Magnētiskās rezonanses laikā pacientam ir jāguļ nekustīgi.
Magnētiskās rezonanses laikā pacientam ir jāguļ nekustīgi.
Foto: Mariakray/SHUTTERSTOCK

Magnētiskās rezonanses izmeklēšana ir viena no diagnostiskās radioloģijas precīzākajām un drošākajām metodēm 4

Regīna Olševska, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. “Ja ķeras klāt aļņiem, tas nozīmē, ka viņu ir daudz”: vilki nāk no Latvijas austrumiem – uzbrukumi aizvien biežāki un nežēlīgāki
FOTO. Keita Midltone žilbina klātesošos ar savu izskatu: ar to arī “atbild” uz Meganas Mārklas repliku
Inese Vaidere par vīra aiziešanu un dzīvi pēc tās: “Līdz pašam pēdējam brīdim ticēju, ka Arturs būs atkal vesels…”
Lasīt citas ziņas

 

Magnētiskās rezonanses izmeklēšana ir viena no diagnostiskās radioloģijas precīzākajām un drošākajām metodēm, jo tā sniedz izsmeļošu informāciju par saslimšanu, nepakļaujot pacientu jonizējošajam starojumam. Ar speciālista nosūtījumu tas ir valsts apmaksāts pakalpojums.

CITI ŠOBRĪD LASA

 

Atšķir izmainītos audus no veselajiem

“Radioloģijas jeb vizuālās diagnostikas metožu skaitā ir arī datortomogrāfija, ultrasonogrāfija, rentgenogrāfija. Atšķirībā no šīm metodēm magnētiskā rezonanse ir pilnībā nekaitīga un ļoti informatīva. Lai iegūtu dažādu pacienta ķermeņa daļu attēlus dažādās plaknēs, tiek izmantots ļoti spēcīgs magnētiskais lauks un radioviļņi,” stāsta Veselības centru apvienības Radioloģijas dienesta vadītājs Ivo Ivaskis.

Cilvēka ķermeņa sastāvā ir ļoti daudz ūdeņraža atomu kodolu jeb protonu. Nonākot stiprā magnētiskajā laukā, tie izkārtojas noteiktā secībā. Izstarojot radioviļņus, šī kārtība tiek izjaukta, savukārt pārtraucot šo viļņu iedarbību, protoni atgriežas savā sākotnējā pozīcijā.

Šajā brīdī ūdeņraža atomu kodoli arī raida niecīgu radioviļņu signālu, kuru magnētiskās rezonanses iekārta uztver un apstrādā ar īpašu pro­grammu palīdzību. Tādā veidā tiek iegūts izmeklējamās ķermeņa daļas audu diagnostiskais attēls, kuru pēc izmeklējuma veikšanas analizē speciālists radiologs, veic datu aprakstu un sniedz savu slēdzienu.

“Ar magnētiskās rezonanses iekārtām var izmeklēt jebkuru ķermeņa daļu. Šīs metodes priekšrocība ir tā, ka iespējams ļoti kvalitatīvi vizualizēt tieši organisma mīkstos audus, tādēļ to plaši izmanto gan centrālās nervu sistēmas – galvas un muguras smadzeņu, kaulu locītavu sistēmu – saišu, skrimšļaudu, menisku, poraino kaulu vizualizēšanā, kas ar citām metodēm praktiski nav izdarāms,” stāsta radiologs.

Magnētiskā rezonanse ir efektīva arī vēdera dobuma, mazā iegurņa un videnes orgānu, tajā skaitā sirds, barības vada, aizkrūts dziedzeru, limfmezglu, arī asinsvadu, izmeklēšanā,” norāda ārsts. Magnētiskā rezonanse tiek izmantota dažādās medicīnas nozarēs, piemēram, neiroloģijā, neiroķirurģijā, traumatoloģijā un ortopēdijā, onkoloģijā, gastroenteroloģijā, uroloģijā un daudzās citās.

Dažreiz izmeklējuma laikā tiek izmantota speciāla kontrastviela. Radiologs stāsta, ka atšķirībā no tās, kuru izmanto, veicot datortomogrāfiju, un kura satur jodu, tādēļ nereti var izraisīt alerģisku reakciju, kontrastviela, kuru izmanto magnētiskajā rezonansē, satur gadolīniju – paramagnētisku metālu, kurš nav tik alerģisks un kurš organismā tiek ievadīts salīdzinoši nelielā daudzumā.

Kontrastvielu pacientam ievada tādēļ, lai izceltu atšķirību starp veselajiem un patoloģiskajiem mīkstajiem audiem, piemēram, ļaundabīgu audzēju un tā metastāžu gadījumā. Mēdz būt gadījumi, kad pacientam to nedrīkst ievadīt, piemēram, ja ir alerģija uz šo kontrastvielu, hroniska nieru slimība vai mazspēja.

Tādēļ pirms kontrastvielas izmantošanas pacientam lūdz uzrādīt analīžu rezultātus, kas raksturo nieru funkciju (kreatinīna līmeni, glomerulu filtrācijas ātrumu). Dodoties uz izmeklējumu, līdzi jāņem iepriekš veiktie izmeklējumi, kuri attiecas uz šo veselības problēmu. Radiologu darbu šobrīd atvieglo arī vienotā elektroniskā datubāze, kurā ārstniecības iestādes ievieto pacientiem veikto izmeklējumu rezultātus.

 

Kā sagatavoties izmeklējumam

Problēmas var rasties pacientiem, kuriem ir klaustrofobija jeb bailes no slēgtām telpām. Modernajiem aparātiem tunelis, kurā pacients “iebrauc” izmeklējuma laikā, ir daudz platāks – ar 70 cm diametru, tādēļ šī baiļu un diskomforta sajūta mazinās. Tunelis ir izgaismots, darbojās arī videonovērošana, kura ļauj mediķiem sekot līdzi pacienta stāvoklim.

Magnētiskais lauks var radīt pro­blēmas pacientiem, kuriem ķermenī ir ievietoti dažādi magnētiska metāla svešķermeņi – implanti, metāla plāksnes, skrūves, šķembas, lodes, kas magnētiskā lauka ietekmē var uzkarst vai sākt pārvietoties. Jaunās endoprotēzes tiek izgatavotas no titāna, tādēļ nav šķēr­slis magnētiskās rezonanses veikšanai, taču, ja protēze ievietota ļoti sen, iespējams, ka no šīs izmeklēšanas metodes būs jāatsakās.

“Ja pacientam implantētas elektroniskas ierīces, piemēram, elektrokardio­stimulators, kohleārais dzirdes aparāts, neirostimulators, sūknis medikamentu ievadīšanai, stiprais magnētiskais lauks var tās sabojāt, tādēļ šo izmeklējumu nevar veikt, ja vien ierīci nevar izslēgt vai izņemt.

Par to pacientam jau laikus jākonsultējas ar savu ārstējošo ārstu. Visu svešķermeņu atrašanās organismā pacientam jānorāda anketā, kura tiek aizpildīta pirms izmeklējuma,” brīdina radiologs. Pacientiem, kuru profesija saistīta ar metālapstrādi, zem ādas var atrasties sīkas metāla daļiņas, arī par to vajadzētu pastāstīt medicīnas personālam.

Der zināt, ka plānveida izmeklējumu neveic arī sievietēm pirmajā grūtniecības trimestrī. Lai gan tas ir nekaitīgs, augļa attīstībai šis periods ir īpaši svarīgs, tādēļ tiek ievērota papildu piesardzība, taču šo izmeklējumu drīkst veikt vēlāk – otrajā un trešajā trimestrī.

Ja, piemēram, paredzēts izmeklēt vēdera dobuma orgānus, uz izmeklējumu vajag ierasties tukšā dūšā, tas ir, pirms tam vismaz četras stundas neko neēst. Plānojot citu ķermeņa daļu izmeklēšanu, no ēšanas nav jāatsakās un arī citi ierobežojumi nav jāievēro, taču, ienākot kabinetā, jānoņem visas rotaslietas, pulkstenis, jāizņem pīrsings, no kabatām jāizņem visi metāla priekšmeti, tālrunis, norēķinu kartes.

“Arī skropstu tušas un acu ēnu sastāvā var būt ļoti sīkas metāliskas daļiņas, kuras var ne tikai radīt attēla kropļojumu, bet arī bojāt iekārtu, tādēļ pirms šā izmeklējuma nevajadzētu krāsoties,” saka ārsts.

Galvenais priekšnoteikums, lai izmeklējums būtu precīzs – tā laikā pacients nedrīkst kustēties. Atkarībā no tā, kura ķermeņa daļa un cik detalizēti tiek izmeklēta, iekārtā pavadītais laiks šobrīd svārstās no 20 līdz 30 minūtēm, izmeklējot vairākas ķermeņa daļas – līdz pat stundai.

 

Modernizē metodi un iekārtas

Modernās iekārtas sniedz vēl daudzpusīgāku informāciju par pacienta veselības stāvokli, jo tiek izmantoti gan jauni fizikālo parametru risinājumi, gan dažādas informatīvo tehnoloģiju novitātes, arī mākslīgais intelekts.

SAISTĪTIE RAKSTI

Piemēram, iekārta palīdz ātrāk pozicionēt pacientu, izmeklējuma sērijas ir īsākas, tādēļ izmeklējums šobrīd aizņem daudz mazāk laika. Izmeklējuma laikā sistēma seko līdzi attēla kvalitātei, samazina attēlu kropļojumus, kas var rasties pacienta kustību dēļ. Platā tuneļa konstrukcija ne tikai samazina pacienta klaustrofobiskās sajūtas, bet arī ļauj veikt izmeklējumu pacientiem ar ievērojami palielinātu ķermeņa svaru – līdz pat 250 kg.

“Jauno iekārtu izstrādē vairāk tiek domāts par kvalitatīvu augstas izšķirtspējas attēlu iegūšanu un pacientu ērtībām. Pasaulē izstrādes stadijā ir magnētiskās rezonanses iekārtas ar lielāku tuneļa diametru – 80 cm, ar izturīgāku galdu, lai varētu izmeklēt arī ļoti korpulentus pacientus, jo pacienta ķermeņa svars un apkārtmērs arī mūsdienās vēl zināmā mērā ir ierobežojošs faktors. Tiek domāts par to, lai pats izmeklējums notiktu daudz klusāk un pacientam pēc iespējas īsāku brīdi būtu jāpavada iekārtas tunelī, piemēram, arvien vairāk uzdevumu uzticot mākslīgajam intelektam jeb speciālām programmām,” atklāj Ivo Ivaskis.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Cik daudz patiesībā cilvēkam ir vajadzīgs C vitamīns?
Elektroniskās cigaretes – revolucionārs izgudrojums vai drauds veselībai? 14
Tabakas dūmi saēd elpceļus, izraisot iekaisumu bronhos un plaušu audos 9
Kārlis Rācenis ar kolēģiem rada alternatīvu antibiotikām 24
VIDEO. “Ja ķeras klāt aļņiem, tas nozīmē, ka viņu ir daudz”: vilki nāk no Latvijas austrumiem – uzbrukumi aizvien biežāki un nežēlīgāki
FOTO. Keita Midltone žilbina klātesošos ar savu izskatu: ar to arī “atbild” uz Meganas Mārklas repliku
Inese Vaidere par vīra aiziešanu un dzīvi pēc tās: “Līdz pašam pēdējam brīdim ticēju, ka Arturs būs atkal vesels…”
Noskaidrotas trīs vietas Latvijā, kur pērn uzbūvēts visvairāk jaunu mājokļu 17
Kas būs nākamais Eiropas centrs? “Beidzies Francijas un Vācijas motora laiks” 60
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Daudz alkohola vai kofeīna, urīnceļu infekcijas, nierakmeņi un citi iespējamie iemesli fizioloģiskās funkcijas traucējumiem
Aktuāli padomi ādas aizsargfunkciju stiprināšanai ziemā
Ukraiņu farmaceits Latvijā 1
Ko ēst vai ko neēst, lai dzīvotu ilgāk 10
Mēness aptieka: Farmaceiti un farmaceitu asistenti no Ukrainas sniedz ieguldījumu Latvijas iedzīvotāju farmaceitiskajā aprūpē 9
Kā salviju izmanto veselībai 3
Dažādi augšējo elpceļu vīrusi – ko darīt veselības uzlabošanai 8
Ko svarīgi zināt par respiratori sincitiālo vīrusu 12
Astoņi ieteikumi pareizai zāļu lietošanai 6
Gudrās ēšanas ABC jeb pirmssvētku padomi vielmaiņas uzlabošanai 3
Kas ir svētku sirds sindroms, kā no tā izvairīties 5
TOP 5 notikumi veselības aprūpē 2022. gadā 3
„Mēness aptieka”: vīnu un dzirkstošo vīnu pirms Jaunā gada pērk par 50% vairāk nekā bezalkoholiskos dzērienus 3
„Mēness aptiekas” tikšanās reizē ar Latvijas Pensionāru federāciju valda siltas labestības gaisotne 5
„Mēness aptiekas” sveicieni Latvijas Paralimpiskās komitejas sportistus spēcinās sasniegumiem jaunajā gadā
Ziedot līdzekļus kādas personas ārstēšanai nākamgad paredz 10% iedzīvotāju 1
Lai elpotu – vajadzīga dzelzs 6
Kāpēc laba dāvana svētkos ir vitamīni un grāmata 9
Cukura diabēts – gluži kā vēl viens pamatdarbs. Kā ar visu tikt galā? 1
„Mēness aptieka”: sievietes sejas un ķermeņa kopšanas līdzekļus izvēlas aptiekās un specializētos veikalos, bet vīriešiem iecienītāki lielveikali 4
Ķengaragā notiks bezmaksas mērījumi sirds veselības profilaksei 5
“Veselības centru apvienība” izstādē “Medbaltica 2022” piedāvā inovatīvas diagnostikas un ārstēšanas iespējas 3
Elastīgas no silikona izgatavotas menstruālās piltuves. Kāpēc tās kļuvušas tik pieprasītas? 12
A un B plāns uzturvielu un vitamīnu nodrošināšanai
7 ieteikumi līdzsvara treniņam un kritienu profilaksei ziemā 2
Četras veselīgas apņemšanās adventes laikam 15
Mēness aptieka: Katram piektajam pēc glikozes līmeņa kontroles iesaka apmeklēt ārstu 1
Aicina noteikt glikozes līmeni asinīs un uzzināt, kā mazināt diabēta risku 1
Gaļa, augļi, dārzeņi ir visbiežāk sastopami Latvijas iedzīvotāju ēdienkartē
“Veselības centru apvienības” speciālistu ieguldījums novērtēts ar Veselības ministrijas atzinību 8
Ziemeļkoreja noslēgusi galvaspilsētu uz vairākām dienām “elpceļu slimību” dēļ
Naudas par trešdaļu mazāk nekā nepieciešams: slimnīcas aicina veselības ministri nekavējoties risināt finansējuma problēmu 34
Ingrīda Circene: Tas viss iet uz maksas medicīnu tiešā ceļā 136
Circene: Ja izdotos Covid-19 vakcīnas iemainīt pret inovatīviem medikamentiem onkoloģijas pacientiem, Latvija būtu ieguvēja 19
Iekšlietu ministrs: Par jauniešu sliktās fiziskās sagatavotības problēmu ir jābļauj 37
Sīkie kaitnieki trombi – to ceļojums pa asinsriti un draudi dzīvībai 7
Kas būs nākamais Eiropas centrs? “Beidzies Francijas un Vācijas motora laiks” 60
Par Čehijas prezidentu kļuvis bijušais NATO Militārās komitejas priekšsēdētājs, ģenerālis Petrs Pavels 15
Noskaidrotas trīs vietas Latvijā, kur pērn uzbūvēts visvairāk jaunu mājokļu 17
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. Analītiķiem baisas prognozes – Krievija gatavojas pastiprinātiem uzbrukumiem Ukrainā
FOTO. Keita Midltone žilbina klātesošos ar savu izskatu: ar to arī “atbild” uz Meganas Mārklas repliku
VIDEO. “Ja ķeras klāt aļņiem, tas nozīmē, ka viņu ir daudz”: vilki nāk no Latvijas austrumiem – uzbrukumi aizvien biežāki un nežēlīgāki
VUGD plūdu laikā lūdza nebraukt uz Jēkabpili ekskursijā. Vai sabiedrība klausījās un izprata situāciju?
4 iemesli, kāpēc vajadzētu kaļķot koku stumbrus: to vislabāk darīt, kad gaisa temperatūra ir ap 0 grādu
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Šodien tu spēsi aptvert visu nezināmo un sasniegt teju vai neiespējamo! Horoskopi 29.janvārim
22:10
Uzmini nu! Sastopama gan Āfrikā, gan Latvijā, dzied naktīs. Uzskatāma par ukraiņu iemīļotu simbolu
21:26
Cik daudz patiesībā cilvēkam ir vajadzīgs C vitamīns?
20:44