Zema auguma laimiņi iederas gan traukos, gan akmeņdārzos, gan kapos. Foto – Inita Šteinberga

Čīkstenes – neslimo un negaršo gliemežiem, labi der dzīvžodziņiem. Vērtīgi padomi audzētājiem 0

Man dārzā jau kuro gadu izgāžas čīkstenes. Kaimiņienei, no kuras ņēmu stādus, tā nenotiek. Tātad šķirne nav vainīga. Pastāstiet par šo puķu audzēšanu un jaunajām šķirnēm! VALENTĪNA ZASĀ

Reklāma
Reklāma
Ēdam katru dienu! Kuros pārtikas produktos ir visvairāk plastmasas?
4 ikdienišķas un efektīvas lietas: tās palīdz tikt vaļā no liekā svara, ja tev nepatīk sportot 7
7 pārtikas produkti un dzērieni, kas veicina grumbu veidošanos un paātrina novecošanos 28
Lasīt citas ziņas

– Čīkstenes visbiežāk izgāžas no labas dzīves, taču varbūt vainojama dzīve ēnā, – skaidro kolekcijas dārza “Saulesķirši” saimniece Velta Breidaka.

Čīkstenes aug ekstrēmos apstākļos, kur citiem klātos plāni. Sukulentiem (augiem ar biezām, gaļīgām lapām) vajag trūcīgu augsni un saulainu vietu. Stādot un mēslojot nedrīkst pārdozēt slāpekli, jo tas izdzen pārāk gļetu augumu, zaļo masu. Savām čīkstenēm Velta komplekso mēslojumu dod tikai vienreiz pavasarī. Taču arī čīkstenēm ir izturības mērs, piemēram, pie tūjām, kas apēd barības vielas un atņem mitrumu, nīkuļos pat šīs ziemcietes.

CITI ŠOBRĪD LASA

Var stādīt visur

Puķes par čīkstenēm iesauktas tāpēc, ka, paberzējot lapas, tās čīkst. Auga sinonīms ir laimiņi. Meklējot informāciju internetā, noderēs latīņu nosaukums Sedum. Veltai pašai ir daudz dažādu sugu un šķirņu čīksteņu, un dārzniece tās uzskata par izcilām puķēm: – Nesaprotu, kāpēc čīkstenes nav tik populāras, kā tām vajadzētu būt. Varbūt tās vēl atmiņas no vecajiem laikiem, kad bija tikai viena veida un visi sabiedriskie apstādījumi pilni. Taču tagad čīkstenēm ir pilnīgi jauna ēra.

Viņa čīkstenes audzē dobēs un traukos (šim nolūkam īpaši piemērots ir Zībolda laimiņš). Tās iederas gan dārzos, gan kapu apstādījumos. Čīksteņu radinieces ir t.s. kapu rāzītes ar gaļīgām lapiņām.

Visām čīkstenēm ir kopīga īpašība – tās neslimo un negaršo gliemežiem. Vienīgais, kas šīs ziemcietes var padarīt neglītas un izraisīt puvi, – lietutiņa tipa laistītājs. Čīkstenes karstā laikā būs pateicīgas par ūdeni, bet tikai uz saknēm.

Jaunās šķirnes − sevišķi skaistas

Izcilas ir hibrīdās šķirnes. Tām ir ne tikai izteiksmīgi ziedi, bet arī pavisam gaišs līdz tumši violetsarkans lapojums. Gan visparastākās, gan smalko šķirņu čīkstenes ir skaistas no agra pavasara līdz vēlam rudenim. Turklāt daudzas jaunās šķirnes maina krāsu – no zemes izlien gaišrozā, bet vēlāk kļūst zaļas. Kolekcijas dārzā cimperlīgākās izrādījušās šķirnes ar baltām lapām, taču, iespējams, tām izraudzīta slikta vieta. Lai varētu pārliecināties, augi jāpārstāda. Vairākums šķirņu Latvijā ir jaunas, tāpēc par to uzvedību varēs spriest pēc gadiem.

Dārzniece skaidro, ka čīkstenes ir izcils floristikas materiāls, veidojot ziedu pušķus. Jaunajām šķirnēm ir dekoratīvi ziedi, noturīgs augums, turklāt tās ilgi saglabājas svaigas. Sukulentie augi floristikā patlaban ir modē.

Reklāma
Reklāma

Labas kompanjones

Pieticīgo prasību dēļ laimiņi ir labi kompanjoni lavandām. Augi viens otru papildina gan vizuāli, gan praktiski – laimiņi pabalsta lavandas un ir skaisti tad, kad lavandas noziedējušas.

Glīti izskatās čīksteņu zemie dzīv­žodziņi gar dobju un celiņu malām. Tāds, piemēram, labi sader ar flokšiem, jo atbalsta tos, piesedz dažkārt slimības bojātos lakstus un saglabā dekorativitāti arī tad, kad flokšu vairs nav. Turklāt agrākās šķirnes sāk ziedēt vienlaikus ar flokšiem.

Zems dzīvžodziņš der arī rozēm, jo tās savu skaistumu atklāj vēlu, turklāt kaila zeme ap tām nemaz neizskatās glīti. Lai leknajā rožu zemē laimiņi neizgāztos un būtu kompakti, apmēram 10 cm garumu sasniegušos var galotņot. Krūmiņi augs kupli jo kupli.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.