“Swedbank” galvenās ekonomistes vietas izpildītāja Agnese Buceniece: “Mājokļu cenu kāpums pērn bijis būtiski straujāks mājokļiem tikko uzbūvētās, salīdzinoši jaunās vai renovētās ēkās. Vienlaikus dzīvokļu cenas energoneefektīvās sērijveida ēkās gada otrajā pusē saruka līdz ar pieprasījumu – ceturtajā ceturksnī tās bija aptuveni tādas pašas kā gadu iepriekš.”
“Swedbank” galvenās ekonomistes vietas izpildītāja Agnese Buceniece: “Mājokļu cenu kāpums pērn bijis būtiski straujāks mājokļiem tikko uzbūvētās, salīdzinoši jaunās vai renovētās ēkās. Vienlaikus dzīvokļu cenas energoneefektīvās sērijveida ēkās gada otrajā pusē saruka līdz ar pieprasījumu – ceturtajā ceturksnī tās bija aptuveni tādas pašas kā gadu iepriekš.”
Publicitātes foto

Arvien mazāk cilvēku var atļauties nopirkt jaunu mājokli 39

Olafs Zvejnieks, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. “Es pavisam cits cilvēks tagad būšu…” Olga Kambala Turcijas klīnikā piepilda savu sapni
Izskan ziņas, ka Lukašenko pēc tikšanās ar Putinu smagā stāvoklī nogādāts slimnīcā
FOTO. “Būt hokejista sievai nav viegli” talantīgais vārtsargs Artūrs Šilovs mīļoto sievieti apprecēja 18 gadu vecumā
Lasīt citas ziņas

Lai gan pagājušā gada ceturtajā ceturksnī ģimene ar vidējiem ienākumiem joprojām varēja atļauties iegādāties nelielu dzīvokli Rīgā, tomēr pēdējā gada laikā šādas iespējas ir būtiski samazinājušās, liecina “Swedbank” jaunākais Mājokļu pieejamības indekss (MPI).

“Swedbank” MPI atspoguļo vidējas mājsaimniecības iespējas ar hipotekārā kredīta palīdzību iegādāties 55 kvadrātmetrus lielu dzīvokli Rīgā. Ņemot vērā vidējo procentu likmi un mājokļa cenu, tiek aprēķināti parādsaistībām novirzāmie ikmēneša maksājumi, un tie tiek pretstatīti pusotras vidējās neto algas attīstībai attiecīgajā pilsētā. Šis indekss pagājušajā gadā slīdējis uz leju, atgriežoties apmēram 2015. gada līmenī.

CITI ŠOBRĪD LASA

Turklāt prognozes liecina, ka vidējo mājsaimniecību iespējas iegādāties mērījumu objektu – 55 m2 lielu dzīvokli – šogad turpināsies samazināties. Par to liecina arī dati – vidējā cena par vienu kvadrātmetru dzīvokļa Rīgā pērn pieaugusi par 7,5%, bet “Swedbank” klientu noslēgto darījumu skaits tikai ceturtajā ceturksnī vien samazinājies par 9%. Ekonomiskā situācija mājsaimniecībām spiež izvēlēties mājokli vecajos padomju laika sērijveida namos, kas ir energoneefektīvi. Taču to cenas gada laikā mainījušās maz, tādēļ tie joprojām ir pieejamāki. Vienlaikus mājokļi Rīgā joprojām tiek vērtēti kā pieejamāki nekā tie, ko piedāvā Viļņas un Tallinas iedzīvotājiem.

“Swedbank” galvenās ekonomistes vietas izpildītāja Agnese Buceniece skaidro, ka kopumā aktivitāti mājokļu tirgū ir nelabvēlīgi ietekmējusi mājokļu pieejamības mazināšanās. “Cenu kāpums gan bijis būtiski straujāks mājokļiem tikko uzbūvētās, salīdzinoši jaunās vai renovētās ēkās. Tajā pašā laikā dzīvokļu cenas energoneefektīvās sērijveida ēkās gada otrajā pusē saruka līdz ar pieprasījumu – ceturtajā ceturksnī tās bija aptuveni tādas pašas kā gadu iepriekš,” norāda Buceniece.

Jāpiebilst, ka šobrīd Latvijā tiek būvēti apmēram 3300 jauni dzīvokļi. Trešdaļa no tiem ir jau rezervēti, tātad brīvajā tirgū nonāks 2200 dzīvokļi. Vidējā šādu dzīvokļu cena būs 2600 eiro/m2, bet biznesa klases segmentā pārsniegs 3100 eiro/m2. 2600 no jaunbūvētajiem dzīvokļiem atbildīs A energoefektivitātes klasei. Tuvākā gada laikā vēl plānots sākt 700 jaunu dzīvokļu būvi

Situācija pasliktināsies līdz vasarai

Tā kā banku nozare prognozē, ka Eiropas Centrālā Banka (ECB) centienos mazināt inflāciju vēl līdz vasarai turpinās celt bāzes procentu likmes, turpinot sadārdzināt hipotekāros kredītus, tad mājokļu pieejamība 2023. gada pirmajā pusgadā turpinās mazināties. Tomēr pastāv cerība uz situācijas stabilizēšanos otrajā pusgadā, jo vismaz šobrīd ECB pro­gnozē, ka procentu likmes gada otrajā pusē vairs netiks mainītas. ECB noguldījumu iespējas likme, kas ietekmē arī EURIBOR kredītu likmi, līdz gada vidum pieaugs vēl par 0,5 procentpunktiem, sasniedzot 3,5%, kas vēl nedaudz palielinās hipotekārā kredīta procentu likmes un nelabvēlīgi ietekmēs mājokļu pieejamību pirmajā pusgadā.

Ņemot vērā šīs politikas radīto kredītu sadārdzinājumu, kas tikai pērnajā gadā sadārdzināja hipotekāros kredītus par 4,2%, un tādēļ arī vājāku pieprasījumu mājokļu tirgū, “Swedbank” paredz, ka vidējā mājokļu cena ap gada vidu nostabilizēsies vai pat nedaudz saruks. Cenu dinamika gan atšķiršoties dažādos segmentos, piemēram, nav pamata gaidīt cenu kritumu mājokļu pirmreizējā tirgū, kur cenu joprojām diktē augstās būvniecības izmaksas.

Vienlaikus “Swedbank” pārstāvji min, ka, ja procentu likmes un dzīvokļu cenas saglabātos šī brīža līmenī, ar šogad gaidāmo vidējo algu pieaugumu tautsaimniecībā jau būtu gana, lai panāktu mājokļu pieejamības uzlabošanos līdz gada beigām. Bankā pro­gnozē, ka algu kāpums šogad gaidāms ap 8,5%, un to veicinās gan Latvijā vērojamais darbaspēka trūkums, gan arī minimālās algas celšana. Savukārt pašreiz vērojamā spriedze finanšu tirgos, visticamāk, nobremzēs tālāku procentu likmju pieaugumu. Bankas vērtējumā šīs pazīmes liecina – Latvija atrodas tuvu mājokļu pieejamības zemākajam punktam.

Privātmājas – arvien iekārotākas

Komentējot šī gada tendences, “Swedbank” pārstāvji min, ka klientu interese par jauna mājokļa iegādi šī gada pirmajos mēnešos, salīdzinot ar pērnā gada nogali, palielinājusies par 30%, tomēr salīdzinājumā ar 2022. gada sākumu iedzīvotāju pārliecība par savu spēju iegādāties jaunu mājokli ir samazinājusies par 17%. Kā liecina “Swedbank” un pētījumu kompānijas SKDS veiktās aptaujas dati, katrs desmitais Latvijas iedzīvotājs tuvāko divu gadu laikā plāno iegādāties vai būvēt jaunu mājokli, bet vēl 37% to vēlētos, bet šobrīd neredz tādu iespēju. Aptaujā secināts, ka 38% aptaujāto respondentu drīzāk aktuāla ir esošā mājokļa uzlabošana un labiekārtošana.

Viens no pētījuma secinājumiem – arvien vairāk Latvijas iedzīvotāju sapņo par savu privātmāju. Tā, piemēram, tie, kuri tuvāko divu gadu laikā plāno iegādāties vai būvēt sev jaunu mājokli, lielākoties lūkojas pēc privātmājas (53%), kam seko interese par dzīvokli jaunajā projektā (15%) vai padomju laikā celtā sērijveida daudzdzīvokļu mājā (12%). “Swedbank” Finanšu institūta eksperte Evija Kropa, komentējot šos datus, norāda, ka šogad izteiktāka nekā jebkad iepriekš pētījuma veikšanas vēsturē ir iedzīvotāju vēlme pēc privātmājas iegādes vai būvniecības, toties sarūk interese par dzīvokļiem padomju laikā celtās sērijveida daudzdzīvokļu mājās.

Grib pārcelties uz laukiem

“Pārsteigums un jauna tendence, kas novērojama iedzīvotāju aptaujā, ir vēlme iegādāties vai būvēt mājokli lauku apvidū, ārpus Rīgas rajona robežām – šādu izvēli respondenti minējuši visbiežāk (31%), uz to norāda teju katrs trešais,” komentē Kropa, piebilstot, ka lielākoties tie, kas lauku apvidū plāno iegādāties vai būvēt privātmāju, savu izvēli pamato ar ienākumu palielināšanos, pārliecību par stabilu darbu vai vispārīgu iespēju mainīt mājokļa atrašanās vietu. Jāpiebilst, ka dati liecina – 41% no jaunuzbūvētajiem mājokļiem šobrīd tiek būvēti ārpus Pierīgas reģiona, tātad šiem projektiem bankās ir pieejams arī finansējums. Vēl varētu piebilst, ka 30% no jaunuzbūvētajiem mājokļiem atbilst A energoefektivitātes klasei. Šajā rādītājā atpaliekam no Lietuvas (43%), bet esam apsteiguši Igauniju (21%).

SAISTĪTIE RAKSTI

“Swedbank” norāda, ka, līdzīgi kā iepriekš veiktajos pētījumos, arī šogad galvenie faktori, kuri pozitīvi ietekmējuši vai paātrinājuši mājokļa iegādes plānus, ir stabils darbs (37%), ienākumu pieaugums (32%), pietiekami oficiālie ienākumi, lai kvalificētos kredīta ņemšanai (24%), īpašums, kas atbilst vēlmēm (23%), un pārliecība, ka tā varētu būt laba investīcija (22%). Salīdzinot ar 2022. gada aptauju, ir samazinājies to iedzīvotāju īpatsvars, kam ir pietiekami uzkrājumi pirmās iemaksas veikšanai – attiecīgi no 26 uz 13%.

Aptaujas dati rāda, ka tieši nespēja atļauties jauna mājokļa iegādi vai būvniecību arī šogad ir galvenais šķērslis, jo īpašumi ir pārāk dārgi, ko atzīst 54% respondentu. Tikmēr 38% iedzīvotāju, kuriem ir aktuāla mājokļa iegāde vai būvniecība, norāda, ka to būtiski ietekmē pašreizējā inflācija, jo ikmēneša rēķinu apmaksa jau rada spriedzi. Vēl 33% šķietami varētu atļauties jaunu mājokli, taču pašreizējais nekustamo īpašumu cenu līmenis šķiet neadekvāti augsts, bet 31% plānus negatīvi ietekmējušas pieaugušās aizdevumu procentu likmes.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. “Es pavisam cits cilvēks tagad būšu…” Olga Kambala Turcijas klīnikā piepilda savu sapni
Izskan ziņas, ka Lukašenko pēc tikšanās ar Putinu smagā stāvoklī nogādāts slimnīcā
FOTO. “Būt hokejista sievai nav viegli” talantīgais vārtsargs Artūrs Šilovs mīļoto sievieti apprecēja 18 gadu vecumā
Summa ir iespaidīga: aprēķināts, cik miljonus valsts ekonomikai izmaksāja “hokeja brīvdiena”
FOTO. “Bet neviens neievēroja, kā esmu mainījies…” kas noticis ar populāro aktieri Jāni Jarānu?
Lasīt citas ziņas
Latvija jauna prezidenta gaidās. Kādam jābūt Valsts prezidentam? Atbild Mārcis Auziņš un Andrejs Ēķis
Babītē izcēlies plašs ugunsgrēks kādā ražotnē; mājsaimniecībām jārēķinās ar pazeminātu ūdens spiedienu krānos
“Kāds padzīvojis ārzemēs un izvilkts no cilindra kā zaķītis pēc ausīm…” Puče komentē Pinto kandidatūru uz Valsts prezidenta amatu
“Pirmkārt, mēs bijām kā viena liela ģimene. Otrkārt, neapšaubāmi Rīga bija fantastika, atbalsts – vienreizējs!” Intervija ar Ralfu Bukartu
Zivis labi redz košās krāsas – sarkano, zaļo, arī zilo…
22:50
16 psihiskās un emocionālās veselības pazīmes
22:26
Babītē izcēlies plašs ugunsgrēks kādā ražotnē; mājsaimniecībām jārēķinās ar pazeminātu ūdens spiedienu krānos
22:20
FOTO. Vīru lietas: Tukumā notikuši motorsporta svētki ar seno braucamrīku izstādi un autosprinta sacensības
VIDEO. Pie Zviedrijas krastiem pamanīts baltvalis ar Krievijā ražotiem iemauktiem
FOTO. “Būt hokejista sievai nav viegli” talantīgais vārtsargs Artūrs Šilovs mīļoto sievieti apprecēja 18 gadu vecumā
FOTO. Patiešām sirsnīgi un patiesi! Hokejists Mārtiņš Dzierkals pēc svinīgās sagaidīšanas Rīgā izdara mīļu sirdsdarbu
Slinkais mājas rasoliņš: viens divi un gatavs!
“Saslimstot ar vēzi, jābūt iespējai izdzīvot.” Finansējums onkoloģijai aug pārāk lēni
ATD nolemj vienpusēji izbeigt līgumu ar “Nordeka” autobusu maršrutos Cēsīs, Limbažos un Siguldā
FOTOREPORTĀŽA. “Lejaslīvēs” sparģeļu sezona: “Sākām pirms 8 gadiem ar 2 sparģeļu vagām, nu mums ir ap 20 tūkstošiem stādu”
NATO izvietos miera uzturēšanas papildspēkus Kosovā, kur izcēlušās sadursmes ar policiju
SPECIĀLIZLAIDUMS. Aktuālais par karadarbību Ukrainā
16 psihiskās un emocionālās veselības pazīmes
VIDEO. ASV viens otru sašauj autobusa vadītājs un uzmācīgs pasažieris
Summa ir iespaidīga: aprēķināts, cik miljonus valsts ekonomikai izmaksāja “hokeja brīvdiena”
VIDEO. “Es pavisam cits cilvēks tagad būšu…” Olga Kambala Turcijas klīnikā piepilda savu sapni
Lai arī Latvijas izlases hokejistus sagaidīja tūkstošiem fanu, Rīgas centra puķu dobes nav izmīdītas!
Trešdien pēc dzestras nakts gaidāma saulaina un vējaina diena
Tu šodien būsi viegli ietekmējams un ātri iesaistīsies dažādās provokācijās! Horoskopi 31.maijam
No Rīgas parka aizvākta krievu dzejnieka Puškina skulptūra
“Es runāju ar Erdoganu.” Baidens ar Turcijas prezidentu apspriedis Zviedrijas iestāšanos NATO
“Pēkšņā” brīvdiena? Pēc uzvaras pār Šveici Saeima piesardzīgi jau varēja sagatavoties visādiem lēmumiem
PVD pieļauj, ka Liepājas piekrastē vairāki roņi miruši no durtām brūcēm
VUGD 31. maijā veiks trauksmes sirēnu pārbaudi
Sportojot izdalās endorfīni – laimes hormoni! Padomi veselīgām aktivitātēm visai ģimenei
“Tā ir iespēja Rīgai piesaistīt jaunu, unikālu tūristu interesi.” Jenzis uzsver PČ hokejā pozitīvo ietekmi uz tūrisma un ēdināšanas nozarēm