Foto: Valdis Semjonovs

Kādēļ Latvija Anglijā vēl joprojām nav drošo valstu sarakstā? Viss, kas šobrīd jāzina par ceļošanu 6

Ilze Kalve, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Lasīt citas ziņas

Gatavojoties pabeigt izstāšanās procesu no Eiropas Savienības (ES) gadu mijā, Apvienotā Karaliste (AK) ir paziņojusi par plāniem ieguldīt 705 miljonus sterliņu mārciņu (800 mijoni EUR) jaunā ostu un robežu infrastruktūrā.

Kamēr paši briti strīdas par to, vai summa ir pietiekama vai ne, tikmēr tiem mūsu tautiešiem, kuri uzdrošinājušies doties ceļā no vienas valsts uz otru, jāsamierinās ar dažādiem ierobežojumiem Covid-19 pandēmijas dēļ. Nosacījumi mainās nepārtraukti, taču, par laimi, ierobežojumi tiek atcelti, nevis izdomāti jauni.

Kādēļ Latvija nav drošo valstu sarakstā

CITI ŠOBRĪD LASA

Ar sajūsmu tika uzņemts Latvijas lēmums pievienot Lielbritāniju to valstu sarakstam, no kurām ierodoties nav nepieciešama 14 dienu pašizolācija, tautieši sociālajos tīklos priecājās, ka nu ievērojami atvieglota viesošanās pie radiem un draugiem. Tomēr Anglijas pusē izmaiņu joprojām nav, tādēļ “Latvijas Avīze” sazinājās ar Latvijas vēstniecību Apvienotajā Karalistē.

“Pagaidām AK valdība nav uz Latviju attiecinājusi izņēmumu no karantīnas prasības, tādēļ, ierodoties Anglijā no Latvijas, joprojām nepieciešams pašizolēties 14 dienas. Izņēmuma valstu sarakstu plānots periodiski pārskatīt,” skaidro Latvijas vēstniecības Apvienotajā Karalistē pagaidu pilnvarotā lietvede Katarina Plātere.

Apvienotās Karalistes vēstniecība Latvijā papildina: “Saraksts ar valstīm un teritorijām, no kurām ierodoties Anglijā nav jāievēro pašizolācija, formāli tiks pārskatīts ik pēc četrām nedēļām, nākamajai pārskatīšanai jānotiek līdz 27. jūlijam. Šis laika periods atbilst diviem pilniem Covid-19 inkubācijas periodiem.

Taču visu valstu un teritoriju dati tiks monitorēti ik nedēļu.

Skotijas saraksts tiek pārskatīts ik pēc trim nedēļām, nākamajai pārskatīšanai jānotiek līdz 20. jūlijam.”

Tātad, ja Skotijā 20. jūlijā tiks atcelta 14 dienu pašizolācija iebraucējiem no Latvijas, tas diemžēl nenozīmēs, ka tas automātiski attiecas arī uz Angliju, nāksies vien gaidīt 27. jūliju.

Ar auto no Latvijas uz Angliju

Tie, kuri pēdējo nedēļu laikā ar auto ir braukuši cauri Eiropai, apgalvo, ka ceļošana ir teju tāda pati, kāda tā bija pirms pandēmijas.

“Pierādījumus uz Anglijas robežas neprasa, bet robežsargi ļoti cītīgi skatās mutē un acīs, cik ātri atbildēsi.

Man pajautāja, kur strādāju, kur dzīvoju, bet vairāk neko neprasīja,” stāsta Raimonds Ozols, kurš jūnija vidū ar savu auto devās uz Latviju, bet nu jau atgriezies Anglijā. Kopā ar viņu bija sieva un meita, mašīnā visnotaļ kārtīgi uzvedās arī ģimenes mīlulis bīgla šķirnes suns, kurš kopā ar ģimeni ceļot sāka pirms sešiem gadiem.

“Pirmajā gadā sakārtojām viņam pasi, nekas pa šiem gadiem nav mainījies. Kad brauc uz Latviju, tad parasti nepārbauda ne potes, ne attārpošanu, angļi savus tārpiņus ļauj vest ārā,” smejas Raimonds. “Tad, kad brauc atpakaļ, tad gan skatās stingrāk, ceļot drīkst ne mazāk kā 24 stundas un ne vairāk kā 120 stundas pēc attārpošanas tabletes. Jāiet pie vetārsta, pasē vajag zīmogu, datumu. To franči pārbauda ļoti skrupulozi!” Vēl jāatceras, ka, uzbraucot uz prāmja, noteikti jāuzliek sejas maskas.

Reklāma
Reklāma

Katru vasaru braucot uz Latviju, izpētīts labākais un lētākais maršruts, un tas ne vienmēr ir Eirotunelis vai prāmis Kalē–Druva. “Prāmja biļetes Druva–Kalē ir dārgākas. Druva–Denkerka ir lētāk, kaut arī brauciens ir apmēram divarpus stundas.

Un, braucot caur Kalē, operators nav elastīgs, ja atbrauc ātrāk, tad prasa piemaksāt. Bet Denkerkā nekad neviens nav prasījis piemaksāt biļetes starpību. Parasti braucam trešdienā uz Latviju un pirmdienas naktī atpakaļ no Latvijas, jo biļetes ir lētākas un arī auto uz ceļiem ir mazāk.

Ja nerēķina trīs stundas pa ceļam gulēšanai, tad no Kuldīgas līdz Denkerkai Francijā tikām 23 stundās.

Tualetes, benzīntanki, viss ir atvērts, taču jāatceras, ka Polijā veikalos un benzīntankos noteikti vajag maskas. Polijā jāievēro distance 2 m, Vācijā 1,5 m. Degvielu labāk pirkt Anglijā, Vācijā, Polijā, Lietuvā un Latvijā, taču tā būs krietni dārgāka Francijā, Beļģijā un Nīderlandē. Man uz vienu galu aizgāja 200 eiro, bet mašīna bija nokrauta tā, ka knapi tiku pa kalniem augšā!

Mēs vēl nelaimīgi iegājām Kuldīgā “Kuršos” un ieraudzījām foršu spoguļskapīti tieši mūsu vannasistabai. Iebāzām auto jumta kastē, tas skapītis vien kādus 20 kg sver. Anglijā kaimiņos dzīvo latvieši, tiem vajadzēja izpalīdzēt un atvest gardumus no Latvijas, tas arī papildu svars.”

Nekas nav mainījies arī braukšanas kultūrā. “Pa Vācijas ceļiem vācietis vienmēr ir traki braucis! Ja brauc pa pirmo joslu, tur lielās mašīnas, tur traucē. Bet pa otro, trešo, tur jau lidotāji lido.”

Ierodoties no Latvijas Anglijā, pašizolācija ir obligāta, ir arī jāpilda īpašas anketas.

“Adresi, kur uzturēsies, var aizpildīt jau iepriekš, bet pabeigt tad, kad ir prāmja biļetes, jo prasa nosaukt laiku, kad kuģos pāri. Ierodoties Anglijā, salīdzināja ar pasi tikai to, vai es neesmu uzrakstījis “Donalds Daks Mikipeles ielā”. Mūs vēl padzina nost uz pārbaudēm, prasīja attaisīt jumta kasti, taču tas bija ātri, kādas 5–7 minūtes.” Šobrīd visa Ozolu ģimene apzinīgi pašizolējas mājās Anglijā.