Publicitātes foto

Dabas koncertzālē ielido viendienīte 0

5. jūlijā Skrīveru novada Satekās un 20. jūlijā Līgatnē, pie pārceltuves pār Gauju, jau 13. reizi notiks mūzikas, mākslas un video performance “Dabas koncertzāle”. Šā gada notikuma varone būs neparastais ūdens kukainis – viendienīte, skatītājiem un klausītājiem atgādinot par dzīves mirklīgumu un aicinot baudīt oriģinālmūzikas un zinātnes simbiozi.

Reklāma
Reklāma
7 produkti, kurus nedrīkst otrreiz sildīt: tie var nodarīt būtisku kaitējumu veselībai
TV24
Ar ko Lukašenko uzjautrinājis Slaidiņu: “Tur veči stūma ezi ārā ar visām adatām!” 12
Kokteilis
Gudri jau kopš dzimšanas: 5 zodiaka zīmju pārstāvji, kuri var lepoties ar attīstītu intelektu
Lasīt citas ziņas

“Viena cilvēka diena ir viss viendienītes mūžs, taču caur šo īso dzīves laiku, ko var pielīdzināt mirklim, vēlamies vērst apmeklētāju uzmanību īslaicīguma tālejošām sekām un atbildīgumam – mūžības atkarību no mirkļa. Šī gada varonis piedāvā mums cilvēkiem izdzīvot ar kādu, kuram tas ir viss mūžs,” šā gada tēmu un varoni piesaka Dabas koncertzāles radošā komanda.

Parastā viendienīte ir ūdens kukainis, un to kāpuri dzīvo tikai tīrā ūdenī, galvenokārt tekošā, tādēļ arī Dabas koncertzāles koncertu vietas izvēlētas upju tuvumos. “Viendienītes mūžs ir no dažām stundām līdz 10 dienām, tomēr parasti tās nedzīvo ilgāk par vienu dienu. Tās uzturas pie dažādiem ūdeņiem, galvenokārt tekošiem un tīriem. Ļoti labi viendienītes var atpazīt pēc to raksturīgajām kustībām – straujas pacelšanās gaisā un ātras planēšanas lejup. Viendienītes ir kā signāls tam, ka ūdenī ir dzīvība un tas ir tīrs. Tās ir arī svarīgas zivju barošanās elements. Latvijā mīt ap 50 viendienīšu sugu,” par mazo kukainīti stāsta Dabas koncertzāles galvenais zinātnieks Arkādijs Popels, Rīgas Zooloģiskā dārza ihtiologs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā allaž, Dabas koncertzālei top jauns muzikāls audums, ko šogad veido mūziķu pulks kopā ar režisoru Robertu Rubīnu: Ingus Ulmanis, Andris Sējāns, Aigars Voitišķis, Kaspars Tobis un Anrijs Grinbergs. “Pusotras stundas koncerta laikā mūzika seko viendienītes dzī­vības ciklam – ola, kāpurs, subi­mago, imago, ola. Muzikālā valodā tas ir Līdiskais aplis – tāds kā gaišs skanējums. Centrālā koncerta daļa “Imago” stadija ataino senās balles principus, kad katrai dejai bija sava īpašā nozīme,” skaidro I. Ulmanis.

Dabas koncertzāles mūziķi strādā kopā ar Latvijas zinātniekiem, lai katru gadu taptu 12 jaunas kompozīcijas, veltītas tā gada varonim. Dažus gadus varoņa vide un raksturs pieprasa mierīgu, meditatīvu mūziku, kura piemērota meditācijai dažādās formās – citus gadus, atspoguļojot varoni, top ritmiskas tēmas. Ar vairāk nekā 80 oriģināliem skaņdarbiem, vienalga kāds tavs garastāvoklis, – šī mūzika ļaus baudīt savas emocijas. Tomēr Dabas koncertzāle nav tikai koncerts un nav pat tikai notikums. Katru gadu, divās līdz tam neatklātās vai maz zināmās vietās skatītāji sanāk kopā, lai uzzinātu un izbaudītu; lai klausītos un izpētītu. Katru gadu cita tēma tiek izvēlēta, lai vietas, emocijas un zināšanas, ko gūt, katru gadu būtu dažādas.

Pasākuma apmeklētājus arī šoreiz gaidīs zinātniskās un radošās darbnīcas, kurās, praktiski darbojoties, klausoties, veidojot un spēlējot, būs iespēja izzināt viendienītes dzīves ciklu, tās nozīmi dabā un sasaisti ar citiem dabas procesiem. Savukārt multimediālā performance sāksies pēc saulrieta.

5. VII Skrīveru Satekās,

20. VII Līgatnē, pie pārceltuves pār Gauju

19.00 – izziņas darbnīcas

23.00 – koncerts

Ieeja – bez maksas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.