Tupenim par biedreni der ielikt cūku pupu. Kaitēkļus tā neatbaidīs, taču ar savām saknēm piesaistīs augsnē slāpekli.
Tupenim par biedreni der ielikt cūku pupu. Kaitēkļus tā neatbaidīs, taču ar savām saknēm piesaistīs augsnē slāpekli.
Foto: Inita Šteinberga

Kartupeļi neatkarībai: kam tupeņiem pilns pagrabs, bads nedraud 0

Inita Šteinberga,  “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kāpēc ar gadiem pieaug svars? Kaloriju skaitīšana nepalīdzēs, lūk, kas tev jādara
“To bezjēdzīgo brīvdienu 1. maijā sen bija laiks izbeigt.” Sociālo tīklu lietotāju viedokļi par 1.maiju kā oficiālu brīvdienu
RAKSTA REDAKTORS
“Kad sāku rādīt slaidus par Ukrainu, redzēju, ka vairāki skolēni novērsa skatienu…” Pieredzes stāsts par krievvalodīgajiem jauniešiem 7
Lasīt citas ziņas

Ja pagrabā būs kartupeļi, bads nedraud. Tos izaudzēt var arī tie, kam nav nedz artu tīrumu, nedz mēslu kaudzes kūtsgalā.

Senču pārbaudītas formulas vēsta, ka labākais laiks kartupeļu stādīšanai ir pilnā vai dilstošā mēnesī, kad pie debesīm ir mākoņi, kad pa zemi var staigāt basām kājām, kad zied pīlādži un ābeles. Tātad – ir īstais brīdis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kartupeļiem ir vērts ziedot pat mauriņa stūrīti. Ne tikai ekonomijas, bet arī izcilās garšas dēļ.

Tupeņiem nevajag tradicionālās vagas un mēslojumus, tiem tīk arī alternatīvas metodes.

Liek zāles gultā

Sena, bet piemirsta metode ir kartupeļu stādīšana, vagās liekot zāli. Agrāk auglības vairošanai vagās lika velēnas, kas apgrieztas ar seju uz leju. Modernākos laikos – vagās ber pļautu zālīti no mauriņa. Uz zaļās masas der uzputināt mazliet pelnu. Zem katra kartupeļa paber sauju zemes, lai nebūtu tiešas saskares ar jēlo zāli. Vagu aizrušina. Šādi var kartupeļus stādīt pat uz zemu nopļautas zālītes. Zem zāles slāņa tad der paklāt kartonu (uzliek un salaista). Augsni vagas uzbēršanai gan nāksies meklēt no kurmju rakumiem vai parakt no dobes.

Stādījumus mulčē ar pļauto zāli (nezāļu mazāk, saglabājas mitrums, ielabojas augsne), kamēr laksti sakļaujas.

Varbūt tā ir laimīga sagadīšanās, bet pieredze liecina, ka kartupeļu lauciņā, kas tapis ar zāles oderi, kolorado vaboļu ir daudz mazāk.

Šādi ielabotā zeme ir mīksta un irdena. Ja rudenī to noklāj ar lapu kārtu, tad augne nākampavasar būs irdena, varēs nerakt.

Sedz ar salmiem

Savukārt Smilgāju māju saimniece Aiga Bitmane no Vānes pagasta kartupeļus stāda salmos (siens neder). Raža ir gana liela, miziņa gluda, darbs minimāls. Pavasarī noklāj salmu kārtu un cauri tai līdz zemei sabāž tupeņus. Ražu vāc pakāpeniski, tik, cik vienai pusdienu tiesai vajag. Kad rudenī ierodas peles, lai nobarotos ziemai, rok nost visus.

Reklāma
Reklāma

Labākie rezultāti ir tad, ja zeme zem salmiem ir uzirdināta un salmu kārtas biezumu palielina pakāpeniski. Zem pārāk bieza slāņa zeme ir auksta, attīstība notiek lēni.

Visi tupeņi labi

Stādīšanai pareizāk būtu pirkt tieši sēklas kartupeļus, taču krīzes laikā gana labi būs jebkuri vietējie. Ekonomijas nolūkā var lietot mazu viltību – iegādāties lielus, skaistus kartupeļus un to galu, kurā ir vairāk asnu, nogriezt un iestādīt. Pārējo tupeņa miesu apēd. Ja dzīvo pavisam taupīgi, tad stādīšanai var arī lietot mizas, kuras asnu vietās griež biezākas.

Publikācija sagatavota ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālo atbalstu

Par publikācijas saturu atbild AS “LATVIJAS MEDIJI”.

SAISTĪTIE RAKSTI