Foto: Imfoto/SHUTTERSTOCK

Nepacietīgiem zaļajiem pirkstiņiem: Risinājumi siltumnīcas apkurināšanai 0

Ir vairāki veidi, kā nodrošināt apkuri siltumnīcā. Taču, pirms ķeras pie aprēķiniem, jāsaprot, ko un kādā apjomā audzēsiet siltumnīcā, vai apkure nepieciešama arī ziemā vai tikai pavasarī, lai iegūtu agrāku ražu.

Maskava paziņo, kādā gadījumā varētu notikt “Azovstaļ” aizstāvju apmaiņa
Krievijas iebrukums Ukrainā var kļūt par Trešā pasaules kara sākumu
“Maiji rāva sirdis cilvēkiem ārā, tāpēc jau nejaucam nost viņu piramīdas!” Bikše par atbrīvošanos no “Padomju mantojuma”
Lasīt citas ziņas

 

Ziemā pastāvīga apkure

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja siltumnīcu paredzēts ekspluatēt arī ziemas mēnešos, jāņem vērā, ka āra temperatūra var pazemināties pat līdz -30 grādiem. Šī ziema drīzāk ir izņēmums, un nevar paļauties uz to, ka tādas tās būs arī turpmāk.

Inženieri aprēķinājuši, ka 5 x 15 metru siltumnīcai, kas segta ar 10 mm biezu polikarbonātu, enerģijas patēriņš pie -30 grādiem ārā un 18 siltumnīcā būs 40 kW. Tādējādi uzstādāmā apkures katla jauda ar drošības koeficientu 1,2 ir 44 kW.

Ņemot vērā, ka tik liela jauda vajadzīga salīdzinoši neilgu laiku, vislabāk uzstādīt divus 22 kW katlus. Apkures sistēmā kā sildķermeņus var izmantot gludu tērauda cauruļu reģistrus. Cauruļu diametrs ir 80 mm.

To orientējošais garums, ja apkures sistēmā cirkulējošā siltumnesēja temperatūra turpgaitā ir 95 ºC, bet atpakaļgaitā 70 ºC, pie minētajām gaisa temperatūrām būs 85 metri.

Ja plānots audzēt sakņaugus, piemēram, redīsus, der padomāt arī par grunts apsildi – tā varēs iegūt lielāku ražu. Tomēr jāizvērtē, vai tik nopietnas investīcijas patiešām nepieciešamas, jo izaudzēto dārzeņu pašizmaksa būs ļoti liela.

 

Apkure agram pavasarim

Ja siltumnīcu ziemā nav paredzēts izmantot, bet agri pavasarī, racionālāks risinājums ir ierīkot vienkāršu, ar malku kurināmu apkures ierīci. Vislētāk to izgatavot no 200 litru metāla mucas ar iespējami biezākām sieniņām, lai tā kalpotu ilgāk.

Mucu novieto horizontāli, tai pierīko metāla kājiņas vai atbalstus. Vienā galā ar leņķa slīpmašīnu izgriež durtiņas – izgrieztais metāla kvadrāts (250 x 250 mm) jāpiestiprina atpakaļ ar metāla eņģītēm. Otrā galā augšpusē pa diagonāli izgriež atveri dūmu izvadīšanai.

Nedaudz ieslīpi uz augšu iestiprina cinkota skārda cauruli – dūmvadu (tā garums atkarīgs no siltumnīcas garuma), izveido pagriezienu un vēl aptuveni tikpat garu dūmeni uz augšu.

Vietā, kur skurstenis šķērso plēvi, ierīko skārda loksnes un minerālvates izolāciju, lai sakarstot dūmenis nesabojātu plēvi. Aptuvenās izmaksas – ap 50 eiro gadījumā, ja visas detaļas, ieskaitot dūmeņa līkumus un pārejas, iegādājas veikalā.

Krāsniņu iekurina ar sausāku malku, pēc tam pieliek mazliet mitrāku. Svarīgi, lai skārda caurules pārāk nesakarstu – nekļūtu sarkanas. Degšanai jābūt lēnai, taču ilgai, lai gaiss siltumnīcā pārlieku neatdzistu, īpaši rīta stundās, kad ir visaukstāk. Par sild­elementu kalpos ne tikai pati muca, bet arī dūmvads visā siltumnīcas garumā.

Induļa Burkas zīmējums


Noderīgs risinājums ir ilgdegšanas metāla krāsniņa, ko var izgatavot no savu laiku nokalpojuša 50 litru gāzes balona vai 200 litru mucas ar biezākām (vismaz 3–4 mm) sieniņām (1. attēls).

Krāsniņas darbības princips ir vienkāršs – tajā ievieto kurināmo, ko piespiež ar smagu vidējo kon­strukciju, kurā ir gaisa padeves caurule pirmajai degšanas kamerai. Vidējā konstrukcija izveidota tā, lai sadegšanas laikā dūmgāzes gar konstrukcijas malām nokļūtu otrreizējā degšanas kamerā, kur turpinās degšanas process.

Pamazām, sadegot kurināmajam, vidus konstrukcija slīd uz leju. Šādas krāsniņas izgatavošana prasīs ilgāku laiku, toties būs efektīvāka. Arī šajā gadījumā kā sildelements kalpos pati krāsniņa un dūmenis.

Protams, var ierīkot arī metāla krāsnis, kas telpā veido silta gaisa plūsmu, taču tās izmaksā dārgi, un tik lielas investīcijas plēves siltumnīcas kalpošanas laikā diezin vai atmaksāsies.

 

Interesants risinājums

Lielākas pūles jāpieliek, lai siltumnīcā ierīkotu raķeškrāsni, kādu iesaka Tomass Krīgers no Lejas Varicēniem Smiltenes apkaimē. Par to Praktiskais Latvietis jau rakstījis 2018. gada novembrī.

Induļa Burkas zīmējums

Krāsns darbības princips ir vienkāršs (2. attēls). Šāļus degšanas kamerā ievieto no augšas. Taču deg tikai to apakšējie 10 centimetri. Kad tie nodeguši, šāļi paši noslīd lejā. Ierīcei ir ļoti spēcīga vilkme, un sakarsušās dūmgāzes pa 66 cm garu tuneli sasniedz vertikālo šahtu un strauji ceļas uz augšu.

SAISTĪTIE RAKSTI

Vertikālā šahta, kas izgatavota no izturīga metāla (Ø 200 mm), ir izolēta ar akmensvati, un visa konstrukcija paslēpta 200 litru metāla mucā. Vertikālās šahtas izejā turbulences rezultātā veidojas temperatūras kāpšanas sistēma, un temperatūra kāpj līdz 800–1000 grādiem, un sāk degt pašas dūmgāzes.

Tas arī ir krāsns efektivitātes noslēpums, tāpēc nepieciešams tik maz malkas – kurināmais sadeg pilnībā. Ļoti karstā gāze tiek izvadīta caur garu siltummūri. Izplūstot skurstenī, dūmgāzu temperatūra ir tikai 60 grādu. Prātīgāk dūmkanālu kopā ar akmeņu masu ierakt zemē – sistēma sildīs zemi, un no tās sasils arī gaiss.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Raža līdz pat septembrim! Labākās “vēlās” zemeņu šķirnes, ko audzēt Latvijā
Kā izaudzēt tādus tomātus un gurķus, kādi auga vecmāmiņas siltumnīcā?
Garda uzkodiņa – avokado ar garnelēm
Stāda gladiolas, liek balstus peonijām, sēj skābenes un garšaugus. Kas darāms dārzā no 23. līdz 30.maijam?
Maskava paziņo, kādā gadījumā varētu notikt “Azovstaļ” aizstāvju apmaiņa
Krievijas iebrukums Ukrainā var kļūt par Trešā pasaules kara sākumu
“Maiji rāva sirdis cilvēkiem ārā, tāpēc jau nejaucam nost viņu piramīdas!” Bikše par atbrīvošanos no “Padomju mantojuma”
Skatītājs jautā: Kāpēc Ukraina nevar samaksāt privātajām militārajām vienībām, lai tās karotu viņu pusē?
“Sievietes dažreiz vakariņu vietā izvēlas kefīru, bet tā nedariet!” Dziedātāja atklāj, kā, atsakoties no cukura un piena, mainīja dzīvi
Lasīt citas ziņas
Latvijas dzīvnieku patversme “Ulubele” izkrāpj ziedojumus, iežēlinot ar ukraiņu ģimenes slimu sunīti
Augu slimības un kaitēkļi, kas uzbrūk maijā: kā ar tiem cīnīties?
Lasītāja jautā: kad var stādīt gurķus siltumnīcā un laukā?
Lasītāja jautā: “Kā stādīt gladiolas, lai tās nesagāžas?” Skaidro selekcionārs Laimonis Zaķis
pagatavot ļoti garšīgu kartupeļu biezeni?
Pavasarī apskata jaunos kociņus – vai tos nežņaudz mieti un auklas?
FOTO. Apcietina Bunkus slepkavības lietā aizdomās turēto uzņēmēju Babenko
“Es esmu lasījis visu, ko viņš smagā reibumā krieviem epastos rakstīja!” Lapsa Adamsonu nosauc par nožēlojamu
Sprūds: Krievija ir pierādījusi, ka tai nav izpratnes un vēlmes iestāties par cilvēku dzīvībām
SPECIĀLIZLAIDUMS. Jaunākais par karu Ukrainā ar Igoru Rajevu
Šmidre: “Ja būs noslēgts pamiers, tad aizmirsīs par visiem noziegumiem”
Krievija atceļ vecuma ierobežojumus līgumkaravīriem
Lucavsalā par 2,4 miljoniem eiro izbūvēs jaunas ielas
Uzvaras parkā esošais piemineklis pašvaldībai būs jādemontē līdz 15.novembrim
Raža līdz pat septembrim! Labākās “vēlās” zemeņu šķirnes, ko audzēt Latvijā
Nodarbināto iedzīvotāju īpatsvars pirmajā ceturksnī Latvijā pieaudzis līdz 63,2%
Uzņēmumiem draudzīgāko pašvaldību balvas saņem Bauskas novads un Jūrmala
Māra Libeka: Netrūkst tādu, kuriem gluži vienalga, ka stāv tur kaut kāds tēls no 50 okupācijas gadiem
“Ir nepiemērots brīdis tautas tracināšanai.” Kilbloka par Maskavas ielas pārdēvēšanu
“Situācija ir smaga vairākās vietās.” Rajevs par pēdējās diennakts notikumiem Ukrainā
Nākamās divas ziemas ir īpaši būtiskas, jādomā, kā nodrošināties ar resursiem – komentē Roberts Zīle
Ja Ukraina ir mobilizējusi 700 000 karavīru, kas ir pret 200 000 krievu, tad kāpēc ukraiņi neuzvar?
Kalviņš skaidro, vai jaunās Covid-19 mutācijas varētu būt spēcīgākas par pirmo vīrusa variantu?
Ukraiņu režisors Kannu kinofestivālā protestē pret Krieviju
20:17
Šmidre: “Ja būs noslēgts pamiers, tad aizmirsīs par visiem noziegumiem”
19:36
“Es esmu lasījis visu, ko viņš smagā reibumā krieviem epastos rakstīja!” Lapsa Adamsonu nosauc par nožēlojamu
19:26