Foto – LETA

Kultūras mantojuma digitalizācijai piešķir 14 miljonus 0

Valdība šodien apstiprināja noteikumus, saskaņā ar kuriem paredzēts piešķirt 14 miljonus eiro Latvijas kultūras mantojuma digitalizācijai un publiskas pieejamības nodrošināšanai.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Ja tavas mājas numurā ir kāds no šiem 3 skaitļiem, tev ir potenciāls sasniegt visu, ko sirds kāro
Cilvēkstāsts
“Man draudēja publiski, ka mani izkropļos” – saimniecības “Jaunapšenieki” saimniece Agnese par nievām un ļaunumu, ar ko sastopas ikdienā 58
TESTS prātvēderiem: ja zini atbildes uz vismaz 8 jautājumiem, tev ir pārsteidzoši attīstīts intelekts
Lasīt citas ziņas

Latvijas kultūras mantojuma plašāka pieejamība sabiedrībai digitālajā vidē ir būtisks kultūras nozares izaicinājums. Tā nozīme uzsvērta gan kultūras nozares pamatnostādnēs 2014.-2020.gadam “Radošā Latvija” un Informācijas sabiedrības attīstības pamatnostādnēs 2014.-2020.gadam, gan “Digitālajā programmā Eiropai 2020”, kurā aicināts atbalstīt kultūras mantojuma digitalizāciju, lai attīstītu vienotā digitālā tirgus pakalpojumus, aģentūru LETA informēja Kultūras ministrijas sabiedrisko attiecību speciāliste Dace Vizule.

Pašreizējā Latvijas kultūras satura un pakalpojumu pieejamība digitālajā vidē nespēj nodrošināt pilnvērtīgu kultūras nozares institūciju darbību informācijas sabiedrības apstākļos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai risinātu šo jautājumu, Eiropas Savienības (ES) fondu darbības programmā “Izaugsme un nodarbinātība” plānots īstenot pasākumu “Kultūras mantojuma digitalizācija”, kura laikā notiks gan kultūras institūciju krājumu digitalizācija, gan digitālā formātā radītā kultūras mantojuma apkopošana un aktuālo kultūras nozares norišu fiksēšana digitālā formā nākotnes paaudzēm. Tādējādi tiks nodrošināta digitālo krājumu efektīva pārvaldība un ilgtermiņa saglabāšana, kultūras satura plaša pieejamība tiešsaistē, tostarp Eiropas digitālajā bibliotēkā “Europeana”, un Latvijas reģionu kultūras centros, kā arī kultūras satura atkārtota izmantošana citās nozarēs, tostarp radošajās industrijās un izglītības jomā.

Jaunā programma turpinās iepriekšējā ES fondu plānošanas periodā paveikto kultūras satura digitalizācijas jomā un veicinās plašāku nozares institūciju sadarbību – veidojot nozares kompetences centrus, pilnveidojot digitalizācijas procesus un informācijas sistēmu sadarbības spēju, kopīgi izmantojot digitalizācijas infrastruktūru un veidojot centralizētu digitālā kultūras mantojuma piekļuves un izmantošanas platformu, klāstīja Vizule.

Pasākumā tiks īstenota līdzsvarota dažādu veidu kultūras satura digitalizācija, aptverot bibliotēku un arhīvu krājumos esošos materiālus, muzeju priekšmetus, filmas un citus audiovizuālos dokumentus, kā arī fiksējot digitālā formā nacionālas nozīmes kultūras norises un nemateriālo kultūras mantojumu. Prioritāte tiks sniegta saturam ar augstu kultūrvēsturisko vērtību, fiziski apdraudētiem un sabiedrības pieprasītiem materiāliem, saturam, kas līdz šim nav digitalizēts, piemēram, kultūras pieminekļu dokumentācijai, kā arī saturam Latvijas simtgades pasākumu kontekstā.

Projektu vadīs Latvijas Nacionālā bibliotēka, kas līdz šim uzkrājusi visbagātīgāko pieredzi kultūras mantojuma digitalizācijas jomā, un pasākuma īstenošanā plānots iesaistīt plašs satura partneru loku, tostarp no Latvijas reģioniem.

Plānotais pasākuma kopējais attiecināmais finansējums ir 14 000 000 eiro, tajā skaitā Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums 11 900 000 eiro un valsts budžeta finansējums 2 100 000 eiro. Pasākumu plānots īstenot divās kārtās, pirmās kārtas plānotais finansējums ir 8 000 000 eiro, un to plānots sākt īstenot šā gada nogalē.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.