Ekrānšāviņi no “X”

Eksperte par Sahāras tuksneša putekļiem: Draudi ir pagājuši garām, ārā var droši uzturēties 26

Lai noskaidrotu aktuālāko informāciju saistībā ar Sahāras tuksneša radīto piesārņojumu, LA.lv sazinājās ar Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra pārstāvi Ivetu Indriksoni. Eksperte atzina, ka šobrīd ārā uzturēties ir droši.

Reklāma
Reklāma
Kāpēc ar gadiem pieaug svars? Kaloriju skaitīšana nepalīdzēs, lūk, kas tev jādara 44
Kokteilis
15 saderīgākie zodiaka zīmju pāri: viņiem ir pa spēkam radīt ideālu ģimeni
VIEGLAIS TESTS. Ja nevari atbildēt 100% pareizi uz šiem jautājumiem, tad tu neesi pārāk gudrs
Lasīt citas ziņas

“Draudi ir pagājuši garām! Tagad ārā var droši uzturēties, jo līdz ar nokrišņiem viss putekļu piesārņojums, kas bijis gaisā, ar lietu ir nomazgāts pie zemes un gaiss ir attīrīts. Nopietni draudi vairs nav, putekļu koncentrācija ir stipri samazinājusies.

Sahāras tuksneša putekļi ik pa laikam nonāk augšējos atmosfēras slāņos un kaut kur tiek novirzīti atkarībā no vēja virziena. Pamatā cieš valstis, kas izvietotas apkārt Vidusjūrai. Bet ir gadījumi, kad šis mākonis tiek pacelts augstāk un aiznests tālāk, kā tas notika šajā reizē.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Iveta Indriksone stāsta, ka putekļu apjoms, kas izkrita uz zemes virsmas bija mērāms 30% no kopējā piesārņojuma fona.

“Sahāras putekļi sastādīja 30% no kopējās piesārņojuma ainas. Turklāt, sākot no 30.marta vakara, laikapstākļu dēļ veidojās komplicēta situācija Latvijā –

nelabvēlīga piesārņojuma izkliedei. Bija ļoti silts, bezvējšs, nebija nokrišņi un piezemes slānī bija sakrājies lokālais piesārņojums.”

Vai tuvā nākotnē mēs atkal varētu sastapties ar Sahāras putekļu piesārņojumu ir grūti prognozēt. Kā norāda ekperte: “Sahāras putekļi ik pa laikam nonāk atmosfērā. Sezonāli izteiktāki laiki ir no februāra līdz jūnijam vai rudens beigas,ziemas sākums. Grūti pateikt, vai tagad vēl kāda epizode atkārtosies. Tas ir atkarīgs no vēja virzieniem. Jāseko līdzi situācijai un, ja tāda epizode atkārtosies, sabiedrība tiks informēta.”

Iepriekšējā reize, kad Latvijā bija novērojami Sahāras putekļi bija 2021. gada februāris.

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra pārstāve aicina cilvēkus saprotoši attiekties pret dabu. “Tā ir daba un dabiskais pārrobežu piesārņojums, kuru mēs ietekmēt nevaram. Dabīga situācija, kura jāpieņem un jāiemācās ar to sadzīvot. Cilvēkiem, kas vairāk jūtīgāki pret putekļu piesārņojumu, ir jāpielāgojas un jādomā par savām aktivitātēm šādās reizēs. Labāk atturēties, neiet ārā un pagaidīt, kamēr izkliedējas piesārņojums, lai atkal varētu turpināt pilnvērtīgu dzīvi.”

Līst Sahāras putekļi! Bricis skaidro otrdienas dīvainos laikapstākļus

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.