Pepi’ kociņus, kuru potcelmiem izmantoti Malnavas vai Kazraušu bumbieres sēklaudži. ‘Pepi’ ir ļoti salcietīga, aug kā dabisks punduris. Uzpotējot tās galotnē citas vajadzīgās šķirnes, augļu kokam visu mūžu būs mazs, kompakts augums. Puspundura auguma bumbieres stāda 3 m attālumā (liela auguma kokus uz Kazraušu potcelma parasti stāda 4–5 m attālumā citu no cita), starp rindstarpām atstāj 4–5 m, lai varētu izbraukt ar tehniku un apkopt augļu dārzu. Par skeleta veidotāju var izmantot arī citas dārzā augošas ziemcietīgas šķirnes (‘Vasarīne Sviestīne’, ‘Suvenīrs’) un to vainagos potēt mazāk izturīgas šķirnes, tādējādi nedaudz paaugstinot ziemcietību.
Šķirnes tirgum
– Audzēšanai tirgum der izvēlēties lielaugļu šķirnes, jo šādi bumbieri patīk pircējiem. Nevajadzētu stādīt šķirnes, kam ir sīki augļi, jo tie vizuāli nespēj konkurēt ar importētajiem. Pirms komercdārzu ierīkošanas ieteicams ražas laikā apmeklēt bumbieru dārzu Pūrē, lai varētu izvēlēties sev tīkamās šķirnes. Tad var iegādāties stādmateriālu un potzarus un paši potēt. Kokaudzētavās ar koku pārpotēšanu nenodarbojas, jo nav izdevīgi, – stāsta Inese Drudze.
Bumbieru šķirnes komercdārziem
‘Seļanka’ – agra ziemas šķirne, kas aizstāj ‘Mramornaja’ un ražo regulāri. Vidēji lieli, stingri bumbieri, kam ir laba, salda garša bez aromāta. Labi glabājas noliktavā (+3 °C) līdz decembra beigām, janvāra sākumam.
‘Ļubimica Oseņņaja’ – vēla rudens šķirne, kas ir ātrražīga un ražīga, bet kam ir vāja ziemcietība. Augļi ir lieli, saldi, mutē kūstoši, vācami septembra beigās, glabājas līdz decembrim.
‘Suvenīrs’ – populāra rudens šķirne, jo augļiem ir izcila garša. Kokiem ir laba ziemcietība un slimībizturība, taču daudz īpatnību audzēšanā un glabāšanā. Ja ražu normē, augļu izskats un lielums ir tirgum piemēroti.
‘Prosto Marija’ – jauna vasaras šķirne, kas selekcionēta Baltkrievijā. Izceļas ar sevišķi labu garšu un ražību.
‘Nerussa’ – integrētai audzēšanai perspektīva, augstražīga, ātrražīga ukraiņu šķirne augļu realizācijai oktobrī–novembrī. Stabila ražas kvalitāte. Vainags viegli veidojams.