Ilustratīvs foto

Līdztekus slāpju sajūtai ir vairāk nekā 10 norādes, lai padzertos 3

Šķiet, ikviens ir saskāries ar slāpju sajūtu un izjutis tās remdēšanas baudu. Taču paļauties tikai uz to, ka organisms pats pateiks, kad vēlas ūdens malku, nav prātīgi, jo sevišķi karstumā. Tādēļ svarīgi zināt minimālo šķidruma daudzumu, kas būtu lietojams jebkuros apstākļos, kā arī atpazīt visas pazīmes, kuras varētu liecināt par nepieciešamību padzerties.

VIDEO. Krievi paceļ balto karogu! Nofilmēts, kā okupanti padodas ukraiņiem
VIDEO. Krievijas propagandists tiešajā ēterā izplūst asarās un nolād no mobilizācijas bēgošos krievus
FOTO. Keita Midltone iziet sabiedrībā ģērbusies kleitā, ko tagad vēlas iegādāties teju visas Lielbritānijas sievietes
Lasīt citas ziņas

“Lai arī atūdeņošanās var notikt jebkuros laika apstākļos, ir labi, ka karstajās dienās, kurām, turklāt pievienojušās arī tā saucamās tropiskās naktis, par visa organisma “mitrināšanu” būtu padomāts īpaši,” rosina “Mēness aptiekas” farmaceite Ērika Pētersone, un atzīst, ka aptiekā nereti nākas apmeklētājiem, jo sevišķi senioriem un īpaši svelmē, atgādināt par padzeršanos.  Šovasar veiktā „Mēness aptiekas” un pētījumu aģentūras „Norstat” aptauja liecināja, ka 18 % aptaujāto vispār neseko, cik daudz ūdens dienā izdzer, bet puse izdzerto ūdens daudzumu diennaktī regulē vienīgi pēc pašsajūtas. Līdztekus slāpju sajūtai, speciālistiem ir ieteikumu komplekts, pēc kuriem vajadzētu vadīties, lai ķermenim pietiktu tik ļoti vajadzīgā šķidruma

Tātad – kad vajadzētu ne tikai apsvērt padzeršanos, bet patiešām arī to darīt?

CITI ŠOBRĪD LASA
 1. Kad gribas našķoties

Lielākā daļa cilvēku neapzinās, ka viņi ir izslāpuši, tāpēc ķeras pie ēdiena (te jāatgādina, ka arī piens, kefīrs, saldinātie dzērieni ir uzskatāmi par ēdienu!). Smadzenes reizēm neatšķir šos ierosinātājus – izsalkumu un slāpes. Tāpēc, pirms dodaties pie ledusskapja, vispirms izdzeriet nedaudz ūdens. Nogaidiet dažas minūtes, lai saprastu, vai vēl aizvien jūtat izsalkumu.

 1. Pēc pamošanās

Uzreiz pēc pamošanās ir viens no labākajiem diennakts brīžiem, lai kārtīgi padzertos ūdeni. Kaut arī organisms vēl ir “samiegojies” un slāpes nav jūtamas, ķermenis pēc nakts (jo sevišķi karstas!) noteikti zaudējis daudz šķidruma. Lai sekmīgāk iesāktu šo ikrīta rituālu, pievienojiet ūdens glāzei pus citrona sulas – tā uzņemsiet arī kādu antioksidantu, fitoelementu, C vitamīna un kālija daudzumu.

 1. Ikreiz, kad svīstam

Viss, kas liek jums svīst – pirts vai karstā vanna, svelme un ļoti silta lietaina diena pēc tās – liks jūsu ķermenim zaudēt šķidrumu. Tāpat ir ar vingrošanu. Kad muskuļi sasilst, ķermenis svīst, lai atdotu siltumu. Visos šajos gadījumos nepieciešams izdzert daudz ūdens.

 1. Pirms un pēc treniņa

Lai kompensētu treniņa vai smaga fizika darba laikā zaudēto šķidrumu bez ūdens neiztikt. Cik daudz? Pirms strādājat vai aktīvi pavadāt laiku ārā, piepildiet pudeli ar 450 līdz 550 ml ūdens. Dzeriet 170 līdz 340 ml apmēram ik pēc 10-15 minūtēm, kamēr esat aktīvs. Pēc darba izdzeriet vēl 400 līdz 600 ml.

 1. Slimojot

Kad neesat vesels, hidratācija ir atveseļošanās atslēga. Tādi simptomi kā caureja, vemšana un drudzis var izraisīt lielu ūdens zudumu. Jau parādoties pirmajām slimības pazīmēm, dzeriet daudz ūdens, īpaši, ja neesat izsalcis. Izvairieties no alkohola un kofeīnu saturošiem dzērieniem. Tie vēl vairāk “izsusinās” organismu.

 1. Pārlidojumos

Vai esat kādreiz nobrīnījušies, kāpēc lidojot esat tik izslāpis un āda paliek sausa? Tas saistīts ar augstumu. Jo augstāk paceļas lidmašīna, jo sausāks kļūst gaiss lidmašīnas salonā— un aptuveni puse no gaisa, kas ir salonā, ieplūst no ārpuses. Lai cīnītos pret īpaši zemu mitruma līmeni, lidojuma laikā ņemiet līdzi tukšu ūdens pudeli, lai to pēc vajadzības uzpildītu.

 1. Masāžas laikā

Masieris būs pateicīgs, ja pirms masāžas būsiet kārtīgi padzēries. Muskuļi būs mīkstāki un elastīgāki. Tas atvieglos manipulācijas ar jutīgajiem audiem. Turklāt pateicoties masāžai, no organisma tiek izdalīts daudz ūdens, tāpēc, ja tiek veikta dziļo audu masāža vai cita spēcīga masāža, padzerties ir jo īpaši svarīgi.

 1. Pirms menstruācijām

Jūs varat mazināt pirmsmenstruālo diskomfortu un vēdera uzpūšanos, dzerot daudz ūdens pirms menstruācijām, kā arī to laikā. Viens no lielākajiem krampju vai galvassāpju cēloņiem ir dehidratācija. Nesen veiktais pētījums par jaunām sievietēm ar dismenoreju — ļoti sāpīgām menstruācijām — atklāja, ka, uzņemot vairāk ūdens, cikls saīsinājās, mazinājās iegurņa sāpes un retāk bija nepieciešamība lietot pretsāpju medikamentus.

 1. Pēcpusdienā

Dienas otrajā pusē visai bieži piedzīvojam spēku izsīkumu. Tomēr uzreiz vēl neķerieties pie kārtējās kafijas tases. Tā vietā izdzeriet glāzi ūdens. Variet pievienot nedaudz citrona sulas vai citu aromatizētāju, lai uzlabotu garastāvokli. Kāpēc tā? Kā ziņo British Journal of Nutrition, hidratācijas stāvoklis tieši ietekmē garastāvokli, atmiņu un vizuālo uztveri.

 1. Kad ir galvassāpes

Viens no galvenajiem migrēnas izraisītājiem ir dehidratācija. Ir atzīts, ka pat neliels šķidruma uzņemšanas samazinājums var izraisīt intensīvas galvassāpes. Dažos gadījumos pat nepieciešama medicīniska palīdzība. It īpaši, ja ir nosliece uz migrēnu, vienmēr jātur pa rokai ūdens pudele un rūpīgi jāseko līdzi uzņemtajam ūdens daudzumam. Ja jūtat, ka tuvojas sāpju lēkme, glāze ūdens var glābt.

 1. Pirms ēšanas

Ūdens dzeršana pirms ēdienreizes jeb “vēdera piepildīšana pirms maltītes” var palīdzēt zaudēt svaru. Nelielā pētījumā tā dalībnieki apmēram 30 minūtes pirms ēdienreizes izdzēra 500 mililitrus ūdens. 12 nedēļu laikā viņi zaudēja gandrīz par 1,4 kg vairāk nekā tie, kuri tā nedarīja.

 1. Kad vēlaties zaudēt svaru

Ūdens ir vairāk nekā bezkaloriju dzēriens, kas, mehāniski piepildot vēderu, var radīt sāta sajūtu. Ūdens var arī paātrināt vielmaiņu. Kādā pētījumā 50 sievietes ar lieko svaru pusstundu pirms brokastīm, pusdienām un vakariņām izdzēra apmēram divas tases ūdens, neveicot nekādas izmaiņas savā ēdienkartē. Pēc astoņām nedēļām viņas zaudēja svaru un pazemināja ķermeņa masas indeksu un arī kopumā uzlaboja veselības stāvokli. Ūdens arī paātrina lipolīzi – ķermeņa tauku sadedzināšanas procesu enerģijas iegūšanai.

 1. Kad jākoncentrējas

Vai zinājāt, ka gandrīz trīs ceturtdaļas jūsu smadzeņu satur šķidrumu? Ja šķidruma līmenis krīt pārāk zemu, šī orgāna asinsvadi sašaurinās. Tas var ietekmēt koordināciju, īstermiņa atmiņu, uzmanības spēju un izturību. Tāpēc, ja jūtaties noguris un apjucis, nevis tveriet pēc enerģijas dzēriena vai kafijas, bet vienkārši izdzeriet ūdeni. Tas palīdzēs!

 1. Cik daudz ūdens ir jāizdzer?

Vidēji veseliem pieaugušajiem labāk ir lietot vairāk šķidruma — vīriešiem ir ideāli tie būtu 3,6 l (15,5 tases) dienā, savukārt lielākajai daļai sieviešu pietiek ar 2,7 l (11,5 tasēm) dienā ieskaitot šķidrumu no visiem ēdieniem un dzērieniem. Tomēr katra vajadzības ir atkarīgas no veselības, dzīvesveida un klimata. Tradicionāli tiek minētas arī vidēji 8 glāzes ūdens. Lai noskaidrotu, cik daudz šķidruma nepieciešams tieši jums, konsultējieties ar savu ārstu, uztura speciālistu vai farmaceitu.

Ko vēl iesaka farmaceite

“Iespējams, ir vērts iegādāties minerālūdeni, jo tas papildus būs bagātināts ar sāļu kompleksiem. Aptiekā ir nopērkami uztura bagātinātāji – putojošās tabletes, ko var lietot dehidratācijas gadījumos.  To sastāvā ietilpst dažādi mikroelementi – nātrijs, kas kopā ar kāliju veicina ūdens regulēšanu organisma šūnās, kā arī nodrošina barības vielu iekļūšanu šūnā, nātrija joni piedalās nervu impulsu pārvadē un aktivizē fermentus.

Kālijs nepieciešams ne tikai sirdij, bet arī kauliem, gludajai muskulatūrai, optimālai šķidruma bilancei organismā, kā arī normālai nervu sistēmas darbības uzturēšanai. Kālijs ir viens no svarīgākajiem minerāliem asinsspiediena regulēšanai. Ir arī magnijs, C vitamīns, kalcijs un glikoze, kas nepieciešama šūnu enerģijai. Pat neliels pastāvīgs kālija un magnija deficīts var apgrūtināt ikdienas gaitas, jo rodas tādi simptomi kā krampji, traucēta kuņģu zarnu trakta darbība un parādās sirds un asinsvadu darbības traucējumi.

Ir līdzekļi, ko var sajaukt kopā ar dzeramo ūdeni un paņemt līdzi izbraukumā vai darba gaitās. Savukārt, ja organisma dehidratācija ir notikusi caurejas dēļ, tad ir ieteicams lietot līdzekli, kurš gan samazinās caureju, gan atjaunos organisma elektrolītu balansu. Labākais, ko varam darīt jau tūlīt pēc raksta izlasīšanas, ir – doties padzerties,” ar smaidu nosaka „Mēness aptiekas” farmaceite Ērika Pētersone, aicinot būt veseliem un žirgtiem!

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Lieto uzmanīgi – veselībai kaitīgās vielas! No tām jāvairās, gan veicot remontu, gan tīrot māju
Mirušo Covid-19 pacientu skaits Latvijā pārsniedzis 6000 2
VIDEO. Asā šitake sēņu zupa drēgnajiem rudens vakariem
“Mēs Amerikā nejūtam kovida klātbūtni. Par to vairs nedomā.” Saruna ar profesoru Bertramu Zariņu 1
VIDEO. Krievi paceļ balto karogu! Nofilmēts, kā okupanti padodas ukraiņiem
VIDEO. Krievijas propagandists tiešajā ēterā izplūst asarās un nolād no mobilizācijas bēgošos krievus
FOTO. Keita Midltone iziet sabiedrībā ģērbusies kleitā, ko tagad vēlas iegādāties teju visas Lielbritānijas sievietes
“Apkārt notiekošais ir suņa murgi. Visi iebaidīti.” Maskavietis Gena stāsta, kāda ir mobilizācijas gaisotne Krievijā 2
Lato Lapsa par Šlesera atgriešanos politikā: “Tā bija lieliska daudzpakāpju sazvērestība” 60
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
„Mēness aptieku” funkcionalitātes pilnveidē šogad investēts aptuveni miljons eiro
Daugavpilī būs pieejami mērījumi sirds veselības profilaksei
Iesnu laiks! Kā pareizi lietot līdzekļus degunam
VCA un „Mēness aptiekā” notiks mērījumi sirds veselības profilaksei 2
Kas var paaugstināt asinsspiedienu? 4
Par zināšanās balstītu drosmi un klientam palīdzīgiem niekiem farmaceita arsenālā 1
Mēness aptieka: ceturtajai daļai Latvijas iedzīvotāju rudens saistās ar slimošanas laika sākumu 8
„Mēness aptieka” desmito reizi atzīta par mīlētāko zīmolu farmācijas nozarē 6
Fermentēto produktu vērtība un nozīme imunitātei un zarnu mikroflorai 2
Nepareizs leņķis vai pārāk īss tīrīšanas laiks? Kādas ir 10 biežākās kļūdas, tīrot zobus 7
„Veselības centru apvienība”: Sabiedrības attieksme pret savu veselību un vakcinācijas nepieciešamību mainās 15
Uzsāk Baltijā lielāko veselības aprūpes lojalitātes programmu 6
“Ar rūpēm par cilvēkiem” – Ķekavas Mēness aptiekas vadītājas Jolantas Bernupes dzīves formula 2
Paliek mazliet vēsi? Iedzer karstu tēju!
Uz skolu – ar zināšanām par higiēnu 7
Samazināt kolagēna ražošanu var arī stress 1
Ārste no Ukrainas ārstē neauglību Latvijā 21
Liela nozīme ir arī vecāku piemēram jeb Padomi pēc garajām brīvdienām 1
Līdztekus slāpju sajūtai ir vairāk nekā 10 norādes, lai padzertos 3
„Mēness aptieka”: No veselības viedokļa pārāk maz – tikai 18% vasarā pilnībā izmantojuši ikgadējo atvaļinājumu 6
No 20 001 “Centrālās laboratorijas” augustā testēta PĶR Covid-19 analīžu parauga 5628 bijuši pozitīvi 7
“Mēness aptieka”: Pēc darba vasarā kāds jaunietis noteikti izvēlēsies kļūt par farmaceitu! 3
Ar sirsnīgu smaidu mūsdienīgā aptiekā 1
Orientieri veselībai ar atgādinājumu – nekad neaizmirsti padzerties!
„Mēness aptiekās” pēc studijām šogad darbu sākuši gandrīz 40 jaunie farmaceiti un farmaceita asistenti
„Centrālā laboratorija”: Laboratoriski pozitīvi vīrushepatīta C antivielu rezultāti ir konstatēti salīdzinoši bieži
Ne kājas, bet bluķi – ko darīt? 3
„Mēness aptieka”: Gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju gatavo veselīgu pārtikas produktu krājumus ziemai
„Veselības centru apvienība” atver magnētiskās rezonanses kabinetu tirdzniecības centrā „Sāga” 3
Ar doktorātu – tuvāk iedzīvotājiem ārpus Rīgas
Tējas sēnes dzēriens – kombuča. Kā to pagatavot un uzglabāt? 1
Irbenes – skābas, rūgtas, bet – vērtīgas! Kā tās izmantot tautas medicīnā?
Pēteris Apinis: Latvijas ārstu biedrības divsimtgade 9
Ja ģimenē vismaz divi asinsradinieki slimojuši ar vēzi… Bīstamais mantojums – ļaundabīgs audzējs 3
Indra Noriete: Diabēta pacientiem nepieciešams nodrošināt savlaicīgu un mūsdienīgu ārstēšanu 14
Ar sāpošu vēderu nav joki! Iespējams – apendicīts 1
Apcietina Carnikavas pamatskolas skolotāju, kuru tur aizdomās par dzimumnoziegumu pret bērniem
Bruņoti un “ārkārtīgi bīstami”. Krievijas savervētie noziedznieki aizbēguši no frontes un devušies sirojumos uz Krimu 12
Partijas “Stabilitātei!” deputāte melojusi par savu amatu – uzdevusies par padomnieci, bet patiesībā bijusi palīgstrādniece
“Izmeklēšana nozieguma vietā stiprinājusi aizdomas.” Zviedrija par atklāto “Nord Stream” noplūžu vietās
Ap Līvāniem klaiņo trīs bezbailīgi sumbri. Brīdina netuvoties dzīvniekiem!
AS un NA sabloķējas pret “Progresīvo” ņemšanu koalīcijā 48
„Mēs visi esam kā rezervisti”. Saruna ar Dailes teātra aktrisi Ilzi Ķuzuli-Skrastiņu
VIDEO. Krievi paceļ balto karogu! Nofilmēts, kā okupanti padodas ukraiņiem
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Pietrūkst profesionalitātes: FIBA Čempionu līga sākta ar zaudējumu
23:02
“Latvijas milzis” Anglijā kļuvis ļoti populārs. Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem
22:07
Bruņoti un “ārkārtīgi bīstami”. Krievijas savervētie noziedznieki aizbēguši no frontes un devušies sirojumos uz Krimu 12
22:00