
Izsludina sarkano brīdinājumu par pērkona negaisu Latvijas ziemeļaustrumos 51
Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests šovakar ir izsludinājuši visaugstāko – sarkano – brīdinājumu par Latvijas ziemeļaustrumos gaidāmu pērkona negaisu.
Tuvāko stundu laikā Latvijas ziemeļaustrumu rajonos gaidāms pērkona negaiss, kuru pavadīs krasas vēja brāzmas, kuru ātrums pārsniegs ātrumu 25 metri sekundē, ekstremāli stipras lietusgāzes un lokāli arī lielgraudu krusa, teikts dienestu izplatītajā brīdinājumā.
Iedzīvotāji ziņojumi sociālajos tīklos liecina, ka minētajos rajonos lielgraudu krusa tiešām ir bijusi novērojama, piemēram, Smiltenes pusē vietām krusas graudi bijuši pat vairāku centimetru diametrā.
Brīdinājums ir spēkā no plkst.16 līdz 21, bet pērkona negaiss turpināsies līdz nakts vidum.
“Ja esi ārā, nekavējoties meklē patvērumu slēgtās telpās un seko norādījumiem, ko sniedz atbildīgās institūcijas. Gaidāmi ļoti nozīmīgi ikdienas gaitu traucējumi, izvairies doties ārā, ja vien tas nav kritiski nepieciešams,” brīdina dienesti.
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests aģentūru LETA informēja, ka, ņemot vērā sarkanā līmeņa brīdinājumu, apdraudētajās teritorijās piektdienas vakarā izsūtīts šūnu apraides paziņojums. To mobilajos telefonos saņems tikai meteorologu noteiktajā apdraudētajā teritorijā esošie iedzīvotāji. Šī būs otrā reize, kad Latvijā tiek izsūtīts šāds brīdinājums – ceturtdienas vakarā līdzīgu brīdinājumu kā pirmie saņēma Latvijas dienvidu reģionu iedzīvotāji un daļa rīdzinieku.
Jau iepriekš par iespējamu postošu negaisu visai Latvijai tika izplatīts oranžais (otrs augstākais) brīdinājums, bet Rīgai – dzeltenais brīdinājums.
Elektroenerģijas sadales operatora AS “Sadales tīkls” pārstāvji uzsver, ka negaisa laikā jāievēro drošības pasākumi ārā un mājoklī.
Negaisa laikā jāievēro vairāki drošības pasākumi, kas attiecas uz personīgo elektroierīču lietošanu. Ja ēka nav aprīkota ar zibens un pārsprieguma aizsardzības sistēmām, negaisa laikā elektroierīces darbināt ir bīstami – tās ir jāatvieno no elektrotīkla. Tas ir būtiski, jo nav prognozējama zibensizlādes vieta – tā var skart arī dzīvojamās vai biroju ēkas, radot krasu sprieguma paaugstināšanos nama elektrotīklos, un šis pārspriegums var būt pat 20 reizes augstāks par īpašumā esošo iekārtu darba spriegumu. No zibens radīta pārsprieguma nereti tiek bojāti televizori, televīzijas dekoderi, datori, apsardzes un ugunsdrošības signalizācijas iekārtas, veļas un trauku mazgājamās mašīnas, kopētāji un cita sadzīves tehnika.
Negaisa laikā nebūs pietiekami vien ar ierīces izslēgšanu – no strāvas avota jāatvieno arī tās vads. Ja īpašumā nav ierīkotas specializētās zibens un pārsprieguma aizsardzības sistēmas, šādi jārīkojas ar visām sadzīves elektroiekārtām, lai izvairītos no to bojājumiem un elektrotraumu riska.
“Sadales tīkls” arī brīdina, ka negaisa laikā nav droši atrasties ārā, jo īpaši ir jāuzmanās gaisvadu elektrolīniju un citu elektroietaišu tuvumā. Nekādā gadījumā nedrīkst tuvoties elektrolīnijām, ja tajās iekārušies koki, to zari, vai zemē ir redzams pārrauts elektrolīnijas vads. Par šādām bīstamām situācijām jāziņo “Sadales tīklam”, zvanot uz diennakts bezmaksas bojājumu pieteikšanas tālruni 8404, vai Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam, zvanot 112.
Rūpējoties par infrastruktūru un drošu elektroapgādi, “Sadales tīkla” valdījumā esošajās elektrolīnijās un transformatoru apakšstacijās ir uzstādīti šīm iekārtām atbilstoši pārsprieguma novadītāji. Tomēr tas no zibensizlādes bojājumiem nepasargās klientu īpašumus, tāpēc arī klientiem tiek rekomendēts savos īpašumos ierīkot specializētās aizsardzības sistēmas.
Kļūstot par liecinieku bojājumam, kas var apdraudēt dzīvību, piemēram, ja ir pārrauts, dzirksteļojošs vads, nedrīkst tuvoties notikuma vietai, bet nekavējoties jāzvana uz numuru 112 vai “Sadales tīkla” bezmaksas diennakts bojājumu pieteikšanas tālruni 8404. Ja bojājums ir vidējā sprieguma elektrotīklā un klienti ir norādījuši savu mobilo tālruni vai e-pastu operatīvās informācijas saņemšanai, par reģistrēto elektrotīkla bojājumu klienti tiks informēti īsziņā vai e-pastā aptuveni 20 minūšu laikā.