Foto: AP/SCANPIX/LETA

Sandra Vensko: Kā tādā mikslī atšķirt, kurš būs gatavs aizstāvēt Tēvzemi ar ieroci? 0

Sandra Vensko, “Kultūrzīmes”, AS “Latvijas Mediji” 

“Daudzi to uztver ļoti nopietni.” NBS kapteinis komentē izplatīto versiju par Krievijas iebrukumu Latvijā
Darba devēji izķer pat pirmo kursu studentus. Kura profesija šobrīd ir viena no pieprasītākajām darba tirgū?
Lika izģērbties līdz apakšbiksēm, mani filmēja un visiem veica daktiloskopiju! Jaroslavs atklāti par bēgšanu no Ukrainas
Lasīt citas ziņas

 

Kopš vardarbīgās cilvēku iznīcināšanas Ukrainas teritorijā pagājuši mēneši. Kara sākumā šķita, viss apstāsies, notikusi kļūda, tad radās ilūzija, ka sagrautās pilsētas kā uz burvju mājienu pacelsies no drupām, kultūras pieminekļi atjaunosies paši no sevis.

CITI ŠOBRĪD LASA

 

Ļaunums cilvēku veidolos pilsētās, laukos dzīvo nomaitātā naida sērga, valodošana un līdzcietība atgriežas sarunu formātā.

Iepretī šim neaptveramajam egoismam un sāpju radītājam – cilvēka gara vājumam, iedomībai un egoismam – likumi un kārtība, bailes un izpatikšana.

Varas elites un vienkāršo iedzīvotāju pretnostatīšana, statistika, analītiska rakstura runas un diskusijas, pašvērtējumi, vēlēšanu gaidas. Šajā laikā, kad nakts īsākā, diena ceļ debesīs sauli, nez kāpēc par svarīgāko nekļūst tieši informēšana, ko darīt, ja naids pārkāptu robežas?

Vēl jo vairāk, Līgo vakara priekšvakarā vērts atcerēties, ka Latvijas teritorijā jūnija naktīs slepus un nelietīgi reiz izvesti cilvēki, nomocīti un pazemoti, pazuduši bez vēsts. 1941. gada 22. jūnijā bombardēta Liepāja. Kara tēma varētu šķist apnikusi un Dievs piesmiets.

Visaugstākā ranga politiķi melo, neatkarīgi, kurā valstī un kurā pasaules nostūrī norit karš, melo un nerimstas. Meli par vardarbības iemesliem ir acīmredzami un dzirdami – katrs nonāvēts civiliedzīvotājs ir zīmogs kara tehnikas izgatavotāju rokās, pastarpināti, ar pavēlēm un ieročiem rokās, pastrādāti noziegumi pret cilvēci. Tehnoloģijas, gleznās iesprostotos atbrīvo, monstri brien skatītāju zālēs, ielaužas cilvēka apziņā, paralizē prātu, māksla noņirdz par lētticīgajiem. Šī dubultā sapņu un realitātes cena pārtop par rīcību, drīz nojauks monstru, kas akumulē visu, ko pastrādā kara apstākļos.

Svētki nodzēš smagās domas un pārklāj ar līksmām, skaļām un sirsnīgām sarunām par politiku, par labumiem, ko katrs iegūs, kad nāks vietā citi, kad nogāzīsies monstrs ar iepriekšējo uzvarētāju galvām, kad pieteiksies jauni pieminekļu izgatavotāji, kādu drupu kaudzi cituviet būs paspējuši radīt neģēļi ar asinīs nopūderētiem vaigiem.

Kad jāņugunis izdzisīs, sekos Pēterdiena, vasara izgaismosies neskaitāmos kultūras notikumos, kur aktivitāšu līnijā iezīmēsies arī kara līnija.

Par mežonīgo laiku atgriešanos domājot, prātā uznirst to cilvēku sejas, kuri savulaik izcietuši izsūtījuma gadus, klusi un rimti pie ugunskura, klusi un pacietīgi, vainagiem rotājušies, aizliegumus pārdzīvojuši, nepiemin ļauno, sargā tuvos un mīļos.

Šie cilvēki pamazām aizgājuši mūža ceļos un palikuši zvaigznēs, ugunskura sprikstīs iezīmēti. Daudz gaismas atstājuši un par savu zemi runājuši labākos vārdus. Tāpēc ugunis uz katra kalna ir vienīgais ierocis, kam nav līdzīga ieroča visā pasaulē. Svētuguns un gaismas modināšana zāļu un vainagu skāvienos.

Īsa nakts, gara diena un nāve. Tālu? Nesniedzas tik tuvu, ka ar roku aizskart, nesataustīt nogalināto sejas, neaizspiest acu vākus. Debesīs uzsprakšķ dzirkstis, un kara rēgi dodas prom. Viss bagātīgi samīcīts, rūgst un krāsnī šaujams. Tie, kuriem saskarsme ar kara bēgļiem, reālāki, cilvēktiesību aizstāvji košāki. Ir dīvainas sajūtas, jautājumi, ko uzdot katram pašam sev – kā tādā mikslī atšķirt, kurš būs gatavs aizstāvēt Tēv­zemi ar ieroci, kurš pabēgs malā, kurš izvēlēsies nodot, ja pienāks šāds izvēles laiks?

1941. gada 22. jūnijā bombardēja Liepāju. Karš pieteica sevi ar nāvi un baisu nojautu, ka viss ir mainījies. Vēl nebija pieklusušas runas par nelaimīgajiem ļaudīm, kurus sadzina lopu vagonos, lai sūtītu uz Sibīriju, nebija nopīti Jāņu vainagi.

Tik biedējoša vasara ar tai sekojošiem notikumiem, kas pasaulei atņēma miljoniem iedzīvotāju, naids, ar kādu tika izpostītas pilsētas, izvarotas sievietes un bērni padarīti bāreņi.
SAISTĪTIE RAKSTI

Kad kultūras karuselis uzmet augstu jo augstu svētkus un starptautiskās atzinības silda sirdis, ir svarīgi nepiemirst, cik briesmīgā nāvē mirst netālajā kaimiņzemē cilvēki. Jāņugunis aizdegsies, un augstu jo augstu skries ugunis, maza meitenīte ukraiņu tautas tērpā klusi dziedās māmiņas piemiņai, vecs vīrs noslaucīs lūpas pēc alū veldzētām bēdām.

Tāds Līgo vakars rīt pārstaigās zemi kā dieviņš sudraba mētelī, un labībā dies laumiņas, atgādinot par garīgo un maizē liekamo grauda vērtību – brīvības cenu.

“Daudzi to uztver ļoti nopietni.” NBS kapteinis komentē izplatīto versiju par Krievijas iebrukumu Latvijā
Darba devēji izķer pat pirmo kursu studentus. Kura profesija šobrīd ir viena no pieprasītākajām darba tirgū?
Lika izģērbties līdz apakšbiksēm, mani filmēja un visiem veica daktiloskopiju! Jaroslavs atklāti par bēgšanu no Ukrainas
“Vislielākā nelaime ir ar uztura bagātinātājiem.” Ārste par to, kādu postu var nodarīt “brīnumlīdzekļi”
Krievijas miljardieris: “Vai Krievijas interesēs ir iznīcināt Ukrainu? Protams, nē, tā būtu milzīga kļūda”
Lasīt citas ziņas
Darba devēji izķer pat pirmo kursu studentus. Kura profesija šobrīd ir viena no pieprasītākajām darba tirgū?
Olafs Zvejnieks: Krievijai – defolts. Kādas būs sekas?
Valstī spēkā brīdinājums par negaisa risku. Laika prognoze trešdienai
Turcija atbalsta Zviedrijas un Somijas pievienošanos NATO. Turcija “dabūjusi visu, ko tā vēlējās”
Kāpēc Ukraina nedod prettriecienu Krievijas cūcībai?
10:27
VIDEO. “Kaut kas tāds, ko nevar vārdos izstāstīt”: latviešu aktrise Lelde Vikmane atklāj, kā iemīlējusies un pārcēlusies uz dzīvi Parīzē
10:21
FOTO. Latvijas talantīgā tenisiste Ostapenko izvēlētā apģērba dēļ Vimbldonas čempionātā iekūlusies nepatikšanās
10:09
“Dziedāt man nozīmē dzīvot.” Saruna ar Kijivas Nacionālās operas solisti Olhu Matušenko
Kolorado vaboles dodas uzbrukumā: audzētāji šogad ziņo par sevišķi plašu kartupeļu lapgraužu izplatību
Krievijas okupētajā Severodoneckā beidzas pārtika. Pilsētā joprojām atrodas vairāki tūkstoši civiliedzīvotāju
Lēdurgā sadursmē ar kravas auto gājis bojā vieglās automašīnas vadītājs
“Vislielākā nelaime ir ar uztura bagātinātājiem.” Ārste par to, kādu postu var nodarīt “brīnumlīdzekļi”
Krievija vēl arvien nav saukta pie atbildības. Zelenskis rosina apturēt tās dalību ANO Ģenerālajā asamblejā
Daudziņš: “Ukrainā līst asinis un mirst cilvēki, bet mēs te gaidām, kad atnesīs pusdienas”
Romas pāvesta izteikumi par Ukrainu rada neizpratni: “Iespējams, karš kaut kādā veidā tika izprovocēts…”
FOTO: Rīgā, Miera ielā, izcēlies paaugstinātas bīstamības ugunsgrēks, liesmas apdraud blakus ēku
Krievijas miljardieris: “Vai Krievijas interesēs ir iznīcināt Ukrainu? Protams, nē, tā būtu milzīga kļūda”
Par spīti Krievijas uzsāktajam karam Ukrainā Tambijevs nākamsezon turpinās darbu KHL
VIDEO. Pasaules kauss 3×3 basketbolā noslēdzas ar lietuviešu sportistu saderināšanos
ANO: Ukrainā kara dēļ pārvietoties bijuši spiesti 6,2 miljoni cilvēku
FOTO. Kad Lielbritānijas tronī kāps princis Viljams, viņa meita princese Šarlote iegūs grandiozu titulu. Kā viņu būs jāgodā?
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs