Sandra Kalniete
Sandra Kalniete
Foto: Timurs Subhankulovs

Sandra Kalniete: Krievija tiks saukta pie atbildības – sperts vēl viens solis pareizajā virzienā 56

Sandra Kalniete, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Ukraina esot sagādājusi pārsteigumu krieviem. Kas tas varētu būt?
“Es neticu tādiem negadījumiem…” Slaidiņš par to, vai ugunsgrēks bezpilotu lidaparātu ražotnē bija negadījums vai sabotāža 53
VIDEO. Sīriešu meitene, kas pašaizliedzīgi sargāja sava mazā brāļa galvu zem gruvešiem, tikusi izglābta 21
Lasīt citas ziņas

 

Ukrainā jau 273. dienu rit asiņains karš. Krievija, pārkāpjot jebkuras starptautiskās vienošanās un tiesības, raidījusi 4700 raķetes pret pilsētām, to mierīgajiem iedzīvotājiem, kritisko infrastruktūru, nogalinot tūkstošiem civiliedzīvotāju. Barbariskās bumbošanas mērķis ir iebiedēt un pakļaut ukraiņus, piespiest viņus atteikties no brīvības un savas valsts. Taču Krievijas valsts terorisms ir vēl vairāk saliedējis ukraiņu tautu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Nupat, kad svinējām mūsu valsts 104. dzimšanas dienu, svētkus kā sarkans pavediens caurauda Ukrainas nelaime. Noteikti daudzi, tāpat kā es, domāja: kamēr mēs te svinam, tikmēr viņi mirst, zaudē savus mīļos, slēpjas patvertnēs no bumbām, dzīvo aukstumā un tumsā bez elektrības un ūdens.

Un, jūtot līdzi un apbrīnojot varonīgo ukraiņu tautu, mēs dziļāk nekā jebkad apzinājāmies, ka brīvība un Latvijas valsts ir vērtības, kas jānosargā par jebkuru cenu, ka tur, tālajā un tik tuvajā Ukrainā, karavīri un mierīgie iedzīvotāji cīnās ne tikai par savu, bet arī par mūsu brīvību, ka, palīdzot Ukrainai uzvarēt karā, mēs sargājam arī Latviju. Tāpēc ir tik svarīgi, lai katrs savā vietā un savu iespēju robežās palīdzētu tuvināt uzvaru.

Arī Eiropas Parlamentā to apzinās. Kopš 24. februāra Krievijas agresīvais un neizprovocētais iebrukums Ukrainā ir katras plenārsēdes darba kārtībā. Pagājušajā nedēļā plenārsesijā Strasbūrā mēs pieņēmām divus nozīmīgus dokumentus – steidzamības kārtā apstiprinājām EK priekšlikumu piešķirt 18 miljardu eiro palīdzību Ukrainai, lai tā varētu nodrošināt savas valstiskās funkcijas.

Šī stabilā, regulārā un pro­gnozējamā finansiālā palīdzība – vidēji 1,5 miljardi eiro mēnesī – palīdzēs segt ievērojamu daļu no Ukrainas īstermiņa finansējuma vajadzībām 2023. gadam, ko Ukrainas iestādes un Starptautiskais valūtas fonds lēš no trīs līdz četriem miljardiem eiro ik mēnesi. Esmu gandarīta, ka parlaments atbalstīja manu ziņojumu, kurā lūdzu jautājumu par palīdzības sniegšanu Ukrainai izskatīt steidzamības kārtā.

Otrs nozīmīgs lēmums ir rezolūcija, kurā Krievija definēta kā valsts, kas atbalsta terorismu. Tā gan ir atkāpšanās no Baltijas valstu un Polijas deputātu piedāvātā priekšlikuma, analizējot politisko, legālo un militāro aspektu kopumu, rezolūcijā pierādīt, ka Krievijas valsts ne tikai atbalsta, bet pati nepārprotami īsteno terorismu.

Atskanēja iebildumi, ka valsts terorisms neesot juridisks termins, tāpēc tāds formulējums būtu nepareizs, nevajadzīgs, juridiski analfabētisks. Vai tiešām mēs gribot Krievijai aizvērt visas durvis? Tad vairs nebūšot nekādu attiecību, kontaktu, sarunu, iespējas vienoties.

Sarunas ar pārējām politiskajām grupām par rezolūcijas gala redakciju, kā jau varēja paredzēt, bija ilgas un sarežģītas, tomēr lietuviešu kolēģim Andrjum Kubiļum izdevās šajā apjomīgajā dokumentā saglabāt svarīgāko. Tajā Krievijas mērķtiecīgie uzbrukumi civiliedzīvotājiem un kritiskajai infrastruktūrai ir pielīdzināti terora aktam. Tāpat ir pateikts, ka Krievija ir valsts, kas izmanto terorisma līdzekļus savu mērķu sasniegšanai.

Rezolūcija aicina ES un tās dalībvalstis izstrādāt jaunu likumisko ietvaru, kas dotu iespēju piemērot stingrus ierobežojumus pret tām valstīm, kas izmanto terorismu savu mērķu sasniegšanai, rupji pārkāpjot starptautiskās humanitārās tiesības. EP prasa, lai ES sarakstā, kurā iekļautas valstis, kas atbalsta terorismu, tiktu iekļauta arī Krievija.

Rezolūcija iesaka ES dalībvalstīm spert nepieciešamos soļus, lai Krieviju izolētu starptautiskās organizācijās līdz pat tās dalības pārtraukšanai, tostarp arī ANO Drošības padomē, kā arī aicina dalībvalstis slēgt un aizliegt tās krievu diasporas organizācijas, dažādos tā saucamos zinātnes un kultūras centrus, kas darbojas Krievijas vēstniecību tiešā vadībā, izplatot propagandu un “Russkij mir” ideoloģiju.

SAISTĪTIE RAKSTI

Dokumentā vēlreiz ir uzsvērta nepieciešamība nodibināt starptautisko tribunālu par agresijas noziegumu, kas sauktu pie atbildības Putinu un viņa rokaspuišus. Parlaments aicina Eiropas Komisiju un likumdevējus pabeigt tiesiskā režīma izstrādi, kas ļautu konfiscēt ES iesaldētos Krievijas līdzekļus, lai tos izmantotu Ukrainas atjaunošanai un kompensācijām upuriem, kas cietuši no Krievijas agresijas.

Droši vien daži teiks: “Tā ir n-tā rezolūcija, tā neko nemaina! Ukrainai visvairāk ir vajadzīgas pretgaisa aizsardzības iekārtas, munīcija, ziemas drēbes, ģeneratori, taupības krāsniņas, ierakumu sveces, maskēšanās tīkli un vēl daudz kas cits!” Jā, tas viss ir vajadzīgs, taču mums soli pa solim ir jāpalīdz sagatavot starptautiski tiesisko pamatu, kas pēc kara dos tiesības Ukrainai saukt pie atbildības tos, kuri ir pastrādājuši agresijas noziegumu un īstenojuši valsts terorismu. Tikko pieņemtā EP rezolūcija ir vēl viens solis, kuru esam spēruši pareizā virzienā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Ukraina esot sagādājusi pārsteigumu krieviem. Kas tas varētu būt?
“Es neticu tādiem negadījumiem…” Slaidiņš par to, vai ugunsgrēks bezpilotu lidaparātu ražotnē bija negadījums vai sabotāža 53
VIDEO. Sīriešu meitene, kas pašaizliedzīgi sargāja sava mazā brāļa galvu zem gruvešiem, tikusi izglābta 21
Vai Krievijas pensionāri sabiedriskajā transportā Rīgā joprojām tiek pārvadāti par velti? 22
Dzīvokļu īpašniekiem jāpasūta padziļinātā tehniskā apsekošana visām mājām, kas celtas pirms 50 un vairāk gadiem
Lasīt citas ziņas
No “Rail Baltica” īstenošanai piešķirtās naudas izlietoti jau 42%. Kas ir paveikts?
VIDEO. Vairāk nekā 750 000 iedzīvotāju visā Francijā protestē pret pensiju reformu
Uzbrukuma mēģinājums Vuhledarā beidzies ar smagu “pērienu” – likvidēts Krievijas komandieris ar visu štābu
Izmeklētāji: Ir “stingras norādes”, ka Putins apstiprināja raķetes piegādi, ar kuru tika notriekta Malaizijas lidmašīna
1923. gada 8. februāris avīzēs. Par kuģu reģistrēšanu un Latvijas flagas ­patentes izdošanu
23:20
Pārsona vizītes pievienotā vērtība. Latvijā vizītē ieradies Starptautiskās paralimpiskās komitejas prezidents
22:12
Uzbrukuma mēģinājums Vuhledarā beidzies ar smagu “pērienu” – likvidēts Krievijas komandieris ar visu štābu
21:32
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. Britu tanki Ukrainā tiks izvietoti jau nākammēnes, sola britu premjers
FOTO. Ar alpīnistu palīdzību Siguldā nojaukts 80 metrus augsts tornis – augstākais demontētais objekts beidzamajos gados Latvijā
VIDEO. Sīriešu meitene, kas pašaizliedzīgi sargāja sava mazā brāļa galvu zem gruvešiem, tikusi izglābta 21
“Es neticu tādiem negadījumiem…” Slaidiņš par to, vai ugunsgrēks bezpilotu lidaparātu ražotnē bija negadījums vai sabotāža 53
Pēc 31 gada dienestā izdienas pensijā nolēmis doties VUGD priekšnieks Āboliņš 12
Jaunzeme atklāj, kāpēc nepieņēma darbu, kuru viņai piedāvāja, bet atgriezās VID ģenerāldirektores amatā
“Nacionāļi saudzē savu ietekmīgo biedru,” neizsakās par Helmaņa tikšanos ar ES sankcijām pakļauto krievu oligarhu Avenu
“Mūs jau sadzird Ramšteinā!” Egila Līcīša sauna ar Aizsardzības ministri Ināru Mūrnieci
Nepietiekamā finansējuma dēļ onkoloģijas pacienti var nesaņemt adekvātu pretvēža terapiju
Nav zināms, vai ugunsgrēks dronu ražotnē ietekmēs piegādes Latvijas armijai, bet darbs ir atsākts
VIDEO. 10 lietas ikkatra mājās, kas var izraisīt ilgstošas veselības problēmas un dažāda rakstura saslimšanas 17
Kerli Vares: Spēja pielāgoties ietekmēs tālāko attīstību. “Euribor” celšana ir zāles pret augsto inflāciju
Dzīvokļu īpašniekiem jāpasūta padziļinātā tehniskā apsekošana visām mājām, kas celtas pirms 50 un vairāk gadiem
Policistam par 200 eiro kukuļa izspiešanu no šofera piespriež 4,5 gadu cietumsodu
VIDEO. Sirsnīgs stāsts – no automašīnu riepu diskiem lietuviešu brīvprātīgie ražo krāsniņas ukraiņiem
VIDEO. Iesprostots zem zemestrīces gruvešiem, zēns ieraksta sirdi plosošu ziņu 1
VIDEO. “Esam kļuvuši par vilku izšaušanas lielvalsti, tas ir kauns!” Dzīvnieku aizstāvji cenšas panākt medību kvotu samazināšanu
“Ēdiens vīrietim uz 3 dienām? Un tas ir viss? ” Fotogrāfa Aleksandra Sokolova ēdienkarte daudziem rada patiesu izbrīnu
VIDEO. “Man vairāk patīk tas temperaments!” Estrādes zvaigzne Žoržs Siksna atklāj, kāpēc ir precējies ar krievu tautības sievieti
VIDEO. “Alus vēderiņi, neglīti džemperi – ne skata, ne stājas!” Sabiedrības dāma Elita Drāke skarbi izsakās par pašmāju vīriešiem 113
Aizsardzības ministrija pārdomā un no jauna paziņo, kurus jauniešus iesauks valsts aizsardzības dienestā 4
VIDEO. NBS majoram Slaidiņam rokaspulkstenis vienmēr rāda nepareizu laiku, un tā nav nejaušība 12
pareizi sagatavot augsni dārzeņu audzēšanai? Iesaka agronome
Februāra mēnesis būs izšķirošs: uzbrukuma smailē varētu atrasties Krievijas armijas elites vienības