Ērces bieži piesūcas vietās, kur tās ir grūti pamanāmas.
Ērces bieži piesūcas vietās, kur tās ir grūti pamanāmas.
Foto: Malikov Aleksandr/Shutterstock

Kāpēc tik liela uzmanība tiek pievērsta ērces izņemšanai? Svarīgs ir ātrums! 0

Regīna Olševska, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Ja informācija apstiprināsies, tas būs ievērojams ukraiņu spēku taktiskais panākums. Slaidiņš ieskicē situāciju Ukrainā 1
Neatstāj ieslēgtu mūzikas centru! Cik kWh mēnesī patērē kontaktā iespraustas ierīces? 4
FOTO. Šūmahera sieva deviņus gadus pēc traģēdijas: mums Mihaela ļoti pietrūkst, viņš vienmēr mūs sargāja 1
Lasīt citas ziņas

Šī gada četros mēnešos ērču encefalīts atklāts jau 18, bet Laimas slimība jeb laimborelioze – 30 Latvijas iedzīvotājiem. Pērn gada laikā ar to izslimoja attiecīgi 249 un 293 cilvēki. No saslimšanas ar encefalītu pasargā vakcīna, bet izvairīties no laimboreliozes ļauj tikai paša piesardzība un vērīgums.

Mīt aizaugušās vietās

CITI ŠOBRĪD LASA

Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta “BIOR” speciālisti no 2018. līdz 2020. gadam veica pētījumu par odu un ērču izplatību Latvijā un to lomu dažādu infekciju pārnesē. Kopumā tika ievāktas 1465 ērces no 116 vietām Latvijā. Augstākais ērču blīvums tika konstatēts aizaugušā zālājā Ventspils novadā – 152 īpatņi 200 metru platībā. Pētījuma laikā, tās izmeklējot, noskaidrojās, ka 2019. gadā ar ērču encefalīta vīrusu bija inficēts 1%, bet ar borēlijām – līdz pat 70% ērču.

Entomologs Voldemārs Spuņģis skaidro, ka ganīb­ērces – suņu un taigas, kā arī ornamentētās pļavērces pārnēsā deviņu slimību ierosinātājus, no kuriem divi – encefalīta vīrusi un borēlijas – visbiežāk apdraud cilvēku veselību. Viņš stāsta, ka visvairāk ganībērču mīt aizaugušos zālājos, lapkoku un jauktajos mežos, kur zemi sedz dažādi augi, piemēram, smilgas.

Pļavērces ir lielākas, tādēļ tās vieglāk pamanīt un nolasīt nost no apģērba, bet ganībērces – mazākas un grūtāk pamanāmas, turklāt cilvēkam var piesūkties arī ērču kāpuri, kuri ir pavisam sīciņi. Liels ērču blīvums mēdz būt ap aizaugušiem meža ceļiem, zālainu taku malām, izcirtumos, nekoptās pļavās. Ganībērces uzrāpjas vidēji līdz 30, bet pļavērces – līdz 50 cm augstumā, kur tās sēž un gaida, lai pieķertos garām ejošam cilvēkam vai dzīvniekam. Ērces var piesūkties jebkurā ķermeņa daļā, taču biežāk atrodamas slikti pārredzamās ķermeņa vietās, piemēram, cirkšņos, padusēs, galvas matainajā daļā.

“Kāpēc tik liela uzmanība tiek pievērsta ērces izņemšanai? Tāpēc, ka borēlijas neatrodas siekalās, bet gan zarnu traktā. Saspiežot ērci, smērējot tai virsū sviestu, dedzinot, zarnu saturs var iekļūt brūcē un borēlijas nonākt asinsritē,” stāsta entomologs, iesakot šim mērķim izmantot diegu vai pinceti, ērci pagriezt un tikai tad vilkt ārā.

Savukārt encefalīta vīrusa infekcijai pats svarīgākais ir laiks – jo ilgāk ērce piesūkusies, jo vairāk ievada brūcē siekalas, jo lielāka iespēja inficēties, tādēļ to vajag izvilkt pēc iespējas drīzāk.

Viltīgā laimborelioze

Tā ir infekcijas slimība, kura var noritēt asimptomātiski, bet dažreiz ar daudzu organisma sistēmu un orgānu – galvenokārt ādas, locītavu un nervu sistēmas – bojājumiem. Visbiežāk, vidēji vienu divas nedēļas pēc ērces piesūkšanās, koduma vietā parādās raksturīga slimības pazīme – sārts plankums jeb “migrējošā eritēma”, kura var palielināties diametrā līdz pat 30 cm. Dažreiz jūtami tādi nespecifiski simptomi kā drudzis, muskuļu sāpes, galvassāpes, nogurums. Laimas slimību parasti veiksmīgi izārstē ar antibakteriālo terapiju.

Nereti Laimas slimība bojā nervu sistēmu. Neiroloģiskie simptomi parasti parādās vidēji 4–6 nedēļas pēc ērces piesūkšanās. Bērniem visbiežāk tiek skarts sejas nervs, tādēļ var būt asimetrisks smaids, grūtības aizvērt acis, saraukt uzacis, parādīsies nepatika pret skaļiem trokšņiem. Ja skarti citi galvas smadzeņu nervi, var būt sūdzības par dubultošanos, reiboni, līdzsvara traucējumiem. Slimība var izpausties arī kā smadzeņu apvalka iekaisums jeb meningīts, kad jūtamas stipras galvassāpes, drudzis, sprandas stīvums.

Pieaugušajiem meningīta simptomiem var pievienoties arī sāpīgs muguras smadzeņu nervu saknīšu iekaisums. Dažiem pacientiem slimības izpausmes, neskatoties uz ārstēšanu, var turpināties ilgi un uz kādu laiku atstāt arī sekas, piemēram, darbaspēju samazināšanos, koncentrēšanās grūtības, atmiņas pasliktināšanos.

Slimība var likt manīt pat vairākus mēnešus pēc saskares ar inficētu ērci. Ja tā skar muskuloskeletālo sistēmu, apmēram pusgadu pēc inficēšanās brīža var parādīties sāpes locītavās, muskuļos un kaulos. Laima artrīts jeb locītavu iekaisums parasti attīstās vienā vai divās, visbiežāk ceļu locītavās. Problēma ir tā, ka reizēm pacients nezina vai ir aizmirsis par ērces piesūkšanos, bet ārsts neiedomājas asins analīzēs noteikt antivielas pret Borrelia burgdorferi. Bez pareizas diagnozes un atbilstošas ārstēšanas slimība var ilgt vairākus gadus, bet ap 10% pacientu tā var kļūt hroniska. Par laimi, atklājot slimības ierosinātāju, locītavu iekaisumu iespējams veiksmīgi izārstēt.

Gribi atpūsties dabā – vakcinējies!

“Ērču izplatību mēs nevaram ietekmēt, ar tām mēs katrs laiku pa laikam satiekamies kā mežā, tā pilsētas parkos un piemājas dārzos. Taču ērču encefalīts ir viena no saslimšanām, ko ar vakcināciju vismaz bērniem mēs varētu Latvijā kontrolēt. Tā kā šī slimība atstāj ilgstošas un nopietnas sekas uz bērnu nervu sistēmas attīstību un samazina kognitīvās spējas, valsts jau ilgstoši ir sniegusi būtisku finansējumu, taču ne visi to izmanto,” norāda Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Ģimenes vakcinācijas centra vadītāja Dace Zavadska, piebilstot, ka kopš 2000. gada ar ērču encefalītu Latvijā saslimuši 557 bērni.

Visbiežākais stacionēšanas iemesls inficētajiem bērniem ir akūti neiroloģiski simptomi (meningīts). Tā kā slimība skar centrālo nervu sistēmu, kas bērna vecumā ir tikai attīstības stadijā, pastāv risks iegūt paliekošus nervu sistēmas bojājumus un funkcionālus traucējumus, ar kuriem nāksies sadzīvot visu mūžu. Tādēļ pēc ērces piesūkšanās aptuveni mēnesi jānovēro bērna pašsajūta, vai neparādās kādi slimības simptomi, regulāri jāapskata āda, jo ērce var būt inficēta ar borēlijām.

Bērniem no 12 līdz 24 mēnešu vecumam vakcīnu pret ērču encefalītu valsts kompensē 50% apjomā, savukārt pilnībā to šogad apmaksā no viena līdz astoņpadsmit gadu vecumam, kas deklarējuši savu dzīvesvietu Kuldīgas, Ventspils, Talsu un Dienvidkurzemes novadā.

Infektoloģe norāda, ka primārai vakcinācijai nepieciešams saņemt trīs devas. Minimālais intervāls starp vakcīnas pirmo un otro devu ir viens mēnesis, bet starp otro un trešo devu 5–12 mēneši. Lai saglabātu imunitāti, ik pēc trim pieciem gadiem jāveic revakcinācija.

Vasarā to var veikt pēc paātrinātās shēmas, kad otro devu saņem pēc 14 dienām, bet trešo – 5–12 mēnešus pēc otrās devas.

 

Kā izsargāties no inficēšanās

* staigājot pa mežiem, pļavām, izcirtumiem, valkāt gaišas drēbes no slidena materiāla, uz kurām ērces labi saskatāmas un notraucamas,

* apģērbu pielāgot tā, lai ērce nevarētu zem tā pakļūt: bikšu gali jāiebāž zeķēs vai zābakos, krekls jāieliek biksēs, aprocēm un apkaklei jābūt piegulošai, galvā – cepurei,

* apģērbs īpaši potīšu rajonā jāapstrādā ar repelentu pret ērcēm,

* atpūšoties kopā ar bērniem, jāņem līdzi stingrs diegs vai speciālā pincete ērces pareizai noņemšanai,

* atgriežoties mājās, jāapskata ķermenis, bērniem īpaši rūpīgi jāpārbauda galvas matainā daļa un kakla rajons,

* ieraugot ērci, tā nekavējoties jānoņem, bet piesūkušos pareizi jāizvelk,

* ērci var izvilkt, apsienot ap ērces snuķīti diega mezgliņu un tad to aiz galiem griežot pa riņķi,

* izmantojot speciālo pinceti, ērci it kā izskrūvē no ādas pretēji pulksteņa rādītāja virzienam,

SAISTĪTIE RAKSTI

* pēc ērces noņemšanas piesūkšanās vietu vislabāk apstrādāt ar dezinfekcijas šķīdumu, kas nesatur spirtu,

* ja ir šaubas par prasmi izņemt ērci – jāvēršas pēc medicīniskās palīdzības tuvākajā medicīnas iestādē.

Ārste: “Epidurālā anestēzija nav nepieciešama visām sievietēm” 10
Lai infekcija neiekļūst nierēs. Ārste skaidro, kādas pazīmes liecina par urīnceļu infekciju
Bolevics: aptuveni 30 miljoni par neizlietotām C-19 vakcīnām “guļ noliktavā”, kamēr vēža pacientu liktenis – neskaidrs 23
Aizvadītajā diennaktī reģistrēti 1466 jauni Covid-19 gadījumi, septiņās dienās inficējies 9031 cilvēks
Ja informācija apstiprināsies, tas būs ievērojams ukraiņu spēku taktiskais panākums. Slaidiņš ieskicē situāciju Ukrainā 1
Neatstāj ieslēgtu mūzikas centru! Cik kWh mēnesī patērē kontaktā iespraustas ierīces? 4
FOTO. Šūmahera sieva deviņus gadus pēc traģēdijas: mums Mihaela ļoti pietrūkst, viņš vienmēr mūs sargāja 1
Karstuma vilni jaunnedēļ nomainīs stipras lietavas, bet atklāj, kad tas atkal atgriezīsies
FOTO. Kāda sena tradīcija pat vēl mūsdienās britu karaliskajai ģimenei pusdienās liedz izmantot vienu galda piederumu
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
„Mēness aptieka”: No veselības viedokļa pārāk maz – tikai 18% vasarā pilnībā izmantojuši ikgadējo atvaļinājumu
No 20 001 “Centrālās laboratorijas” augustā testēta PĶR Covid-19 analīžu parauga 5628 bijuši pozitīvi
“Mēness aptieka”: Pēc darba vasarā kāds jaunietis noteikti izvēlēsies kļūt par farmaceitu! 2
Ar sirsnīgu smaidu mūsdienīgā aptiekā 1
Orientieri veselībai ar atgādinājumu – nekad neaizmirsti padzerties!
„Mēness aptiekās” pēc studijām šogad darbu sākuši gandrīz 40 jaunie farmaceiti un farmaceita asistenti
„Centrālā laboratorija”: Laboratoriski pozitīvi vīrushepatīta C antivielu rezultāti ir konstatēti salīdzinoši bieži
Ne kājas, bet bluķi – ko darīt? 3
„Mēness aptieka”: Gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju gatavo veselīgu pārtikas produktu krājumus ziemai
„Veselības centru apvienība” atver magnētiskās rezonanses kabinetu tirdzniecības centrā „Sāga” 3
Ar doktorātu – tuvāk iedzīvotājiem ārpus Rīgas
Vai zemenes tiešām var saēsties visam gadam?
Trīs īpašie acu veselības riski vasarā
“Mēness aptieka” – labākā darbavieta Latvijā. Ko nozīmē šāda apbalvojuma iegūšana?
Mēness aptieka: 14% Latvijas iedzīvotāju šogad nesvinēs Jāņus
Mēness aptieka: Gandrīz pusei aptaujāto Latvijas iedzīvotāju dzēriens Nr.1 Jāņos būs alus
21% “Centrālajā laboratorijā” testēto ērču šogad konstatēta Laimas slimība
„Mēness aptieka”: uz mājām vai biroju aptiekas produktus tagad var piegādāt „Wolt”
Ar Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas attīstības biedrības atbalstu Ukrainas iedzīvotāji Mēness aptiekās varēs iegādāties recepšu medikamentus 10 000 eiro apmērā
Lielākajai aptaujāto daļai nav pietiekamas informācijas par savu vecāku sirds veselību
Bērniem jāzina rīcība gadījumos, ja sagriezts pirksts vai jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība
Piecas lietas, ko, iespējams, nezināji par farmaceita profesiju
„Mēness aptiekas” farmaceitu un ratiņkērlinga komandas spēlē uzvar draudzība
„Mēness aptieka” saņem starptautisko Best Places To Work sertifikātu
Darbu sākusi „Centrālās laboratorijas” filiāle Olainē
Vingrošana un speciāli pielāgoti vingrojumi pretsāpju terapijai
Par katru labdarības akcijā „Pērkot tu ziedo!” iegādāto RFF produktu divdesmit centus ziedo bēgļiem
Labestības tablete ikvienam
Medus sastāvs un īpašības mūsdienīgā skatījumā
Kolagēns – veselām locītavām un ādai
Par fiktīvu vakcinēšanu medicīnas darbiniecei Larisai piespriež divu gadu nosacītu brīvības atņemšanu un mantas konfiskāciju 90
APTAUJA. Vai tev satrauc pērtiķu baku izplatība? 24
Kondicioniera radīta organisma temperatūras maiņa var provocēt saaukstēšanos
Vakar ārstniecības iestādēs nogādāti deviņi cilvēki, kuri “pārcepušies” saulē
“Ar nosūtījumu pie ārsta pēc diviem mēnešiem, par naudu – šonedēļ!” Advokāts Cers norāda uz haosu medicīnas sistēmā 24
Kādus līdzekļus drīkst izmantot odu, ērču un citu kukaiņu atbaidīšanai, atpūšoties laukos kopā ar bērniem? Atbild farmaceite 5
Ogrēnieši netiek uz darbu, pie ārsta un uz bērnudārzu, bet ATD līgumu ar “Liepājas Autobusu parks” lauzt negrasās
Neatstāj ieslēgtu mūzikas centru! Cik kWh mēnesī patērē kontaktā iespraustas ierīces? 4
VIDEO. Lasītājs neizpratnē: “Latvijas gāzes” klientu centrs slēgts, sazvanīt nav iespējams. Kā lai sazinās?
Mums ir “pasaulē labākais” bruņojums! Kremlis pulcina draugus no Baltkrievijas un Ķīnas uz militārām mācībām 1
FOTO. Šūmahera sieva deviņus gadus pēc traģēdijas: mums Mihaela ļoti pietrūkst, viņš vienmēr mūs sargāja 1
VIDEO. “Čuk čuk čuk!” Ministrs Linkaits dzimšanas dienā soctīklotājus pārsteidz ar amizantu dziesmu
Vāc parakstus par enerģētikas ministra amata izveidi 20
Karstuma vilni jaunnedēļ nomainīs stipras lietavas, bet atklāj, kad tas atkal atgriezīsies
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
VIDEO. Lasītājs neizpratnē: “Latvijas gāzes” klientu centrs slēgts, sazvanīt nav iespējams. Kā lai sazinās?
13:28
Siguldas novadā samazinās nekustamā īpašuma nodokli senioriem
13:04
Pašvaldības prasa nodrošināt elastību energoresursu sadārdzinājuma kompensāciju izmaksāšanai iedzīvotājiem
13:01