Produktu iepakojums.
Produktu iepakojums.
Ilustratīvs foto.

Jelgavā diskutēs par ilgtspējīga iepakojuma dizainu un pārstrādi 1

Mūsdienās sabiedrībā novērojams, ka pieaugušas patērētāju vajadzības pēc atbilstošāka un videi draudzīgāka iepakojuma, turklāt tam jābūt arī ērti izmantojamam un pievilcīgam. Lai pulcētu iepakojuma eko dizaina izstrādes un apsaimniekošanas ekspertus, Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte (LBTU, iepriekš – LLU), Latvijas Zaļais punkts un Latvijas Iepakojuma asociācija 13. aprīlī LBTU organizē semināru “Ilgtspējīgs iepakojums: no dizaina līdz pārstrādei”.

Reklāma
Reklāma
Vai kārtējā krāpnieku shēma? “Telefonā uzrādās neatbildēti zvani. Atzvanot uz numuru, adresāts apgalvo, ka nav zvanījis”
Veselam
Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā 8
Vai esi pārliecināts, ka tavā noīrētajā miteklītī nav slēptās kameras? Lūk, kā pārbaudīt!
Lasīt citas ziņas

LBTU profesore, Dr.sc.ing. Sandra Muižniece-Brasava stāsta, ka ražošanā aizvien aktuālāki kļūst cirkulārās ekonomikas un ilgtspējas jautājumi. “Pārtikas atkritumu un pārtikas iepakojuma apjoma samazināšana ir būtiska ekosistēmas daļa, kas ir ciešā mijiedarbībā. Pārtikas iepakojuma samazināšana ir komplekss risinājums, kas sevī ietver būtiskas pārmaiņas gan iepakojuma ražotāju, gan produktu ražotāju ikdienā, kā arī patērētāju paradumu maiņā.

Iepakojuma maiņa ietver sevī ne vien daudzslāņu materiālu nomaiņu uz mono materiāliem to burtiskā izpratnē, bet aptver izmaksas, iepakojuma izejmateriālu resursu ieguves/izmantošanas iespējas, tehnoloģiju izmaiņas, iepakojuma iekārtu izmatošanas iespējas, kā arī pārtikas produktu derīguma termiņu un nodokļu potenciālās izmaiņas,” norāda S. Muižniece Brasava.

CITI ŠOBRĪD LASA

Latvijas Zaļā punkta direktors Kaspars Zakulis uzsver: “Mūsu veiktās iedzīvotāju aptaujas rāda, ka cilvēki ir gatavi un vēlas, lai veikalu plauktos nonāktu un viņi varētu iegādāties produktus videi draudzīgākā iepakojumā. 2022. gada nogalē jau 42 % iedzīvotāju teica, ka viņi pievērš uzmanību iepakojuma apjomam, un trešdaļa jeb 32 % seko līdzi, vai iepakojums ir pārstrādājams. Taču ļoti liela loma un atbildība ir tieši uzņēmumiem, īpaši ražotājiem, kuri pieņem lēmumus, kādā iepakojumā savas preces iesaiņos. Tāpēc svarīgi, lai jau iepakojuma dizaina izstrādē tiktu ņemtu vērā nianses, kas samazina resursu patēriņu un vēlāk palīdz šo iepakojumu arī pārstrādāt.”

Profesore stāsta, ka, virzoties ilgtspējas virzienā, ir būtiski analizēt tirgu gan Latvijā, gan pārejās Eiropas Savienības (ES) valstīs, lai pieņemtu labākos iepakojuma optimizācijas risinājumus, ņemot vērā globālās iepakojuma izmaiņas ES. Tas nākotnē ļaus Latvijas ražotājiem būt konkurētspējīgiem.

Savukārt K. Zakulis informē, ka uzņēmumiem sagatavots informatīvs buklets jeb rokasgrāmata latviešu valodā, kas dod konkrētus ieteikumus ilgtspējīgāka, bet patērētājiem joprojām pievilcīga iepakojuma izvēlei Buklets Latvijas uzņēmumiem palīdzēs veikt izsvērtas un atbildīgas izvēles.

Semināru, kas veltīts iepakojuma ilgtspējas jautājumiem, 13. aprīlī atklās K. Zakulis un LBTU rektore Irina Pilvere. Semināra laikā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija vēstīs par izmaiņām ES un Latvijas normatīvajā regulējumā ilgtspējīgākam iepakojumam, Latvijas Iepakojuma asociācija iepazīstinās ar globālajām rekomendācijām aprites iepakojumam, Pasaules Iepakojuma organizācijas pārstāvji iepazīstinās ar atziņām, kā iepakojums var veicināt ilgtspējīgu sabiedrību un ieskatīties nākotnes iepakojuma tendencēs, savukārt Latvijas Zaļais punkts sniegs vērtējumu, vai iespējama sabiedrība bez plastmasas un kā no vēlmēm virzīties uz rīcību.

Semināra otrajā daļā dalībnieki tiks iepazīstināti ar Latvijas tirgū esošo plastmasas iepakojumu izpēti un vērtēti zaļmaldināšanas aspekti un ar tiem saistītā problemātika. Noslēgumā plānots iepazīties ar pieredzes stāstu, par uzņēmuma ceļu uz ilgtspējīgu iepakojumu. Semināra programma pieejama un lasāma ŠEIT.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.