“Stratēģiskā autonomija ir būtiska mācība, ko guvām no Covid-19 krīzes un kas mums ir svarīga arī saistībā ar Krievijas iebrukumu Ukrainā,” norāda Eiropas Komisijas veselības un pārtikas drošuma komisāre Stella Kirjakidu.
“Stratēģiskā autonomija ir būtiska mācība, ko guvām no Covid-19 krīzes un kas mums ir svarīga arī saistībā ar Krievijas iebrukumu Ukrainā,” norāda Eiropas Komisijas veselības un pārtikas drošuma komisāre Stella Kirjakidu.
Publicitātes foto

EK komisāre: “Vakcināto bēgļu skaita palielināšana ļaus vairāk palīdzēt ievainotiem un hroniski slimiem bēgļiem” 0

Māra Libeka, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

“300 000 Latvijas iedzīvotāju prezidents ir Putins,” atklāj bijušais ministrs
FOTO. “Tērps pa tiešo no Maskavas pasūtīts?”: Jolantas Gulbes-Paškevicas apģērbs soctīklos izraisa “vētru”
“Izskatās tā, ka pirmā lielā kauja šajā karā laikam tiks izcīnīta tieši šeit,” par notikumiem nedēļas nogalē stāsta Rajevs
Lasīt citas ziņas

 

Eiropas Komisijas veselības un pārtikas drošuma komisāre Stella Kirjakidu ir medicīnas psiholoģe ar daudzu gadu pieredzi sociālajās lietās, veselības un vēža profilakses jautājumos. Izvaicāju komisāri par jaunajiem, negaidītajiem izaicinājumiem, ar kuriem viņai jātiek galā kopš Krievijas brutālā iebrukuma Ukrainā.

CITI ŠOBRĪD LASA

 

Dalībvalstis uzņem Ukrainas pacientus, ieskaitot cilvēkus ar hroniskām slimībām no slimnīcām. Kādas pašlaik ir Ukrainas vajadzības: vai pacientu plūsma uz dalībvalstīm arvien palielinās? Vai ir vajadzīga palīdzība pacientu pārvadāšanā?

S. Kirjakidu: Runājot par Ukrainas bēgļu veselības aprūpi, mūsu pašreizējā prioritāte ir nodrošināt, lai cilvēki, kuriem steidzami nepieciešama specializēta ārstēšana un aprūpe slimnīcā, to var saņemt. Lai pēc iespējas efektīvāk sniegtu atbalstu, mēs, izmantojot Eiropas solidaritātes mehānismu, atvieglojam pacientu pārvietošanu no slimnīcām, kuras ir ļoti noslogotas, uz citām ES slimnīcām. Mūsu dalībvalstis ir nekavējoties nodrošinājušas 10 000 slimnīcu gultu pacientiem, kas ierodas no Ukrainas pie mūsu robežām. Līdz šim esam nosūtījuši ārstēties gandrīz 250 pacientus visā Eiropas Savienībā.

Tiek vesti cilvēki, kas atrodas dzīvībai bīstamā situācijā un kam nepieciešama neatliekama medicīniskā aprūpe un hospitalizācija, kā arī cilvēki ar hroniskām slimībām, kuriem vajadzīga nepārtraukta ārstēšana, piemēram, onkoloģiskie pacienti. Tiek dotas iespējas ārstēties pediatrijas pacientiem, cilvēkiem ar apdegumiem, kā arī nodrošinātas gultas slimnīcās jaundzimušajiem un viņu mātēm.

 

Kā tiek piegādātas zāles un medicīniskais aprīkojums Ukrainas slimnīcām? Vai šajā procesā ir iesaistīta EK?

Papildus pacientu pārvešanai esam nosūtījuši tonnām medicīnisko preču uz Ukrainu un tai tuvajām valstīm, izmantojot ES civilās aizsardzības mehānismu. Šajā palīdzībā ietilpst arī dzīvības glābšanai vajadzīgās zāles, kā arī priekšmeti, kas ir būtiski sieviešu veselībai kara laikā. Lai to izdarītu, esam mobilizējuši “rescEU” medicīniskos krājumus, kas satur visdažādākās medicīnas preces un aprīkojumu. Turklāt, lai iespējami ātri sadalītu Ukrainai nepieciešamo palīdzību, izveidojām civilās aizsardzības loģistikas centrus Polijā, Rumānijā un Slovākijā.

 

Vai EK ir informācija par Covid-19 izplatību Ukrainā?

Mums tagad ir ļoti svarīgi koncentrēties uz to, ka šis ir briesmīgs karš un miljoniem cilvēku ir jāpamet savas mājas. Viņiem ir vajadzīga palīdzība, ieskaitot aprūpi un ārstēšanu. Es gribētu uzsvērt, ka lielākais izaicinājums veselības jomā nebūs Covid-19 gadījumu skaita pieaugums.

Covid-19 spiedienu uz mūsu veselības aprūpes sistēmām palīdzēs mazināt vakcinēto cilvēku skaita palielināšana, tajā skaitā arī Ukrainas bēgļu vidū. Tas savukārt ļaus vairāk palīdzēt ievainotiem, hroniski slimiem vai psiholoģiski traumētiem bēgļiem.

 

Karš daudziem ukraiņiem ir radījis garīgās veselības problēmas. Vai EK palīdz finansiāli vai kā citādi sniegt medicīnisko palīdzību šiem cilvēkiem?

Man šī ir prioritāra joma kopš brutālā kara pirmās dienas. Mēs regulāri runājām ar nevalstiskajām organizācijām, kas darbojas pašā Ukrainā un tās kaimiņvalstīs, un atbalstījām šīs organizācijas visos iespējamos veidos. To idejas un ieteikumi ir vairākkārt apspriesti ministru diskusijās ES līmenī.

Pagājušajā mēnesī mēs paziņojām par ukrainiski runājošu garīgās veselības speciālistu tīkla izveidi un pašlaik strādājam, lai palielinātu uz vietas nodrošināmus atbalsta pakalpojumus traumu gadījumos. No programmas “ES – veselībai” tagad ir pieejami deviņi miljoni eiro ES finansējuma, lai palīdzētu cilvēkiem, kuri bēg no Ukrainas un kuriem steidzami nepieciešami atbalsta pakalpojumi garīgās veselības problēmu un traumu gadījumos.

 

Kādus palīdzības pasākumus EK apsver īstenot pašā Ukrainā, īpaši teritorijās, kuras visvairāk skāris karš un kur simtiem tūkstošu cilvēku ir palikuši bez ūdens un pārtikas, ar novārtā atstātām slimībām, zāļu trūkumu un pilnīgi iznīcinātām medicīniskās aprūpes iestādēm?

Globālajā finanšu līdzekļu piesaistes pasākumā “Iestājamies par Ukrainu” (“Stand Up for Ukraine”), kas tika organizēts kopā ar Kanādu, ir saņemts 9,1 miljards eiro cilvēkiem, kuri no Krievijas brutālā kara bēg Ukrainas iekšienē un uz ārvalstīm; šajā summā ietilpst miljards eiro no Eiropas Komisijas.

Eiropas Komisija un 29 valstis, kuru vidū ir visas 27 ES dalībvalstis, kā arī Norvēģija un Turcija, kopš iebrukuma pirmās dienas ir sniegušas ārkārtas palīdzību, izmantojot ES civilās aizsardzības mehānismu. Palīdzības finansiālā vērtība pārsniedz 260 miljonus eiro. Tajā ietilpst gandrīz 21 000 tonnu dalībvalstu palīdzības natūrā un resursu, kas mobilizēti no “rescEU” stratēģiskās rezerves, transporta un noliktavu pakalpojumi, medicīniskās evakuācijas iespējas, kā arī ziedojumi no privātā sektora uzņēmumiem, kuri darbojas veselības jomā.

 

Ar kādiem izaicinājumiem saskaras ES farmācijas nozare Ukrainas kara un Covid-19 pandēmijas dēļ? Vai dalībval­stis nākamajos gados spēs nodrošināt nepieciešamo zāļu un medicīnisko ierīču daudzumu? Cik ļoti tuvākajā nākotnē varētu palielināties zāļu un medicīnas preču cenas?

Covid-19 krīze ir skaidri parādījusi, ka mums Eiropā ir vajadzīgas spēcīgākas kritiski svarīgu iekārtu un zāļu piegādes ķēdes, lai novērstu atkarību no trešajām valstīm izejvielu un zāļu ziņā.

Stratēģiskā autonomija ir būtiska mācība, ko guvām no Covid-19 krīzes un kas mums ir svarīga arī saistībā ar Krievijas iebrukumu Ukrainā.

Mana prioritāte ir panākt, lai nevienam Eiropas Savienībā netiktu liegta piekļuve dzīvību glābjošām zālēm un medicīnas ierīcēm.

Daļa no atbildes ir Eiropas Zāļu stratēģija. Šī stratēģija veidos mūsu zāļu politiku nākamajās desmitgadēs.

Tā ir būtiska daļa no mūsu kopīgajiem centieniem atgūties no pandēmijas spēcīgākiem un noturīgākiem nekā iepriekš.

Jaunās Veselības ārkārtas situāciju gatavības un rea­ģēšanas iestādes darbs uzlabos svarīgāko medicīnisko līdzekļu, ieskaitot zāļu, izstrādi, ražošanu, iepirkšanu un izplatīšanu Eiropas Savienībā.

SAISTĪTIE RAKSTI

Tagad mums ir arī spēcīgāka Eiropas Zāļu aģentūra, kas nākotnē veselības krīzes apstākļos spēs nodrošināt labāku uzraudzību un mazināt kritiski svarīgo zāļu un medicīnisko ierīču potenciālo un faktisko trūkumu.

Piekļuve veselības aprūpes pakalpojumiem, kā arī pieejamu cenu nodrošināšana nozīmē taisnīgumu veselības aprūpē. Tāpēc mūsu ES farmācijas nozares noteikumu reforma, kas tiks ierosināta šā gada beigās, ir svarīga prioritāte manu pilnvaru laikā.

“300 000 Latvijas iedzīvotāju prezidents ir Putins,” atklāj bijušais ministrs
FOTO. “Tērps pa tiešo no Maskavas pasūtīts?”: Jolantas Gulbes-Paškevicas apģērbs soctīklos izraisa “vētru”
“Izskatās tā, ka pirmā lielā kauja šajā karā laikam tiks izcīnīta tieši šeit,” par notikumiem nedēļas nogalē stāsta Rajevs
Gaidāms ļoti liels finansiālais šoks, miljoniem cilvēku kļūs nabadzīgāki – brīdina Anglijas Bankas vadītājs
“Pienāks brīdis, kad josta būs jāsavelk,” Ināra Pētersone vērtē, vai vajadzētu samazināt algas valsts pārvaldē
Lasīt citas ziņas
Ukrainas ministrs un “Azovstaļ” īpašnieki aicina Latvijas valdību atbalstīt DLRR
“300 000 Latvijas iedzīvotāju prezidents ir Putins,” atklāj bijušais ministrs
Trešdiena gaidāma saulaina
Nosauc ceļu posmus, pa kuriem no 20.maija varēs braukt ar 110 km/h ātrumu
Policija vairākās krimināllietās atsavinājusi prāvus narkotiku krājumus, tostarp 16 kilogramus marihuānas
16:28
Ko mēs zinām par miegaino narkolepsijas rēgu
16:18
Risinājumi īslaicīgu sāpju mazināšanai mājas apstākļos
16:04
“Tas nekas, ka Latvija NATO, te ir daudzi, kuri Putina tankus sagaidītu ar sajūsmu,” uzskata krievu miljonārs Čičvarkins
Aigars Rostovskis: Ja pretenziju pret Vitenbergu nav, tad lai viņš strādā
VIDEO. Vai vasara vispār būs? Bricis par laikapstākļiem maijā un jūnijā
Maiznieki paredz, ka rudenī maizes cenas var nākties mainīt gandrīz katru nedēļu. Cik maksās maize?
Rietumu avoti: Putins karā iesaistīts pulkveža vai brigādes ģenerāļa līmenī
FOTO. “Tērps pa tiešo no Maskavas pasūtīts?”: Jolantas Gulbes-Paškevicas apģērbs soctīklos izraisa “vētru”
Šlesers un Gobzems apgalvo, ka viņu partijas 14.Saeimas vēlēšanās startēs atsevišķi
Gaidāms ļoti liels finansiālais šoks, miljoniem cilvēku kļūs nabadzīgāki – brīdina Anglijas Bankas vadītājs
Kariņš jau pieņēmis Golubevas demisiju
Apinis: Kariņ, ļauj Pavļutam turpināt Golubevas darbu, paņems vēl Juhņēviču līdz, lai vada dzeloņdrāšu iepirkuma biroju
No Mariupoles rūpnīcas “Azovstaļ” evakuēti 264 Ukrainas karavīri
“Ruka kungs šobrīd ir vairāk nobažījies par savu vietu,” Kreituse komentē šī brīža “politisko vētru” pēc 9. maija
Kļuvis zināms, kāda slimība aprāva leģendāra latviešu aktiera Pētera Liepiņa dzīvi
VIDEO. “Viņiem jāsaprot, ka šausmīgā Krievija ir blakus!”: TV kanālā “Pervij kanal” izteikti draudi Latvijas politiķiem
Noziegums, ko palīdzēja atklāt bērni, noziedzniekam rezultējas 15 gadu cietumsodā
Iznākusi jauna “Kurbads. Latviju varoņstāsts” grāmata: ilustrācijas tapušas, iedvesmojoties no komiksiem un videospēlēm
Pēc rietumvalstu sankciju noteikšanas Krievija samazina automobiļu ražošanas drošības standartus
Sēj salātus, stāda zemenes un vasaras puķes. Kas darāms dārzā no 17. līdz 23.maijam?
Cepeškrāsnī ceptas sēnes ar sieru
Austrija neplāno pievienoties NATO
Herberts, Dailis, Umberts – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Nedēļas sākums var būt ļoti emocionāls un sāpīgs. Horoskopi no 16. līdz 22. maijam
Latvijas mednieki apvienojas, lai atbalstītu Latviju un Ukrainu
“Ieteiktu cilvēkiem sākt gatavoties enerģijas diētai, nodzīt liekos taukus!” Eksperti prognozē nākotni