Foto: Ieva Leiniša/LETA, Paula Čurkste/LETA, Ilmārs Znotiņš, kolāža: LA.LV

Levits zem kritikas lavīnas, sāk būvēt “Rail Baltica” un Vanaga neļaus atslābt. Nedēļas notikumu apskats 0

“Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Cilvēks. Vanaga neļaus atslābt

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) priekšsēdētāja Inga Vanaga, kas vēl šopavasar atkārtoti, turklāt vienbalsīgi ievēlēta amatā, savulaik bija Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) parlamentārā sekretāre.

LE
LETA
Ziņas
Latvijā parādījies jauns krāpšanas veids. Kas iedzīvotajiem jāņem vērā? 9
6 stundas
AR
Anda Rožu
kalne
Ziņas
Viņi runā citā valodā? Viņi negrib runāt latviski! Viņi ēd kaut ko citu… Rožukalne vērtē raidījumu “Kāpēc viņi dara tā?” 14
18 stundas
DB
Dace Bumbiere
Stāsti
Dzimst aizvien vairāk dvīņu. Izskan versija, ar ko tas saistīts 13
1 diena
Lasīt citas ziņas

I. Vanaga tolaik bija ievēlēta Saeimā no Zatlera Reformu partijas un pārstāvēja ministriju laikā, kad ministrs bija kolorītais Roberts Ķīlis, kurš nesa vēl košākus reformu karogus nekā tagadējā izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska, kuras demisiju šonedēļ pieprasījusi LIZDA.

Viens no demisijas prasības iemesliem: reformas, ko IZM īsteno, neraugoties uz Covid-19 sērgu un to, ka sistēma nav pietiekami sagatavota pārmaiņām.

CITI ŠOBRĪD LASA

I. Vanaga teic: kaut ar Ķīli arī gājis visādi, viņa esot pagodināta, ka bijusi iespēja strādāt kopā ar šo ministru.

“Šuplinskas kundze tagad cenšas viņu kopēt, taču daudz kas atšķiras, piemēram, emocionālā inteliģence un komunikācija Ķīlim bija cita. Viņš ieklausījās arī pretējos viedokļos,” saka I. Vanaga.

Jā, vēl viens no ­LIZDA pārmetumiem esošajai ministrei ir neprasme veidot dialogu. Taču vēl novembra sākumā LIZDA pati neielaida ministri nozares vadošo izglītības organizāciju sēdē.

Neielaida virtuāli, kā jau tas šobrīd iespējams, nevis fiziski, jo sēde notika attālināti. Sēdē LIZDA gribējusi saprast, ko citas organizācijas domā par IZM darbu, bet ministres klātbūtnē atklāta saruna neizdotos.

“Es nevaru teikt, ka justos ļoti patīkami, ka mums ir tādas attiecības ar nozares ministri,” gan saka I. Vanaga.

Zināmā mērā šādas attiecības izveidojušās arī I. Vanagas acīguma dēļ: katra neizdarība ir pamanīta un novērtēta. Var nojaust, ka arī demisijas pieprasījums, kas diez vai liks I. Šuplinskai pamest amatu, attiecības neuzlabos.

LIZDA ar I. Vanagu priekšgalā arī turpmāk neļaus ministrei atslābt. Protams, šāds spiediens uz atbildīgo ministriju var patikt vismaz daļai skolotāju, kuri maksā biedra naudu arodbiedrībai.

Taču I. Vanagai izglītības sistēmas sakārtošana ir svarīga arī kā mammai: kad uzņēmās LIZDA vadību, viņa vēl bija divu puiku māmiņa, nu ģimenei pievienojusies arī meitiņa.

Visi bērni jau “bauda” jauno izglītības saturu: dēli iet 1. un 4. klasē, bet meita bērnudārzā.

Izgāšanās. Viņi jau neko, bet tā sistēma…

Ziņas par algas pieaugumu ministriem, deputātiem un citām valsts amatpersonām pēc definīcijas nevar būt pozitīvas. Tās vienmēr izsauks lielāku vai mazāku neapmierinātību un kurnēšanu, ka “tie tur” jau domā tikai par savu kabatu, nevis tautu.

Te nu ir divi varianti – vai nu aukstasinīgi iet uz priekšu ar domu, ka sabiedrība to “sagremos” un drīz aizmirsīs, vai arī jau laikus piebremzēt un algu pieaugumu “iesaldēt”. Sliktākais ir, ja politiķi paši nav izdomājuši, kā rīkoties, un sāk raustīties šurpu turpu.

Šogad pirmais zem kritikas lavīnas nokļuva Valsts prezidents Egils Levits.

Prezidenta kanceleja bija nobažījusies, ka valsts galva paliks viens no retajiem, kam alga nākamgad nepieaugs, jo uz viņu neattiecas vienotā atalgojuma sistēmas noteikumi. (Saskaņā ar to amatpersonu atalgojums katru gadu tiek pārskatīts, ņemot vērā vidējās darba samaksas pieaugumu valstī un inflācijas rādītājus.)

Ar kancelejas pūliņiem tika panākts, ka prezidenta algu paredzēts palielināt, un nākamgad būtu 6260 eiro mēnesī! Uzvara! Drīzāk gan Pirra uzvara, jo, saprotot, ka Levita tēlam nodarīts kaitējums, kas nav samērojams ar dažu simtu eiro ieguvumu, ātri tika rakstīta nākamā vēstule, ka algas pieaugums tomēr nebūšot vajadzīgs, “ņemot vērā pašreizējo situāciju, ko negatīvi ietekmējusi Covid-19 vīrusinfekcijas izplatība”.

Taču te loģiski radies nākamais jautājums – vai līdzīgi no sava algas pielikuma nebūtu jāatsakās arī premjeram un ministriem. Kāpēc prezidentam jācieš vienam? Aizvadītajā nedēļā komunikācija par šo jautājumu bija nožēlojama.

Saeimas deputāti stāstīja, ka tas esot jāizlemj pašiem ministriem un tad parlamentā jāiesniedz šāds lūgums. Savukārt valdības locekļi atkratījās, ka tas esot Saeimas ziņā.

Jautājumu vēl vairāk saasinājis Jaunās konservatīvās partijas paziņojums, ka šis jautājums jāizskata koalīcijas padomē un jālemj par algu “iesaldēšanu”, savukārt Finanšu ministrijas parlamentārais sekretārs Atis Zakatistovs (“KPV LV”) aizrunājies tiktāl, ka apdraudēta visa vienotā atalgojuma sistēma. Lai kā beigtos šis stāsts, valdošo tēlam tas būs ar mīnusa zīmi.

Pārsteigums. Greiza komunikācija

Vairāki novadi, uzzinot, ka valdība tos, sākot no aizvadītās piektdienas, ir iekļāvusi to 12 pašvaldību skaitā, kurām noteikti īpaši stingri ierobežojumi, bija nepatīkami pārsteigti.

Ja kāda no Krīzes vadības padomes vai Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) atbildīgajām amatpersonām pirms lēmuma pieņemšanas būtu neskatījusies tikai uz “plikajiem” cipariem, bet būtu painteresējusies, kāda ir reālā situācija uz vietas, tad uzzinātu, ka, piemēram, Smiltenes novadā slimības izplatības perēklis skolā ir lokalizēts jau pirms sarak­sta veidošanas un vairs nav pamata bažām, ka kovids iet plašumā.

Šajā novadā 26. novembrī, rēķinot 14 dienās saslimušo skaitu uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju, tas sasniedza vien 116 gadījumus. Lai iekļautu stingro ierobežojumu zonā, šim rādītājam jābūt 50% virs valsts vidējās saslimstības, kas aizvadītajā nedēļā bija 452 gadījumi.

Līdzīgā situācijā nonācis arī Limbažu un Garkalnes novads, kur saslimstības rādītājs nav tik augsts, lai šiem novadiem piemērotu īpašus ierobežojumus.

SPKC sola katru nedēļu pārskatīt stingrās ierobežojumu zonas, bet, ja to darīs, nesazinoties ar vietējo varu, tad arī turpmāk gaidāms ne viens vien nepatīkams pārsteigums.

Visu trīs pašvaldību piemērs rāda, ka informācija par slimības uzliesmojuma perēkļu iznīdēšanu līdz epidemiologiem nokļūst ar nokavēšanos.

Nepatīkami ir arī tas, ka par slimības izplatību pašvaldības iestādēs vietējā vara uzzinot tikai no masu informācijas līdzekļiem, nevis atbildīgajām iestādēm. SPKC uzskata, ka datu aizsardzības regula liedzot sniegt informāciju, kurās pašvaldību iestādēs plosās koronavīruss.

Savukārt vietējā vara ir pārliecināta – ja šo ziņu saņemtu ātrāk no tiešā avota, nevis masu medijiem, tad tiktu gūti lielāki panākumi koronavīrusa noslāpēšanā.

Reizēm gadoties pat tā, ka pašvaldība jau darbojas ar vīrusa perēkli, kad par to parādās SPKC publiskā informācija. Greiza komunikācija traucē operatīvai rīcībai un precīziem aprēķiniem!

Darījums. “Rail Baltica” sāk mainīt ierastos Rīgas vaibstus

Pašlaik būvtehnika redzama vien Centrālās stacijas tuvumā, taču tas ir tikai sākums.
Foto: Ieva Leiniša/LETA

Eiropas sliežu platuma projekta “Rail Baltica” ieviesēji oficiāli atklājuši pirmo būvniecības objektu Latvijā – Rīgas Centrālās dzelzceļa stacijas pārbūvi. Solīts, ka tā kļūs mūsdienu prasībām atbilstoša, estētiski pievilcīga, ar ērtu infrastruktūru trīs līmeņos.

Esošos piecus peronus papildinās vēl ar diviem, visus paaugstinās, virs peroniem būs nojumes, uz katru vedīs kāpnes, 12 lif­ti un 22 eskalatori. Virs peroniem izbūvēs arī jaunas komerctelpas 6000 m2 platībā, kur izvietos arī kases, WC, bagāžas glabātavas u.c.

Tagadējā uzbēruma vietā posmos no autoostas līdz “Stock­mann” un no Centrālās stacijas līdz Elizabetes ielai dzelzceļa satiksmei turpmāk izveidos estakādi. Uzbēruma norakšana Rīgai piešķirs jaunus vaibstus, savienojot līdz šim ar dzelzceļa uzbērumu centrā atdalītās pilsētas daļas: Vecrīgu un Latgales priekšpilsētu.

Uzbēruma norakšanas darbi šogad vēl nenotiks. Decembrī celtnieki apņēmušies pārbūvēt pazemes inženiertīklus, pārcelt sliedes un nepieciešamo infrastruktūru uz stacijas ziemeļu pusi, lai netraucētu tagadējo vilcienu kustību.

SAISTĪTIE RAKSTI

Vērienīgos būvdarbus par 430 miljoniem eiro veiks pilnsabiedrība “Bererix”, ko veido Beļģijas “Besix” un Latvijas “ReRe Group”. Celtnieki sola, ka būvdarbu laikā Rīgas Centrālās dzelzceļa stacijas apkaimē gājējiem un transportam būs nodrošināta nepārtraukta kustība, viss esot saplānots, lai neapturētu ne pašas stacijas, ne arī blakus esošās autoostas darbību.

Stacijas apkaimē tomēr krustojas ne tikai sabiedriskā, bet arī cita transporta artērijas, tādēļ satiksmes dalībniekiem turpmākos gadus Rīgas centrā jārēķinās ar nopietniem sastrēgumiem. Nākamais “Rail Baltica” būvdarbu objekts būs lidostas “Rīga” rekonstrukcija.

Sagatavojuši: Ilze Kuzmina, Māris Antonevičs, Māra Libeka, Ilmārs Randers

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
Latvijā parādījies jauns krāpšanas veids. Kas iedzīvotajiem jāņem vērā? 9
6 stundas
AR
Anda Rožu
kalne
Ziņas
Viņi runā citā valodā? Viņi negrib runāt latviski! Viņi ēd kaut ko citu… Rožukalne vērtē raidījumu “Kāpēc viņi dara tā?” 14
18 stundas
DB
Dace Bumbiere
Stāsti
Dzimst aizvien vairāk dvīņu. Izskan versija, ar ko tas saistīts 13
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Prezidentam vajadzētu būt mazliet kritiskākam pret tiem cilvēkiem, kas ir ap viņu.” Kreitusi nošokējusi kāda situācija 18. novembrī 42
4 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Kovids jau nesākas ar iesnām, bet joka pēc uztaisīju testu – pozitīvs!” Ilze dalās pieredzē par iegūto “suvenīru” pēc “Prāta vētras” koncerta 132
2 dienas
Lasīt citas ziņas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Skolēni kā sacīkšu zirgi un pedagogu kļūdas: ko atklāj skolu akreditācijās?
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Latvijā parādījies jauns krāpšanas veids. Kas iedzīvotajiem jāņem vērā? 9
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Naktī Vidzemē gaidāms aukstums līdz -18 grādiem. Laika prognoze pirmdienai
3 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Prezidentam vajadzētu būt mazliet kritiskākam pret tiem cilvēkiem, kas ir ap viņu.” Kreitusi nošokējusi kāda situācija 18. novembrī 42
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Naktī Vidzemē gaidāms aukstums līdz -18 grādiem. Laika prognoze pirmdienai
17:03
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Mans mūža darbs ir mūzika.” Intervija ar kordiriģentu un komponistu Edgaru Račevski
16:40
DB
Dace Bumbiere
Stāsti
Lēmums, kas dāņos izraisīja niknumu: Hitlers atņem velosipēdus Dānijā 1
15:38
ZB
Zigmunds Bekmanis
Ziņas
“Izklausīsies neticami, bet dusmīgam cilvēkam sanāk vislabākā maize.” Maizes tēvs Aigars Opihtins par maiznieka darbu
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā atklāti 477 Covid-19 gadījumi un reģistrēta sešu pacientu nāve 44
5 stundas
GB
Guna Blaua
Stāsti
“Man nav nostalģijas pēc Operas.” Nu jau vairākus gadus operdziedātāja Kristīne Zadovska sevi sauc par “pilna laika mammu” 12
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
pārliecināt seniorus vakcinēties, ja mirst arī vakcinētie? 139
6 stundas
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Ziņas
“Dzīvības vainags” ir veltījums maniem bērniņiem, kas nomira pēc piedzimšanas – nepaauklēti, nesamīļoti… Saruna ar romāna autori
8 stundas
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
Pēteris Apinis: Augsto smago saslimstību un mirstību no Covid–19 un citām slimībām lielā mērā nosaka valdības sētās nāves bailes 57
6 stundas
AR
Anda Rožu
kalne
Ziņas
Viņi runā citā valodā? Viņi negrib runāt latviski! Viņi ēd kaut ko citu… Rožukalne vērtē raidījumu “Kāpēc viņi dara tā?” 14
18 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā gaidāms liels sals. Sinoptiķu prognoze nākamajai nedēļai 4
7 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Lai padarītu savu ražošanu videi draudzīgāku, “Putnu fabrika Ķekava” būvēs saules enerģijas parku un biogāzes ražotni
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Traģiska nelaime Rīgā: automašīnas un tās vilkta pūšļa avārijā gājusi bojā pusaudze 9
5 stundas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Latvijā gripa vēl nav konstatēta, toties plaukst un zeļ saslimšana ar citām akūtajām augšējo elpceļu infekcijām. Kā ārstēties?
6 stundas
AT
Andris Tiļļa
Kokteilis
“Jauniešu apģērbā ir iecienītas uniseksa kolekcijas.” Mārtiņš par modi sācis interesēties jau agrā jaunībā 3
3 stundas
Ieva Ēvalde
Ziņas
“Viss ir nācis ļoti lēni un ar smagu darbu.” Kārlis par mājaslapu un e-veikalu izveides platformu “Mozello”, ko “saprastu pat mamma” 2
10 stundas
DB
Dace Bumbiere
Stāsti
Lēmums, kas dāņos izraisīja niknumu: Hitlers atņem velosipēdus Dānijā 1
1 stunda
LA
LA.LV
Stāsti
Vai tiešām katoļu priesteriem ir aizliegts precēties? Atbild prāvests Ilmārs Tolstovs 84
1 diena
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Nomainīju vasaras riepas. Par 10 eiro dārgāk nekā pirms gada. Vai nav par skarbu? 62
1 diena
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Obligāts bērna kopšanas atvaļinājums tētiem? Vismaz divus mēnešus bērnu būs jāpieskata tēvam 101
1 diena
DJ
Diāna Jance
Ziņas
“Manuprāt, piedzīvojam ļoti izšķirīgu laiku, kaut kāda laikmeta beigas.” Intervija ar aktrisi Rēziju Kalniņu 38
1 diena
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Kovids jau nesākas ar iesnām, bet joka pēc uztaisīju testu – pozitīvs!” Ilze dalās pieredzē par iegūto “suvenīru” pēc “Prāta vētras” koncerta 132
2 dienas
DB
Dace Bumbiere
Stāsti
Dzimst aizvien vairāk dvīņu. Izskan versija, ar ko tas saistīts 13
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Atlūgumus iesniedz arī gados jauni un arī vakcinēti pedagogi!” LIZDA priekšsēdētāja Vanaga skaidro situāciju 152
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
No ārvalstīm saņemta “karsta informācija” par kādas Latvijas politiski nozīmīgas personas iespējamiem pārkāpumiem 84
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
FOTO. 5 praktiski padomi, kā mājās uzburt Ziemassvētku sajūtu 2
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Māmiņa iemūžinājusi savu divgadnieci guļam amizantās pozās 6
1 diena