Latvijā bērnu literatūras klāsts ir bagātīgs un augstvērtīgs, un tam pievienosies arī konkursa dalībnieku topošie darbi.
Latvijā bērnu literatūras klāsts ir bagātīgs un augstvērtīgs, un tam pievienosies arī konkursa dalībnieku topošie darbi.
Foto: Timurs Subhankulovs

Kas bērnu grāmatai vēderā? Kā “Latvijas Mediji” paplašinās bērnu grāmatu piedāvājumu 0

Līva Kukle, “Kultūrzīmes”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

Bērnu grāmatu klāsts veikalos un bibliotēkās ir plašs un vilinošs – šķiet, teju katrai tēmai un noskaņai var atrast atbilstošu stāstu. Taču bērnu mērķauditorija ir daudz prasīgāka un asredzīgāka, nekā varētu domāt pirmajā brīdī, un tā nepārtraukti mainās un attīstās. Pie tam pats stāsts ir tikai pirmais solis. Izdevniecības “Latvijas Mediji” rīkotā manuskriptu konkursa laureāti šo soli veikuši godam, nu sākas garais un aizraujošais ceļš līdz pašai grāmatai.

Gan bērniem, gan pieaugušajiem vasara ir īstais laiks grāmatu lasīšanai piesaulītē. Starptautiskajā bērnu aizsardzības dienā domājam par bērnu drošību, un arī iespēja vienkārši dzīvot un brīvajā laikā lasīt dažādas grāmatas dzimtajā valodā ir īpaša privilēģija, kas daudzviet pasaulē bērniem nemaz tik brīvi nav pieejama.

CITI ŠOBRĪD LASA

Latvijā bērnu literatūras klāsts ir bagātīgs un augstvērtīgs, un tam pievienosies arī konkursa dalībnieku topošie darbi – jau ar ilustrācijām un katram savu, īpašu noformējumu.

Sākoties siltākam laikam, izdevniecības “Latvijas Mediji” rīkotā manuskriptu konkursa laureātiem beidzot bija iespēja satikties klātienē izdevniecības telpās. Konkursā starp vairāk nekā 90 anonīmiem pieteikumiem panākumus guva gan jauni, gan jau pieredzējuši autori ar stāstiem bērniem un jauniešiem trīs vecuma grupās, kā arī ilustratore Signe Ērmane. Vairāki autori atzina, ka tieši konkurss bija izšķirošais iemesls, kas ļāva saņemties un tiešām pabeigt iesāktos manuskriptus.

Katram autoram bija sava pieeja stāsta atklāšanai lasītājiem, un manuskriptu tēmas – no pārdzīvojumiem bērna dzimšanas dienā līdz kukurūzas graudiņa piedzīvojumiem – daudzveidīgas, sirsnīgas un asprātīgas. Izdevniecība aicināja topošo grāmatu autorus radošā noskaņā tuvāk iepazīt bērnu grāmatu tapšanas procesu, kas pie tam katrai grāmatai var būt pavisam atšķirīgs.

Sveicot konkursa laureātus, izdevniecības vadītāja Evija Veide uzsvēra: “Bērnu grāmata – tas nav atsevišķi autora, ilustratora, datorgrafiķa, redaktora, izdevēja darbs – tas ir radošās ģimenes darbs, lai veidotu grāmatu lasītāju ģimenei.”

Tik tiešām, ne tikai nosaukums un grāmatas tēma, bet tieši vizuālais noformējums bieži vien ir pirmais, ko pamana lasītājs un arī tas, kas visspilgtāk paliek atmiņā. Bērnu grāmatu radīšanas pieredzē ar autoriem dalījās lieliskā māksliniece Marina Heniņa, kuras ilustrācijām raksturīgi neparasti, kolorīti tēli un risinājumi un kuras jaunākā grāmata “Sazvērestības teorija” ar mediju ekspertes Solvitas Denisas-Liepnieces tekstu jau tuvākajā laikā nonāks pie lasītājiem.

Reklāma
Reklāma

Marinas Heniņas stāstā autori uzzināja par grāmatas tapšanas procesu no ilustratora skatpunkta: kā tiek izvēlētas ilustrāciju tēmas, radīti tēli. Kā makets tiek tehniski izveidots un apstrādāts. Katrā solī ir daudz iespēju, ar autoru radošumu tās var būt teju bezgalīgas.

Labs piemērs mākslinieka domas lidojumam ir bilžu grāmata “Zvēru lāde” (2017, “Latvijas Mediji”), kuras ilustrācijas Marina Heniņa radīja uz… koka dēļiem, kurus viņa arī pati nogādāja izdevniecībā. Tieši tāpēc toreiz grāmatai tika izvēlēts neparasts, garens formāts.

Katras jaunās grāmatas dizains, materiāli un gala izskats būs atkarīgs no konkrētajiem ilustratoriem, izrediģētā teksta, pašiem autoriem un arī izdevēja ieteikumiem, taču autori atzina, ka lielākoties uzticas ilustratora redzējumam un ir gatavi nodot savus izlolotos stāstus arī otrās – mākslinieka – rokās.

Laura Jambuševa, kura ieguva augstāko vērtējumu ar manuskriptu darbam pirmsskolas vecuma bērniem “Diena, kuru es pārvērtu”, ir “Instagram” grāmatu apskatu konta “Mazie lasītāji” autore. Viņa norāda, ka jāatrod līdzsvars starp to, ko vēlas redzēt bērni, un ko – pieaugušie.

Laura stāsta: “Manuprāt, grāmatas bērniem var iedalīt divās kategorijās – tās, kas uzrunā pašus bērnus, un tās, kas vairāk saista pieaugušos. Neapšaubāmi, bērniem ļoti svarīgs ir grāmatas vizuālais tēls, nereti bērnu un pieaugušo gaume šajā jomā ļoti atšķiras. Turklāt par sarežģītām lietām bērnu grāmatās ir jāspēj stāstīt viegli un aizraujoši. ”

Lieliskai bērnu grāmatai nepieciešams līdzsvars starp autora un ilustratora skatījumu, kā arī bērnu un pieaugušo vēlmēm – tad viss izdosies.

UZZIŅA

Izdevniecības “Latvijas Mediji” rīkotā bērnu grāmatu manuskriptu konkursa laureāti

 Jaunākajā vecuma grupā 2. vietu un konkursā augstāko novērtējumu ieguva Laura Jambuševa.

 Dalīta 3. vieta piešķirta Guntim Eņģelim un Rutai Zimnohai.

 Vidējā vecuma grupā 2. vieta piešķirta Rutai Skrebelei, 3. vieta Leldei Jaujai.

 Jauniešu vecuma kategorijā 3. vietu ieguva Līva Razgale.

 Konkursā atzinības balvas tika piešķirtas Inesei Ķesterei, Gundegai Šmitei, Lienei Leončikai, Signei Ērmanei un Ligitai Lukstraupei.

SAISTĪTIE RAKSTI