Foto: Pexels

Emocionāli: Pirmoreiz dzīvē ieraudzīt vairāk krāsu. Kas ir brilles, kas palīdz redzēt krāsas 0

Iespējams, internetā būsiet pamanījuši emocionālus video, kad cilvēki, saņēmuši dāvanā vai paši iegādājušies, pirmo reizi uzvelk brilles, kas palīdz ieraudzīt pasauli pilnīgākās krāsās, ja ir kādi krāsu redzes traucējumi. Kādos gadījumos var palīdzēt šādas brilles un kur tādas nopirkt?

Ukraina esot sagādājusi pārsteigumu krieviem. Kas tas varētu būt?
“Es neticu tādiem negadījumiem…” Slaidiņš par to, vai ugunsgrēks bezpilotu lidaparātu ražotnē bija negadījums vai sabotāža 53
VIDEO. Sīriešu meitene, kas pašaizliedzīgi sargāja sava mazā brāļa galvu zem gruvešiem, tikusi izglābta 21
Lasīt citas ziņas

Dažāda veida krāsu redzes nepilnības pirms pāris gadiem vēl manāmi pasliktināja dzīves kvalitāti, cilvēki ar šādiem redzes traucējumiem nevarēja izvēlēties konkrētas profesijas, vadīt automašīnu un galu galā redzēt pasauli visā tās krāšņumā.

Šobrīd ir izgudrotas speciālas brilles, kas, pielāgojoties katra nēsātāja redzes traucējumiem (jo to paveidi var būt dažādi) ļauj pasauli beidzot redzēt izteiktākos tās toņos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā rodas krāsu traucējumi

Krāsu redzes traucējumi var būt gan iedzimti, gan kādu slimību vai traumu rezultātā iegūti. Biežāk gan traucējumi ir iedzimti, jo šis defekts ir pārnests x hromosomā. „Vīriešiem ir x un y hromosomas, sievietēm divas x hromosomas, tādēļ biežāk krāsu redzes defekts izpaužas vīriešiem. Populācijā aptuveni 8% vīriešu ir kaut kādas pakāpes krāsu redzes traucējumi, sievietēm krietni mazāk – tikai 0,5 %,” skaidro optometriste Aija Muceniece.

Krāsu redzes traucējumi visiem nav vienādi, tie atšķiras no tā, kuru fotoreceptoru šis defekts ir skāris un cik lielā apmērā. Krāsu redze veidojas acs tīklenē, kur mēs saņemam gaismu un kur tā tiek analizēta. Mums ir divu veidu fotoreceptori – nūjiņas, kas atbild vairāk par nakts redzi, un vālītes, kas atbild par dienas un krāsu redzi. Vālītes ir trīs tipu – zilās, zaļā un sarkanā. Krāsu uztvere veidojas no šīm trim tipu vālītēm.

„Pateicoties vālīšu mijiedarbībai, cilvēka acs spēj atšķirt aptuveni 10 miljonus krāsu toņu. Ja kādā no šīm vālītēm ir nepilnības, vai nu vienā pilnībā vai daļēji, vai divās vai pat visās trijās – veidojas kaut kādi krāsu redzes traucējumi,” skaidro Aija Muceniece, piebilstot, ka situācija, kad cilvēks vispār neredz krāsas ir ļoti reta.

Pārsvarā cilvēki ar krāsu traucējumiem krāsas redz, tikai mazliet citādāk nekā ļaudis ar veselu redzi. Atkarībā no tā, kurā vālītē tad ir traucējums, šie cilvēki redz krāsas ar dažādu spektru nobīdi.

Tagad arī Latvijā

Iedzimtus redzes traucējumus (vismaz pagaidām) nav iespējams labot, bet aptuveni pēdējos četrus gadus optikas nozarē pieejamas Enchroma brilles, kas iepriekšminētos redzes traucējumus var izlabot un, uzvelkot acenes, cilvēks pasauli var ieraudzīt jaunās krāsās.

„Cilvēkiem, kuriem ir redzes krāsu traucējumi, šīs brilles palīdzēs nevis ieraudzīt visas krāsas kā tās redz pārējie cilvēki, bet atšķirt krāsu nianses, ko iepriekš nespēja. Piemēram, ja vīrietim bija sarkanais-zaļais krāsu defekts, viņš, ieejot siltumnīcā, nevarēja novākt sarkanos tomātus, jo zaļie izskatījās tieši tāpat. Ar šīm brillēm viņš nespēs ieraudzīt spilgtas krāsas, bet abas, iepriekš vienādās krāsas, tagad atšķirsies dažādos toņos,” skaidro Latvijas Universitātes Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes Optometrijas bakalaura programmas vadītājaGunta Krūmiņa.

„Eiropas Savienībā šādas brilles nav apstiprinātas, zinu, ka Krievijā un ASV iespējams brilles iegādāties, bet tā kā Eiropai vēl nav savu ražotāju, tādas ne tirgojas, ne izplatām, ne padziļināti esam interesējušies,” skaidro optometriste Annija Gulbe.

Pretēji viedokli gan pauž kādas citas optikas salona speciāliste. „Kad brilles parādījās, par tām sākām pastiprināti interesēties, tādas gan šobrīd Latvijā vēl neražo, tomēr, sastrādājoties ar oficiālajiem ražotājiem no ASV, mums jau ir pirmie klienti, kuri brilles laimīgi nēsā,” ar prieku atzīst Aija Muceniece.

Viņas teikto apstiprina arī Gunta Krūmiņa un priecājas, ka arvien plašākam ļaužu pulkam izgudrojums kļūst pieejams.

„Apsveicami, ka ar šīm brillēm, mēģina palīdzēt cilvēkiem pamanīt nianses starp vienu un otru krāsu, tādējādi atvieglojot viņu ikdienas gaitas,” saka Gunta Krūmiņa.

Katram savas individuālas

Īpašās brilles var izlabot daļējus krāsu redzes traucējumus, ja bojājumi ir vienā vālītē. Vizuāli tās atgādina saulesbrilles ar tonētiem stikliem. „Briļļu stikliņā tiek iestrādāts īpašs filtrs, kas filtrē dažādus gaismas viļņu garumus, tādējādi cilvēkam var palīdzēt krāsas uztvert pareizāk. Brilles strādā dienas laikā, tā kā naktī vālītes nestrādā, strādā nūjiņas, līdz ar to tas nav aktuāli, bet dienas laikā ar šādām brillēm var iegūt manāmus uzlabojumus,” darbības principu atklāj Aija Muceniece.

Brilles iespējams pasūtīt arī ar optisku stiprumu, ja cilvēkam tāds nepieciešams.

Tā kā krāsu redzes traucējumi var būt dažādi, tad arī katram nēsātājam pielāgotas un speciāli izveidotas savas brilles.

Kā iespējams iegūt brilles?

Optometriste Aija Muceniece skaidro, ka šobrīd nozares speciālisti sadarbojas ar vienu ražotāju, kuru nosaukums gluži tāds pats kā pašu briļļu Enchroma. Jebkurš cilvēks pats brilles var pasūtīt pavisam vienkāršā veidā – ieejot mājaslapā, aizpildot redzes testu, saņemot rezultātus, kādas brilles nepieciešamas un vai tās konkrētajā gadījumā palīdzēs.

Lielākajai daļai jeb 65% gadījumu brilles palīdz.

Tās saņemt iespējams sešu līdz astoņu nedēļu laikā.

„Brilles patiešām katrs pats var droši pasūtīt, tomēr, ja ir jautājumi, droši jebkurā optikā klātesošie speciālisti var palīdzēt,” atzīst Aija Muceniece.

Šādas brilles daudziem, kuriem ir krāsu redzes problēmas, ir svarīgs un dzīvi mainošs brīdis, lai gan jau pāris gadus arī ar redzes traucējumiem iespējams vadīt automašīnu, pārējās ikdienas gaitās tas cilvēku vairs neizslēdz no sabiedrības un uzlabot dzīves kvalitāti.

SAISTĪTIE RAKSTI

Šie cilvēki ir iemācījušies krāsu nosaukumus, tomēr atkarībā no viņu redzes traucējumiem, daļu krāsu tie dzīvē nekad nav redzējuši.

Ieskatam piedāvājam pāris emocionālus video, kur redzams, kā cilvēki pirmo reizi redz pasauli krāsainu. Tik ikdienišķa priekšrocība, kas lielākajai daļai no mums ir dota, citam var nozīmēt jaunu dzīves sākumu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Pēteris Apinis: Paralimpieši dara neiespējamo un parāda, ka sports var mainīt dzīvi
“Tas ir tikai laika jautājums, kad visas slimnīcas nonāks pie tādu lēmumu robežas, kas iedzīvotājiem nāks tikai par sliktu,” brīdina mediķi
Psihiskā veselība – svarīga un saudzējama 5
Konstatēts jauns sieviešu aptaukošanās faktors – tas ir gaisā!
Ukraina esot sagādājusi pārsteigumu krieviem. Kas tas varētu būt?
“Es neticu tādiem negadījumiem…” Slaidiņš par to, vai ugunsgrēks bezpilotu lidaparātu ražotnē bija negadījums vai sabotāža 53
VIDEO. Sīriešu meitene, kas pašaizliedzīgi sargāja sava mazā brāļa galvu zem gruvešiem, tikusi izglābta 21
Vai Krievijas pensionāri sabiedriskajā transportā Rīgā joprojām tiek pārvadāti par velti? 22
Dzīvokļu īpašniekiem jāpasūta padziļinātā tehniskā apsekošana visām mājām, kas celtas pirms 50 un vairāk gadiem
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Bērnu un jauniešu treniņā piedalās Starptautiskās Paralimpiskās komitejas prezidents Endrjū Pārsons
Farmaceita padomi piemērotas zāļu formas izvēlei
Mēness aptieka: Kuri dabas līdzekļi izmantojami stresa ietekmes mazināšanai 2
Paplašinot pakalpojumu pieejamību pieaugušajiem un bērniem, VCA atver jaunu poliklīniku „Dole” 5
Daudz alkohola vai kofeīna, urīnceļu infekcijas, nierakmeņi un citi iespējamie iemesli fizioloģiskās funkcijas traucējumiem 1
Aktuāli padomi ādas aizsargfunkciju stiprināšanai ziemā
Ukraiņu farmaceits Latvijā 1
Ko ēst vai ko neēst, lai dzīvotu ilgāk 10
Mēness aptieka: Farmaceiti un farmaceitu asistenti no Ukrainas sniedz ieguldījumu Latvijas iedzīvotāju farmaceitiskajā aprūpē 9
Kā salviju izmanto veselībai 3
Dažādi augšējo elpceļu vīrusi – ko darīt veselības uzlabošanai 8
Ko svarīgi zināt par respiratori sincitiālo vīrusu 12
Astoņi ieteikumi pareizai zāļu lietošanai 6
Gudrās ēšanas ABC jeb pirmssvētku padomi vielmaiņas uzlabošanai 3
Kas ir svētku sirds sindroms, kā no tā izvairīties 5
TOP 5 notikumi veselības aprūpē 2022. gadā 3
„Mēness aptieka”: vīnu un dzirkstošo vīnu pirms Jaunā gada pērk par 50% vairāk nekā bezalkoholiskos dzērienus 3
„Mēness aptiekas” tikšanās reizē ar Latvijas Pensionāru federāciju valda siltas labestības gaisotne 5
„Mēness aptiekas” sveicieni Latvijas Paralimpiskās komitejas sportistus spēcinās sasniegumiem jaunajā gadā
Ziedot līdzekļus kādas personas ārstēšanai nākamgad paredz 10% iedzīvotāju 1
Lai elpotu – vajadzīga dzelzs 6
Kāpēc laba dāvana svētkos ir vitamīni un grāmata 9
Cukura diabēts – gluži kā vēl viens pamatdarbs. Kā ar visu tikt galā? 1
„Mēness aptieka”: sievietes sejas un ķermeņa kopšanas līdzekļus izvēlas aptiekās un specializētos veikalos, bet vīriešiem iecienītāki lielveikali 4
Ķengaragā notiks bezmaksas mērījumi sirds veselības profilaksei 5
“Veselības centru apvienība” izstādē “Medbaltica 2022” piedāvā inovatīvas diagnostikas un ārstēšanas iespējas 3
Elastīgas no silikona izgatavotas menstruālās piltuves. Kāpēc tās kļuvušas tik pieprasītas? 12
7 ieteikumi līdzsvara treniņam un kritienu profilaksei ziemā 2
Četras veselīgas apņemšanās adventes laikam 15
Slimnīcas satrauktas par finansējumu: ja netiks rasts risinājums, būs apdraudēta spēja nodrošināt pacientiem vajadzīgos pakalpojumus 27
Kozlovska: Mēs cīnāmies par saviem bērniem vai par nikotīna tirgotājiem un 10 miljoniem valsts budžetā?! “Tā ir asinsnauda!” 17
Skatītājs par ēdināšanu skolās: Ēdāju ir maz, ēdienu tikai sacūko 71
“Neesam gatavi masveidā ārstēt politraumas.” Saruna ar traumatologu Andri Vikmani 12
Jautā skatītājs: Ārsti dažreiz ir tik augstprātīgi un rupji! Vai viņu attieksme mainītos, ja paaugstinātu algas? 48
Plāno izmaksāt prāvas kompensācijas tiem, kuriem pēc Covid-19 vakcinācijas pasliktinājusies veselība 114
Uzbrukuma mēģinājums Vuhledarā beidzies ar smagu “pērienu” – likvidēts Krievijas komandieris ar visu štābu
VIDEO. Vairāk nekā 750 000 iedzīvotāju visā Francijā protestē pret pensiju reformu
No “Rail Baltica” īstenošanai piešķirtās naudas izlietoti jau 42%. Kas ir paveikts?
Izmeklētāji: Ir “stingras norādes”, ka Putins apstiprināja raķetes piegādi, ar kuru tika notriekta Malaizijas lidmašīna
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. Britu tanki Ukrainā tiks izvietoti jau nākammēnes, sola britu premjers
FOTO. Ar alpīnistu palīdzību Siguldā nojaukts 80 metrus augsts tornis – augstākais demontētais objekts beidzamajos gados Latvijā
VIDEO. Sīriešu meitene, kas pašaizliedzīgi sargāja sava mazā brāļa galvu zem gruvešiem, tikusi izglābta 21
“Es neticu tādiem negadījumiem…” Slaidiņš par to, vai ugunsgrēks bezpilotu lidaparātu ražotnē bija negadījums vai sabotāža 53
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Pārsona vizītes pievienotā vērtība. Latvijā vizītē ieradies Starptautiskās paralimpiskās komitejas prezidents
22:12
Uzbrukuma mēģinājums Vuhledarā beidzies ar smagu “pērienu” – likvidēts Krievijas komandieris ar visu štābu
21:32
VIDEO. Vairāk nekā 750 000 iedzīvotāju visā Francijā protestē pret pensiju reformu
21:25